اخبار

مارشال دوستم در ديدار با رييس جمهور غنی؛ وضعيت نظامی در کشور اعلام کنيد

ارگ ریاست جمهوری گفته در دیداری که مارشال عبدالرشید دوستم با محمد اشرف‌غنی رییس جمهوری کشور داشت، دو طرف روی وضعیت عمومی امنیتی کشور به ویژه وضعیت امنیتی ولایت‌های شمال، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

در خبرنامه‌ی ریاست جمهوری آمده است در این دیدار که روز شنبه (16 اسد) در ارگ انجام شد، مارشال دوستم گفت: “ما در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان قرار داریم و از مردم و خاک خویش قاطعانه دفاع می‌کنیم. ”

خبرنامه به نقل از مارشال دوستم، نوشته است؛ “زمان آن فرا رسیده است که در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی در راستای بهبود وضعیت امنیتی کشور و دفاع از ارزش ها تلاش کنیم و در برابر دشمن ایستاده‌گی نماییم.”

اما احسان نیرو، سخن‌گوی حزب جنبش ملی به رهبری مارشال دوستم گفته است که آقای دوستم در این دیدار به آقای غنی پیشنهاد کرده است که دولت باید وضعیت نظامی در کشور اعلام کند. به گفته وی، این طرح از سوی آقای غنی رد نشده است.

احسان نیرو به رسانه‌ها گفته که مارشال دوستم پیشنهاد کرده است که یک نشست بزرگ در یکی از قطعات کماندو با حضور رهبران سیاسی برگزار شود و در آن وضعیت نظامی در کشور اعلام شود.او احتمال داد که در دو روز آینده ممکن است که این طرح به صورت رسمی اجرایی شود.

سخن‌گوی مارشال دوستم گفته که رسیده‌‌گی به وضعیت عمومی کشور، ولایت‌های شمالی و شمال‌شرق کشور از محورهای گفت‌وگوی مارشال عبدالرشید دوستم با آقای غنی بوده است.

آقای نیرو تصریح کرده که مارشال دوستم پیشنهاد کرده است که جلسه فوق‌العاده امنیتی برگزار شود که از سوی رییس جمهور پذیرفته شده است.

آقای نیرو افزوده که امنیت شهر کابل و کمربند‌های آن، میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی، ایجاد قوه منظم در شمال کشور و نظارت از وضعيت شهر کابل توسط امنيت ملي از ديگر محورهاي طرح امنيتي مارشال دوستم است.

مارشال دوستم با توجه به وضعيت امنيتي شهر شبرغان به رييس جمهوري پيشنهاد کرده است که 500 نيروي قطعه خاص را به جوزجان اعزام کند که از سوي آقاي غني پذيرفته شده است.

اين درحاليست که مسوولان امنيتي تأييد کردند که گروه طالبان روز شنبه مرکز ولايت جوزجان را تصرف کرده اند

سخن‌گوي حزب جنبش گفته که تمامي طرح‌ها و پيشنهاد مارشال دوستم از سوي رييس جمهور غني پذيرفته شده است.

به گفته‌ي سخن‌گوي حزب جنبش، مارشال دوستم در پايان به رييس جمهور غني گفته است که به او “اعتماد” کند، زيرا يک فرد وطن‌دوست است. اما ارگ تاکنون درباره اين پيشنهادات آقاي دوستم به رييس جمهور چيزي نگفته است.

هم اکنون جنگ در شماري از ولايت‌هاي کشور شدت گرفته و روز گذشته گروه طالبان شهر زرنج مرکز ولايت نيمروز را نيز به تصرف خود در آوردند.

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار