اخبار

منابع: چند روز است طالبان در نشست‌ها حاضر نمی شوند

 

منابعی از هیأت جمهوری اسلامی افغانستان می‌گویند که با وجود پافشاری این هیأت، طالبان از چند روز به این‌سو حاضر نمی‌شوند در نشست‌های توحید آجندای مذاکرات شرکت کنند.

دور دوم مذاکرات صلح نُه روز پیش میان هیأت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان آغاز شدند. قرار است در نشست‌های نخستین دو طرف آجندای مذاکرات صلح را توحید کنند.

در نُه روز گذشته دو طرف تنها سه نشست را برگزار کرده‌اند و از توحید آجندای مذاکرات هم خبری نیست.

 شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که تأخیر در مذاکرات صلح پذیرفتنی نیست.

حاجی دین محمد، معاون شورای عالی مصالحۀ ملی اظهار داشت: «مردم افغانستان به‌حدی تشنۀ صلح و آتش‌بس هستند که یک روز هم اگر عبث می‌گذرد برای مردم بسیار است.»

در همین حال، سخن‌گوی هیئت مذاکره کننده طالبان می‌گوید که تأخیری از سوی این گروه برای ادامه مذاکرات وجود ندارد و این گروه سرگرم نشست‌های درون تیمی هستند.

به‌گفتۀ محمد نعیم، سخن‌گوی هیأت طالبان زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان نیز شام روز گذشته در دوحه با ملابرادر، معاون سیاسی دفتر طالبان و عبدالحکیم، رییس هیأت مذاکره کننده طالبان دیداری داشته‌است.

سید اکبر آغا، فرمانده پیشین طالبان بیان داشت: «رهبران طالبان چند روز پیش به قطر رسیدند و فکر می‌کنم که نبودن این‌ها در قطر یکی از علت‌های تأخیر در مذاکرات بوده‌است.»

مذاکرات در دوحه در حالی به کندی به پیش می‌رود که خشونت‌ها در افغانستان افزایش یافته‌اند و نبردها میان حکومت و طالبان در دست‌کم ۲۲ ولایت جریان دارند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور که دیروز به ولایت هلمند رفته بود، به طالبان هشدار داد که یا به صلح تن بدهند و یا هم با حمله‌های نیروهای دولتی روبه‌رو خواهند شد: «کسانی که صلح نمی‌خواهند، ما در مقابل شان می‌جنگیم.»

همزمان شدت‌گیری نبردها در افغانستان، ایالات متحده هم اعلام کرده‌است که شمار سربازانش در افغانستان را به کمترین تعداد (۲۵۰۰تن) در هژده سال اخیر کاهش داده‌است.

 

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار