اخبار

قريشی: غنی در سفرش به امريکا نبايد بازهم پاکستان را مقصر ناامنی در افغانستان بخواند

شاه محمود قریشی، وزیر امورخارجه‌ی پاکستان گفته است که کابل باید سلسله‌ی اتهام وارد کردن بر پاکستان را متوقف کرده و نباید مسوولیت ناامنی در افغانستان به دوش پاکستان افگنده شود.

او با ابراز نگرانی از این‌که مبادا در سفر محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان به ایالات متحده، پاکستان به ایفا نکردن نقش در روند صلح افغانستان مسوول پنداشته شود.

وزیر خارجه‌ی پاکستان گفته: “به قدر کافی ملامت شده‌ایم ما مسووولیت نمی‌گیریم.”

آقای قریشی در نشست دوجانبه‌ی افغانستان-پاکستان گفته: “به آقای غنی وهیأت همراهش بحث و ملاقات خوب تمنا داریم       اما بگذارید پیش از پیش بگویم، اگر هدف رفتن به واشنگتن آغاز بازی جدید ملامت کردن و مسوول پنداشتن پاکستان برای همه نابسامانی‌ها و فقدان پیشرفت در روند صلح [افغانستان] باشد، [این سفر] هیچ کمکی نخواهد کرد.”

انتظار می‌رود که رییس جمهور غنی در روزهای آینده به ایالات متحده سفر کند.

وزیر خارجه‌ی پاکستان مشارکت در روند صلح افغانستان را مسوولیت مشترک خوانده و گفته که اسلام آباد سهم خود را در این روند “صادقانه و مخلصانه” ایفا کرده است.

او افزوده این به افغان‌ها مربوط می‌شود که در مورد راه پیشرفت کشورشان تصمیم گرفته و کسانی را که قادر به انجام این کار باشند، پیدا کنند.

آقای غنی چندی پیش در مصاحبه با روزنامه‌ی شپیگل آلمان پاکستان را به “حمایت سیستماتیک” از طالبان متهم کرد و گفت که طالبان از پاکستان حمایت مالی و لوژستیکی به دست می‌آورند و در همان کشور جلب و جذب می شوند.

اما پاکستان همواره این اتهامات را رد و ادعا کرده و به گفته‌ی آقای قریشی، اسلام آباد برای تأمین صلح در افغانستان تلاش بی‌دریغ به خرج داده است.

پس از امضای توافق‌نامه‌ی دوحه میان طالبان و امریکا، حکومت پاکستان امتیاز این دستآورد را به خود اختصاص داد و گفت که اسلام‌‌‌آباد با استفاده از نفوذ خود، طالبان را به میز مذاکره با امریکا کشاند.

هفته‌ی گذشته، امرالله صالح، معاون ریاست جمهوری نیز در مصاحبه با صدای امریکا گفته که پاکستان بار بار اطمینان داده است که از نفوذ خود بر طالبان برای تأمین صلح در افغانستان کار خواهد گرفت، اما در عمل تا کنون چیزی دیده نشده است.

آقای صالح همچنان گفته که طالبان مواد انفجاری را که در حملات و ماین‌گذاری‌ها کار می‌گیرند، بخش زیاد آن را از پاکستان به دست می‌آورند.

وزیر خارجه‌ی پاکستان تاکید کرده که اسلام‌آباد تصمیم گرفته است که از این پس در امور داخلی افغانستان مداخله نکند.

پیشتر از این، عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز گفته بود که کشورش نباید در افغانستان دستکاری کند یا تلاش کند افراد مورد نظر خود را در آن داشته باشد.

آقای خان گفته: “حکومت من احساس می‌کند که این سیاست کهنه است. ما به عمق استراتیژیک در افغانستان نیاز نداریم. هر حکومتی را که مردم افغانستان انتخاب می‌کند، پاکستان باید با آن تعامل کند. ما نباید هیچ گونه دستکاری را در افغانستان انجام دهیم یا به انجام آن تلاش کنیم.”

مقام‌های ارشد پاکستانی در حالی این اظهارات را بیان می‌کنند که فشارها بر اسلام آباد برای کشاندن طالبان به مذاکرات صلح با حکومت افغانستان یکبار دیگر افزایش یافته است.

مذاکرات بین‌الافغانی به تاریخ (۲۲ سنبله) سال گذشته به گونه‌ی رسمی در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد، اما از آن زمان تا کنون نتایج ملموسی نداشته است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار