اخبار

گزارش نیویارک تایمز در مورد تلاشی خانه‌به‌خانه توسط امارت اسلامی طالبان

روزنامه نیویارک تایمز در گزارشی به تلاشی خانه‌به‌خانه از سوی طالبان پرداخته و نگاشته که «عملیات پاک‌سازی» که از روز جمعه آغاز شده چندین ولایت را در برگرفته و هم‌چنان ادامه دارد.

به باور نیویارک تایمز، این بزرگ‌ترین عملیات از زمان به‌دست گرفتن قدرت توسط امارت اسلامی طالبان در ماه اگست سال پیش است.

این روزنامه‌ی آمریکایی افزوده که جست‌وجوها زنگ خطر را در میان بسیاری از افغانستانی‌ها به صدا درآورده و برخی از آن‌ها از بدرفتاری و خسارت مالی از سوی نیروهای طالبان خبر داده‌اند.

آن‌ها شواهدی را ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد طالبان، مانند گروه‌های قدیمی، بر تاکتیک‌های «دولت پولیسی» برای اثبات اقتدار خود و سرکوب مخالفان تکیه می‌کنند.

نیویارک تایمز افزوده است که این عملیات پیش از بهار سال نو خورشیدی از مناطقی‌ که به مقاومت در برابر حکومت امارت اسلامی طالبان شناخته می‌شود، راه‌اندازی شد.

نیویارک تایمز: «فصل بهار از مدت‌ها به‌ عنوان «فصل جنگ» افغانستان شناخته می‌شد، زیرا طالبان حمله‌های خود را علیه دولت قبلی در همین فصل آغاز می‌کردند.»

به گزارش این روزنامه آمریکایی، برخی از ساکنان گفته‌اند که نیروهای امارت اسلامی طالبان فقط جست‌و‌جوی گذرا انجام داده و هیچ خسارت مالی وارد نشده، اما در خانه‌های دیگر، عمدتاً در محله‌های متعلق به اقلیت‌های قومی، سربازان امارت اسلامی طالبان قفل درهای ورودی را شکستند، تلویزیون‌ها و جعبه‌ها را خراب کرده‌اند و حیاط‌ها را حفاری کرده‌اند.

نیویارک تایمز افزوده: «در کشوری‌ که حریم خصوصی مقدس است، بسیاری نفوذ به خانه را جرمی نابخشودنی می‌دانند که یادآور دو دهه اشغال خارجی است.»

این روزنامه در ادامه نگاشته که واکنش به عملیات جست‌و‌جو در کابل تا حد زیادی در امتداد خطوط قومی شکسته شده است.

«برخی از ساکنان – اکثراً پشتون‌ها، از این‌که طالبان موضع سختی در برابر جنایت‌کاران اتخاذ می‌کنند، خوش‌حال‌ اند، سیاستی که طالبان از مدت‌ها قبل با آن شناخته شده‌اند.»

«اما اعضای اقلیت‌های قومی طالبان را متهم می‌کنند که آن‌ها را به دلیل قومیت‌شان هدف قرار می‌دهند.»

«امارت اسلامی طالبان اما این خبر که این عملیات بر ضد قوم خاصی است را رد می‌کند.»

برخی از ساکنان در مصاحبه با نیویورک تایمز خاطر نشان کرده‌اند که وقتی سربازان طالبان به زور وارد خانه‌های‌شان شدند، هیچ زن یا بزرگ محل با آنها نبود.

مقام‌‌های امارت اسلامی طالبان شکایت‌ها در مورد تجاوز به حریم خصوصی را کم اهمیت جلوه داده و به هم‌کاری بزرگان محله به نشانه احترام و استفاده از افسران زن برای تفتیش زنان اشاره کرده‌اند.

آن‌ها گفته‌اند که تلاشی خانه‌به‌خانه برای تأمین امنیت شهروندان است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار