سرمقاله

چرا خط ديورند ياد آقای غنی آمد؟

در روز گشايش فرودگاه خوست، آقاي غني به طالبان خطاب کرد و گفت: «من به اين خاک عشق ديوانه وار دارم، اگر طالبان به افغانستان متعهد اند، بايد تعهد کنند که خط ديورند را قبول نمي کنند».

روشن نيست آقاي غني از اين موضع گيري هايش چه هدف دارد. در حالي که حدود پنج سال مي شود که حصارکشي بالاي خط ديورند جريان دارد و رو به اتمام است.

در اين مدت حکومت غني در برابر حصار کشي  بالاي خط ديورند سکوت کرده و مهر خاموشي بر لب زده بود، در همين رابطه و سکوت آقاي غني، برخي بر وي اتهام وارد کردند و گفتند که غني با پاکستاني ها تفاهم و معامله کرده است و به همين منظور پاکستان از نامزدي آقاي غني در دو دور انتخابات رياست جمهوري حمايت کرد.

اما بر خلاف اين اتهام و تصور برخي، غني در روز گشايش فرودگاه بين المللي خوست زخم ديورند را دوباره تازه کرد و از طالبان نيز خواست که ديورند را قبول نکنند.

در حالي که اشرف غني خوب مي داند که طالبان ساخت شبکه استخبارات پاکستان است و اين پاکستاني ها اند که به طالبان خط و نشان مي دهند که چه کنند و کدام اهداف را به پيش ببرند ولي با آن هم مطرح کردن خط ديورند در اين شرايط حساس کشور که طالبان به دستور نظاميان پاکستاني ها به حملات شان شدت بخشيده اند و تعداد زيادي از ولسوالي ها را تصرف کرده اند، يک کار ناعاقبت انديشانه است که نه تنها هيچ دردي را درمان نمي کند بل مشکلات را بيشتر خواهد ساخت و نظاميان پاکستاني بيشتر از پيش راه دشمني با مردم افغانستان را انتخاب خواهند کرد.

اگر آقاي غني نمي خواهد از مطرح کردن خط ديورند استفاده شخصي و سليقه يي کند و واقعاً عاشق کشور و ديورند است، پس چرا در زمان پيکارهاي انتخاباتي يک روز هم از خط ديورند ياد نکرد و اين عشق و ديوانه‌گي خود را براي لحظه يي هم نمايان نساخت؟ و امروز که کرسي رياست جمهوري وي لرزان شده و هر دم امکان فرو ريختن و شکستن اين کرسي مي رود، ديورند ياد او آمد و در وصف آن شعر مي سرايد و عشق و ديوانه‌گي خود را به نمايش مي گذارد.

حکومت غني حداقل مي توانست در همين مدت پنج سال که حصار کشي بالاي خط ديورند آغاز شده است به سازمان ملل و يا کدام نهاد ديگر بين المللي يک شکايت رسمي درج کند که نکرد و اين اغماض و بي تفاوتي نشان مي دهد که حکومت آقاي غني هيچ علاقه يي به ديورند نداشت و ندارد و فقط مي خواهد از اين مسأله استفاده شخصي به نفع دوام قدرت خود کند و توجه برخي را جلب دارد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار