سرمقاله

مانع جنايات طالبان شويد!

 

ديروز نماينده‌گان کشورهاي چين، روسيه، امريکا و پاکستان در بارة صلح افغانستان، کاهش خشونت ها، آتش بس، تسريع مذاکرات، دست يابي به يک توافق سياسي و خروج مسوولانه نيروهاي بين المللي، يک بيانيه مشترک صادر کردند و از برگزاري نشست استانبول قدرداني نمودند.

اين در حالي است که روزجمعه (10 ثور) سخنگوي طالبان در يک گفت و گوي پر طمطراق از ديدار رهبران طالبان با نماينده گان اين چهار کشور در دو حه سخن زد و گفت که در اين ديدار، طالبان خواستار رهايي هفت هزار زنداني ديگرشان از زندان هاي افغانستان و بيرون شدن نام هاي رهبران شان از فهرست سياه سازمان ملل متحد شدند.

به همين گونه شام روز جمعه در يک انفجار بسيار مهيب در ولايت لوگر تعداد زيادي از باشنده گان اين ولايت در هنگام افطار شهيد و زخمي شدند.

طالبان دست داشتن شان را در اين جنايت که بيشتر غير نظاميان وبه ويژه کودکان شهيد و زخمي شدند، رد کرده اند، اما حکومت در اين رخداد، طالبان را متهم کرده و گفته است که رخداد شام روز جمعه جنايت ضد بشري و کار طالبان است.

مردم افغانستان که سال ها رنج و عذاب تروريزم را مي کشند، از نشست ها و موضع گيري‌هاي آن عده از کشورهايي که در رابطه به تأمين صلح افغانستان فعال شده اند و در اين راستا  تلاش مي کنند اظهار قدرداني مي کنندو از نماينده گان اين کشورها مي خواهند تا بالاي گروه تروريستي طالبان فشار بياورند که الي برگزاري نشست استانبول و يک توافق سياسي، آنها از حمله برجان مردم خود داري و در اين ماه مبارک رمضان به آموزه هاي اسلامي توجه کنند و خون مردم بي گناه را نه ريزانند.

اگر فشار لازم بالاي طالبان از سوي کشورهاي ذي‌دخل در قضيه افغانستان وارد نشود، ممکن است آنها دست به حملات انتحاري و انفجاري متعدد ديگر بزنند و تعداد زيادي از مسلمانان را به خاک و خون بکشانند.

طالبان براي کسب امتياز بيشتر و قدرت نمايي شان متوسل به حملات غير اسلامي و غير انساني بالاي مردم خواهند شد که بايد جلو آنها گرفته شود.

اگر بالاي طالبان فشار لازم وارد نشود آنها به فکر سقوط نظام افغانستان مي شوند و مي خواهند با زور نظاميان پاکستاني به قدرت عام وتام برسند.

ديروز اول «مي» که آخرين مهلت خروج نيروهاي خارجي از افغانستان بود، طالبان دست به حملات گسترده در نقاط مختلف کشور زدند و آنها به حملات شان ادامه خواهند داد.

با توجه به همين گفته ها، بايد سازمان ملل متحد و کشورهاي مقتدر جهان، مانع حملات طالبان شوند و تلاش کنند تا قضيه خونين افغانستان از راه مذاکره وتفاهم حل و فصل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار