خبر های داغسرمقاله

مرغ طالبان يک لنگ دارد!

از آغاز مذاکرات میان هیأت دولت افغانستان و نماینده گان طالبان در دوحه چند هفته میگذرد، اما تا اکنون بن بست مذاکرات میان آنها شکستانده نشده و اختلاف بر سر دو مورد هنوز هم باقی است.

با تغییر اعضای هیأت تماس که از سوی طالبان پیشنهاد گردیده تصور می شد که ممکن است هیأت مذاکره کننده طالبان از انعطاف کار بگیرد و کدام نظر جدید را ارایه کند، ولی دیده شد که مرغ طالبان یک لنگ دارد و طالبان در همان موضع سابق شان قرار دارند.

برخی به این باور اند که جلو طالبان در دست نظامیان پاکستانی است و شبکه استخبارات پاکستان به طالبان اجازه نمی دهد که با هیأت مذاکره کننده دولت افغانستان به کدام نتیجه و توافق برسد.

دلیل آنها این است که در امریکا تا چند روز دیگر انتخابات ریاست جمهوری برگزار می گردد و روشن نیست که ترمپ برنده انتخابات می شود و یا بایدن از حزب دموکرات.

چون ترمپ توافق نامه را با طالبان امضا کرده و ممکن است با پیروزی بایدن، توافق نامه دوحه بر هم بخورد وطالبان به اصطلاح «خیله» شوند. به همین منظور پاکستان به طالبان دستور داده است که وقت کشی بکنند و الی برگزاری انتخابات در امریکا منتظر بمانند.

از سوی دیگر با آغاز مذاکرات در دوحه، جنگ های طالبان شدت گرفته است و گراف خشونت ها بلند رفته و هر روز طالبان خون می ریزانند.

بازهم پاکستان طالبان را کمک و سازماندهی کرده است که اگر بتوانند آنها یک ولایت را سقوط بدهند.

برنامه سقوط یک ولایت از سوی پاکستانیها طرح ریزی شده است و می خواهد طالبان در مذاکرات دوحه امتیاز بیشتر بدست آورند.

اما زلمی خلیل زاد که مذاکره با طالبان زیر نظر وی صورت می گیرد، در تلاش این است که به مردمان جهان وانمود سازد که در فکر طالبان تغییرات جدی رونما شده و طالبان آن طالبان سال های گذشته نیستند. ولی وقایع و حوادث چند ماه آخر نشان داد که طالبان بیشتر از پیش وحشی شده اند و اصلاً آنها به صلح باور ندارند.

اعضای هیأت مذاکره کننده دولت که در دوحه اند می گویند که برخلاف برداشت خلیل زاد و تبلیغ رسانه های خلیل زادی، در فکر، نظر و موضع طالبان هرگز کدام تغییری را مشاهده نکرده اند.

با توجه به این ملاحظات، اگر طالبان آتش بس را نپذیرند و به قتل و قتال مردم بیگناه ادامه بدهند و هیچ انعطافی از آنها متصور نباشد، پس بهتر است که هیأت مذاکره کننده دولت دو باره به کشور برگردند.

آنگاه مردم باید تصمیم بگیرند که با طالبان چه کنند و چگونه آنها را سرکوب نمایند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار