اخبار

کمیسیون حقوق بشر: نزديک به 200 شهروند ملکی افغانستان در نيمه‌ی اول ماه سرطان کشته شده‌اند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید کرده است که تنها در نیمه‌ی اول ماه سرطان سال روان خورشیدی نزدیک به ۲۰۰ غیرنظامی در کشور کشته شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر روزشنبه، (۲۶ سرطان) با نشر گزارشی از موارد گسترده‌ی نقض حقوق بشر و جرایم جنگی در پی افزایش خشونت‌ها در کشور هشدار داده و ادامه این وضعیت  را یک فاجعه خوانده است.

در گزارش کمیسیون حقوق بشر آمده است که در بیش از دو ماه گذشته که بیشتر ولایت‌های افغانستان گواه افزایش درگیری‌های مسلحانه بوده، شهروندان این کشور در شرایط دشواری قرار گرفته‌اند. محدود شدن دسترسی به مواد اولیه، حقوق و آزادی‌های فردی از پیامدهای خشونت‌های اخیر در کشور دانسته می‌شود.

بر اساس این گزارش، تنها نزدیک به ۲۰۰ غیرنظامی در نیمه‌ی نخست ماه سرطان بر اثر این خشونت‌ها جان باخته و دست‌کم ۱ هزار و ۵۶ تن دیگری زخمی شده‌اند.

این کمیسیون تأثیر خشونت‌های اخیر بر زنده‌گی زنان را شدیدتر توصیف می‌کند و توضیح می‌دهد که دسترسی این قشر به خدمات صحی و آموزش با محدودیت‌های جدی روبه ‌رو شده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر از گروه طالبان و دولت افغانستان خواسته که روی گفت‌وگوهای صلح تمرکز کنند و آتش‌بس سرتاسری را برای محافظت از غیرنظامیان در کشور به گونه‌ی فوری اعلام کنند.

این در حالی است که گفت‌وگوهای مستقیم میان هیأت‌های بلند رتبه‌ی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر روز شنبه آغاز شده است. دو جانب روی آتش‌بس، آزادی زندانیان و نظام سیاسی آینده‌ی کشور قرار است گفت‌وگو کنند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار