خبر های داغنامه های سرگشاده

قابل توجه رياست هاي ثبت احوال نفوس و توزيع شناسنامه هاي برقي

چون شناسنامه هاي برقي به مثابة سند ثبت هويت شهروندان کشور يک سند با اعتبار ملي دانسته مي شود، ايجاب مي کند غلطي ها وکمبودي‌هايي که در شناسنامه‌هاي سابقه وجود دارد رفع و با اصلاح آن در اين شناسنامه ها درج گردد.

به گونة مثال در شناسنامه هاي سابقه، روز، ماه و سال تولد شهروندان ذکر نگرديده، صرف سال تولد که روز و ماه در آن مشخص نيست ذکر شده است. درج روز، ماه و سال، يک پديدة نو بوده در حالي که در ساير کشورها مروج است، اما تا حال در ثبت احوال نفوس افغانستان رعايت نگرديده است.

بعد از تحولاتي که از اخير سال 1380 خورشيدي تا حال در کشور ما رونما گرديده است، اکثر هموطنان ما با درنظرداشت يادداشت هاي شخصي و خانگي که نزد خود دارند يا داشته‌اند، در اسناد تحصيلي، اسناد شموليت در وظايف و ساير اسناد شهروندي، همان روز، ماه و سال تولد شان را که نزد خودشان بوده، درج کرده اند که ايجاب مي کند در شناسنامه برقي کساني که همين روز، ماه و سال را در فورمه هاي مربوط به شناسنامه هاي برقي درج کرده اند يا درج مي کنند در شناسنامه هاي برقي شان نيز درج گردد و اين به خاطري مهم است که اگر روز، ماه و سال تولد شان را که قبلاً در اسناد تحصيلي و ساير اسنادشان درج کرده اند در شناسنامة برقي درج نگردد، مشکل آفرين مي شود.

مشکل ديگر اينست که در اکثر شناسنامه هاي سابقه، واژه‌هاي اضافي که اصل نام نمي باشد به نظر مي رسد چون (پيغله صديقه)، (حاجي محمد نادر)، (مرزا عبدالرحيم)، (عبدالغفورخان) و… که واژه هاي پيغله، حاجي، ميرزا و خان ضميمة نام اصلي است و نبودن آن مهم نيست. البته در صورتي که اشخاصي بخواهند اين واژه هاي اضافي در شناسنامه هاي برقي حذف شود و صرف اصل نام، اصل ولد و اصل نام پدرکلان (ولديت) ذکر شود، بايد مشکلي وجود نداشته باشد.

در شناسنامه، آنچه مهم است، اصل نام، اصل ولد، اصل ولديت، عکس، بايومتريک، ثبت، صفحه و جلد مي باشد. در واقع توزيع شناسنامه‌هاي برقي به خاطر اصلاح، رفع غلطي و اشتباهات شناسنامه هاي سابقه و ثبت هويت هموطنان عزيز مي باشد.

اميدواريم رياست محترم ثبت احوال نفوس و رياست محترم توزيع شناسنامه هاي برقي توجه نمايند تا اشخاصي که به خاطر اخذ شناسنامه‌هاي برقي، فورمه‌هاي‌شان را تکميل کرده و يا مي نمايند به کارمندان توزيع شناسنامه هاي برقي سپرده اند و مي سپارند، درج کمپيوتر اداره مذکور شده و يا مي شود، قبل از بايومتريک، يکبار ديگر نيز از نظرشخصي که مي خواهد بايومتريک شود و شناسنامه اخذ نمايد گذشتانده شود.

به اين ترتيب در نتيجه توجه بيشتر به صحت بودن اين شناسنامه ها، شناسنامه دقيق و صحيح در دسترس هموطنان قرار خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار