اخبار

گروه بين‌المللی بحران: برای تأمين صلح در افغانستان بايد بر پاکستان فشار وارد شود

اندرو واتکینز یک پژوهش‌گر گروه بین المللی بحران گفته که به منظور تأمین صلح در افغانستان باید بر پاکستان فشار وارد شود.

آقای واتکینز در تازه ترین اظهار نظر خود گفته که گروه طالبان هنوز هم با پاکستان رابطه قوی دارد و بدون فشار بر این کشور به صلح حاضر نخواهند شد.

او خاطر نشان کرده که جنگ کنونی افغانستان فقط راه حل سیاسی دارد، اما گروه طالبان اخیراً ثابت کردند که آنان به مذاکره باور ندارند. به گفته‌ی او، اگر تمام خواست های طالبان همانند رهایی زندانیان و یا کشیدن رهبران این گروه از لیست سیاه ساز مان ملل پذیرفته شود   بازهم این گروه به تعهدات خود عمل نکرده و به جنگ ادامه خواهد داد.

بناً او تاکید کرده که برای ختم جنگ در افغانستان باید بر پاکستان فشارهای بین‌‎المللی وارد شود تا این کشور در روند صلح افغانستان صادقانه همکاری کند.

این در حالی است که پیش از این جنرال پتریوس رییس پیشین استخبارات امریکا نیز گفته، تازمانی که در برابر پناهگاه های طالبان در پاکستان اقدام نشود، این گروه به صلح تن نخواهند داد.

همچنین، پیش از این الکساندر کریس سفیر پیشین کانادا در افغانستان نیز بارها گفته که تا زمانی که بالای پاکستان فشار لازم آورده نشود، طالبان به صلح حاضر نخواهند شد.

در همین حال دیمیتری پولایانسکی، معاون اول نماینده دایمی روسیه در ملل متحد گفته که در حال حاضر، به قدرت رسیدن طالبان “بسیار غیر محتمل” به نظر می رسد.

بر اساس گزارش خبرگزاری تاس روسیه، این مقام روسی روزگذشته در یک نشست خبری گفته که مسکو امیدوار است بین دولت افغانستان و گروه طالبان یک روند “دیالوگ ملی” آغاز شود و در نتیجه یک “حکومت وفاق ملی” در افغانستان شکل بگیرد.

آقای پولایانسکی افزود که روسیه آماده است برای آغاز “دیالوگ ملی” بین طرف های درگیر جنگ در افغانستان، به اشکال مختلف به ویژه از طریق ترویکای گسترده کمک کند.

پیش از این ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه برای افغانستان گفته که نشست بعدی ترویکای گسترده با اشتراک نمایندگان روسیه، ایالات متحده، چین و پاکستان ماه آینده میلادی در دوحه برگزار می شود.

کشور های عضو ترویکای گسترده در نشست های گذشته خود با نشر اعلامیه های مشترک مخالفت شان را با روی کار آمدن دوباره امارت طالبان ابراز کرده بودند.

ضمیر کابلوف افزوده که “دلیل اصلی” افزایش اخیر تنش ها بین کابل و اسلام آباد “اوضاع سیاسی داخلی” در افغانستان است.

آقای کابلوف مقام‌های افغان را به “ناکام ماندن” در حفاظت مناطق تحت کنترول شان از تصرف طالبان متهم کرد و گفت که مقام های افغان تلاش دارند تا بار ملامتی را به دوش دیگران انداخته و همواره پاکستان را یک “سپر بلا” تلقی می کنند.

این در حالیست که انتونی بلنکن، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا نیز یک روز پیش در مصاحبه با روزنامه «تایمز آف اندیا» نفوذ پاکستان بر طالبان را تایید کرده و گفته که پاکستان باید با استفاده از این نفوذ اش نگذارد طالبان از راه زور به قدرت برسند.

به دنبال پیشروی‌های گروه طالبان در افغانستان که با افزایش خشونت‌ها همراه بوده است، لفاظی‌ها و تبادله پیام‌های حاوی لحن شدید در رسانه‌های اجتماعی بین مقام‌های افغان و پاکستانی افزایش یافته است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار