اخباراقتصادی

ادامه تحریم‌ها علیه روسیه؛ ویزا کارت و ماسترکارت فعالیت خود در روسیه را متوقف کردند

بزرگترین صادرکننده‌گان کارت‌های بانکی در جهان، یعنی ویزا و ماسترکارت روز شنبه اعلام کردند که به دلیل حمله روسیه به اوکراین، فعالیت‌های خود را در روسیه به حالت تعلیق در می‌آورند.
با این تصمیم، کارت‌های صادر شده توسط بانک‌های روسی در خارج و کارت‌های خارجی در روسیه عمل نخواهد کرد.
ماسترکارت در بیانیه‌ای اعلام کرد: «به دلیل ماهیت بی‌سابقه درگیری کنونی و فضای نامطمئن اقتصادی، ما تصمیم گرفته‌ایم شبکه خدمات خود را در روسیه به حالت تعلیق درآوریم.»
مسوولان ویزا کارت نیز به طور هم‌زمان در بیانیه جداگانه‌ای گفته‌اند که «با مشتریان و شرکای خود در روسیه همکاری خواهند کرد تا تمامی تراکنش‌های ویزا در روزهای آینده متوقف شود».
این دو شرکت گفته‌اند که کارت های بانکی ویزا و ماسترکارت روسیه دیگر در خارج از کشور معتبر نخواهند بود و کارت‌های صادر شده در خارج نیز از این پس در روسیه کار نخواهند کرد.
ویزا و ماسترکارت و همچنین رقیب آنها امریکن اکسپرس، در اعمال تحریم‌های مالی بین‌المللی که پس از تهاجم روسیه به اوکراین اتخاذ شد، قبلاً اقداماتی را برای جلوگیری از استفاده بانک‌های روسی از شبکه‌های خود انجام داده بودند.
بانک مرکزی روسیه در واکنش به این تصمیم تصریح کرد که تمامی کارت‌های ویزا و ماسترکارت صادر شده توسط بانک‌های روسی تا تاریخ انقضا به طور عادی در خاک روسیه فعالیت خواهند کرد.
در بیانیه‌ای که این بانک منتشر کرد، آمده است: «معاملات با این کارت‌ها توسط سامانه کارت ملی بانک مدیریت می‌شود و تحریم‌ها در آن تاثیری ندارد.»
با این وجود، بانک مرکزی توصیه کرده است روس‌هایی که به خارج از کشور سفر می‌کنند، پول نقد یا کارت بانکی «میر» روسی را که در معدودی از کشورها و مناطق جهان پذیرفته شده، همراه داشته باشند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار