اخبار

بودجه ملی سال مالی 1400 از سوی مجلس نماينده‌گان تصويب شد

 

مجلس نماینده‌گان پس از دو ماه مقاومت طرح بودجه ملی سال مالی 1400 خورشیدی را با اکثریت آرا تصویب کرد.

میر رحمان رحمانی رییس مجلس نماینده‌گان در نشست روز دوشنبه (چهارم حوت) سند بودجه ملی را در تالار عمومی به رای گذاشت که با اکثریت آرای مثبت نماینده‌گان به تصویب رسید.

آقای رحمانی گفت که روز تاریخی برای مجلس و نماینده‌گان است، زیرا پس از دو ماه مقاومت موفق شدند که بخش‌های مهم و خواست‌های مردم را در سند بودجه بگنجانند.

او همچنین گفت که تعدیلات زیادی مبتنی بر دیدگاه مجلس در سند بودجه از جمله کاهش مصارف و جلوگیری از حیف و میل بودجه، وارد شده است.

آقای رحمانی ضمن تبریکی این موفقیت به نماینده‌گان گفت که مجلس فقط به منظور تصرف صلاحیت‌های قانونی خود در چارچوب دیدگاه‌های متفاوت تاکید داشت و از حکومت نیز تشکر می‌کند که به طرح‌های اصلاحی مجلس قناعت و دروازه گفت‌وگو را در بودجه وسط سال برای اصلاح بودجه قوی‌تر از گذشته، باز گذاشته است.

او تاکید کرد که موقف مجلس همواره در حمایت از نظام بوده و خواهد بود. اختلاف دیدگاه‌ها زیبایی‌های دموکراسی است.

به گفته او، کمیسیون مالی و بودجه با دقت تمام روی بودجه کار کرده و همواره سعی و تلاش داشته تا یک بودجه عادلانه تصویب شود و به معاشات معلمان، اجیران و ماموران پایین رتبه، مبلغ دو هزار افغانی افزوده گردیده است.

آقای رحمانی در پایان جلسه سند بودجه ملی 1400 را به رای گذاشت که از 147 نماینده حاضر در این نشست مجلس، فقط سه نماینده به این سند رای منفی دادند و سند بودجه با اکثریت آرای نماینده‌گان تصویب شد.     با این حال کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان تاکید می‌کند که تمامی نواقص بودجه ملی 1400را رفع کرده و همه پیشنهادات اصلاحی نماینده‌گان را در این سند گنجانیده‌است.

میر افغان صافی رییس کمیسیون مالی و بودجه هنگام گزارش کاری کمیسیون در مورد سند بودجه ملی سال مالی 1400 گفت که این کمیسیون با وزارت مالیه، روی همه 19 مورد اختلافی به منظور اصلاح این سند، به توافق رسیده‌است.

آقای صافی گفت، یک مورد این بود که معاشات معلمان، اجیران و ماموران، افزایش یافته‌است، مجموع این بودجه تقریباً 10 میلیارد و 75 میلیون افغانی در یک سال می‌شود که 5 میلیارد افغانی آن تأمین شده و 5 میلیارد افغانی دیگر در بررسی وسط سال از سوی وزارت مالیه تأمین خواهد شد.

او تاکید کرد که در مسوده سوم بودجه ملی 1400، برنامه دسترخوان ملی حذف شده‌است.

گفتنی است که دولت این برنامه را به منظور مبارزه با تأثیرات منفی اقتصادی ویروس کرونا بدون مشوره مجلس روی دست گرفته بود و پول بسیاری از پروژه‌های انکشافی دولت را برای تمویل این برنامه 400 میلیون دالری تنقیص کرده‌بود، اما مجلس در ابتدا و به صورت غیابی این برنامه را رد کرد.

همچنین رییس کمیسیون مالی و بودجه مجلس گفت که مسأله سوم، مسأله صلاحیت مجلس در بودجه بود، قانون اساسی در مواد 78، 90، 91 و 98 خود به مجلس صلاحیت‌های ویژه در مورد بودجه ملی داده است، اما حکومت می‌گفت که مجلس صلاحیت تعدیل بودجه را ندارد بناءً مجموعاً رد و یا تایید کند، اما کمیسیون تعدیلات پیشنهادی نماینده‌گان را اعمال کرد.

به گفته او، مورد دیگر هم 4.4 میلیارد افغانی به واحد عملیاتی ارگ اختصاص یافته‌است، این مبلغ صرف برای پروژه‌های در نظر گرفته شده که زیر کار است.

همچنین آقای صافی گفت، پروژه‌های که از ضمایم سند بودجه حذف شده‌بودند ولی دیزاین و مراحل قرارداد آنان تمام شده‌بود، با در نظرداشت امکانات حکومت دوباره در ضمایم گنجانیده شدند.

به گفته او، در مورد خرچ دسترخوان و معاشات امتیازی نیز وزارت مالیه مکلف شد که یک مقرره درست کند و دیگر خرچ‌های اضافی به وزرا و معینان ندهد، در اصولنامه بودجه هم اصلاحات لازم آورده شد.

رییس کمیسیون مالی و بودجه مجلس بیان داشت، اداراتی که قانونی نیست مثل اداره نفت و گاز و شورای عالی مصالحه از سند بودجه حذف شده و شورای مصالحه مثل سابق زیر چتر اداره امور قرار گرفته است. عواید شهرداری کابل را در سند شامل کردیم که جواب‌گو باشد.

به گفته او، مسأله تشکیلات دولت و پروژه ارتقای ظرفیت ادارات دولتی به استثنای وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی که فساد در آن زیاد بود، اصلاح و حذف شدند. مسأله قرضه 17.4میلیارد افغانی بود که جداگانه باید به مجلس ارائه می‌شد، اما وزارت مالیه، کمیسیون مالی را قناعت داد که این قرضه بخاطر تأمین کسر بودجه است و تکتانه ندارد.

او تاکید کرد، در کودهای 91 و 92 کاهش چشم‌گیر وارد شد و 1.3 میلیارد افغانی مقروضیت برشنا نیز از سند بودجه حذف شد. همچنین توافق شد که تدارکات ملی به مجلس پاسخگو باشد و در هر ربع سال به مجلس گزارش ارائه کند.

با این وجود، مجموع بودجه ملی سال مالی 1400 حدود 473 میلیارد و 41 میلیون افغانی است. از این میان، بودجه عادی 311 میلیارد و 506 میلیون افغانی و بودجه انکشافی هم 161 میلیارد و 535 میلیون افغانی است. از این میان، مبلغ 216 میلیارد افغانی از منابع داخلی و 218 میلیارد افغانی از منابع خارجی تمویل خواهد شد.

سند بودجه ملی 1400 در حالی مورد تصویب مجلس قرار گرفت که بیشتر از یک ماه از رخصتی‌های زمستانی مجلس و دو ماه از سال مالی 1400 گذشته است. این سند بودجه در این مدت دو بار از سوی مجلس به دلیل عدم تمکین حکومت به پیشنهادات مجلس رد شده بود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار