فرهنگ و هنر

نهمين جشنواره «توت» در پنجشير برگزار شد

به ابتکار اداره اطلاعات و فرهنگ پنجشیر ، نهمین جشنواره میوه توت با حضور مسوولان، شاعران، نویسنده‌گان و فرهنگیان و نیز مهمانان ویژه از کابل در آن ولایت برگزار شد.

جشن فرهنگی مردم پنجشیر که «میله توت» نام دارد، همه‌ساله در همین فصل به ویژه در روزهای پایانی برداشت توت برگزار می‌شود.

شماری از مسوولان پنجشیر که در این جشنواره اشتراک کرده اند، برگزاری همچو جشنواره‌ها و سایر برنامه‌های فرهنگی را عامل تبادل فرهنگی میان مردم و معرفی این ولایت به عنوان یک مکان تفریحی برای مردم افغانستان و جهان خواندند و بر برگزاری هرچه باشکوه‌تر میله توت و برنامه‌های فرهنگی دیگر مردم این ولایت تاکید کردند.

راحله عطایی، معاون والی پنجشیر، برگزاری چنین برنامه‌های فرهنگی به ویژه میله توت را در رشد و بازکشف فرهنگ و اقتصاد ساکنان روستا بسیار مهم و باارزش خواند و با اشاره به برنامه‌های فرهنگی مردم این ولایت گفت: “هر کشور و جامعه‌ای تاریخ، تمدن و فرهنگ خاص خود را دارد و پنجشیر نیز تاریخ، تمدن و فرهنگ اصیل خود را دارد. مطالعه، کتاب‌خوانی، شعر، شاهنامه‌خوانی، مقام خوانی و مثنوی‌خوانی از فرهنگ اصیل مردم این ولایت است.”

محمد رووف یعقوبی، رییس زراعت، آب‌یاری و مال‌داری این ولایت، نیز جشن میوه توت را یکی از میله‌های فرهنگی پنجشیریان عنوان کرده گفت: “توت یکی از گیاهان قدیمی و بومی پنجشیر است و با طعم لذیذی که دارد، یکی از غذاهای مشهور مردم ما به شمار می‌رود.”

در ولایت پنجشیر افغانستان چند نوع توت وجود دارد. هرگاه نام توت به میان می‌آید و فصل برداشتش فرا می‌رسد، مردم از گوشه و کنار این کشور عزم سفر به پنجشیر را جزم می‌کنند تا از میوه توت آن دیار نوش جان کنند. مسوولان این ولایت هم با برگزاری هرساله جشن میوه توت، این میله را به نام پنجشیر گره زده‌اند و در تلاش‌اند تا این جشن را در سال‌های آینده هرچه پررنگ و عالی‌تر برگزار کنند و در کنار میوه توت، فراورده‌ها و صنایع دستی و دیگر فرهنگ‌های اصیل خود را نیز به نمایش بگذارند.

توت، یکی از میوه‌های مشهور افغانستان به شمار می‌رود که در بیشتر ولایت‌های این کشور پرورش داده می‌شود. این میوه در فصل تابستان به سرعت می‌رسد و تمام می‌شود و در این مدت مردم تلاش می‌کنند این میوه را به صورت تازه و پیش از آنکه خشک شود یا فصلش تمام شود، نوش جان کنند.

گفته می‌شود، توت (تازه یا خشک)، برای بیماران مبتلا به دیابت بسیار مفید است و پزشکان به آن‌ها توصیه می‌کنند به جای قند از توت استفاده کنند تا قند خونشان کنترل شود و بالا نرود. اینک باغداران توت تلاش می‌کنند این میوه را بیشتر به صورت خشک به بازار عرضه کنند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار