اخبار

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش قتل‌های هدفمندانه و انفجار ماین‌های مقناطیسی ابراز نگرانی کرد

 

کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزايش قتل‌هاي هدفمندانه و ماين مقناطيسي نسبت به سال گذشته انتقاد کرده و مي‌گويد که به دليل حجم بلند قضيه‌هاي نقض حقوق بشر در کشور در برخي از موارد اين کميسيون از بررسي قضيه‌ها عاجز است.

به گزراش روزنامه آرمان ملي، محمد نعيم نظري، معاون اين کميسيون روز (چهارشنبه،15 دلو) در برنامه حسابدهي دولت به ملت گفت که در جريان امسال 5 هزار و 171 شکايت در کميسيون حقوق بشر ثبت شده که از اين ميان 1 هزار و 167 قضيه نقض حقوق بشر شناسايي و 540 قضيه هم موفقانه حل شده است.

آقاي نظري افزود که 1 هزار و 973 قضيه خشونت عليه زنان به ثبت رسيده که از اين ميان 251 قضيه مربوط به کودکان دختر بوده و 1 هزار و 957 تن به خانه‌هاي امن معرفي شده است.

به گفته معاون کميسيون حقوق بشر افغانستان بر بنياد گزارش‌هاي اين کميسيون در سال 2020 ميلادي
8 هزارو500 تن از افراد غيرنظامي در جنگ کشته و زخمي شده اند. او تاکيد کرد که هرچند اين آمار کاهش 21 درصدي را نسبت به سال گذشته نشان مي‌دهد؛ اما باز هم وضعيت فاجعه بار بوده و آمار تلفات شهروندان غير نظامي در کشور بسيار بلند است.

به گفته آقاي نظري 53 درصد مسوول تلفات افراد غير نظامي گروه طالبان است و راکت پراگني‌هاي پاکستان نيز ار افراد غير نظامي تلفات گرفته و در مجموع در جريان امسال عوامل نامعلوم کشتار غير نظاميان 117 درصد افزايش يافته است.

او بيان کرد؛ امسال 551 بار چگونگي وضعيت زندان‌ها، توقيف‌خانه و خانه‌هاي امن را بررسي کرده و  143 مورد شکنجه و بدرفتاري با زندانيان و 261 مورد صلب آزادي غير قانوني را دريافته است.

آقاي نظري عدم تطبيق سفارشات حقوق بشري اين کميسيون از سوي حکومت و ناامني‌ها در برابر کارمندان کميسيون حقوق بشر را از چالش‌هاي کلان اين کميسون ياد کرده و گفت که کارمندان کميسيون حقوق بشر افغانستان در ولايت‌هاي کشور زير تهديد شديد امنيتي قرار دارند که اين امر کار را براي آنان دشوار ساخته است.

بااين‌حال،در چند ماه گذشته قتل‌هاي هدفمند و انفجار ماين‌هاي مقناطيسي در کابل و برخي ولايت‌هاي بزرگ کشور افزايش يافته است. حکومت عاملان چنين قتل‌ها را به گروه طالبان نسبت مي‌دهد؛ اما اين گروه هر گونه دست داشتن به چنين قتل‌ها را رد کرده است.

سيداحمد راشد کاشفي

 

 

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار