فرهنگ و هنر

فيلم کوچه‌ی حمام زنانه؛ روايت تازه‌ای از يک افغانستان درگير جنگ

فيلم «کوچه‌ي حمام زنانه» محصول تازه‌يي از سينماي در حال رشد افغانستان است که تلاش کرده روايت جديدي از کشور ارايه کند. اين فيلم به زودي اکران مي‌شود.

کوچه‌ي حمام زنانه يک فيلم بلند داستاني در 100 دقيقه با کارگرداني صحرا کريمي، سينماگر مشهور کشور از سوي افغان‌فيلم ساخته شده است. بيش از 70 نفر در اين فيلم نقش بازي کرده‌اند، اما نُه نفر نقش اصلي را در اين اثر سينمايي بر عهده دارند.

صحرا کريمي، رييس افغان‌فيلم، نويسنده و کارگردان فيلم «کوچه‌ي حمام زنانه» به خبرگزاري نشانه مي‌گويد که اين اثر سينمايي در کل هفت ميليون افغاني هزينه برداشته و از بودجه‌ي انکشافي سال 1399 رياست افغان‌فيلم ساخته شده است.

به گفته‌ي او، همه‌ي نقش‌آفرينان اين فيلم، سينماگران افغانستان هستند و در ساخت اين فيلم بيشتر از سينماگران سابقه‌دار و با تجربه کار گرفته شده است. به گفته‌ي او، همه‌ي صحنه‌هاي اين فيلم در شهر کابل تصويربرداري شده است.

بيشتر صحنه‌هاي اين فيلم به حالت کميدي (خنده آور) ساخته شده و نقش‌آفرينان تلاش کرده‌اند روايت موجود در افغانستان درگير جنگ را زير پرسش قرار دهند و روايت جديدي از زنده‌گي اجتماعي در کشور ارايه کنند. در اين فيلم، داستان چند پيرمردي که در کوچه‌ي حمام زنانه در کابل زنده‌گي مي‌کنند و آرامش در چهره‌هاي‌شان قابل مشاهده است، روايت شده است.

کوچه‌ي حمام زنانه بر خلاف شمار زيادي از اثرهاي سينمايي که در سال‌هاي پسين در کشور خلق شده‌اند با معيارهاي بلند سينمايي ساخته شده است. صحرا کريمي، کارکردان اين اثر اميدوار است که اين فيلم در جشنواره‌هاي مهم سينمايي به نمايش درآيد و جايگاه مهمي نيز به دست بياورد.

رييس افغان‌فيلم مي‌گويد که فيلم «کوچه‌ي حمام زنانه» پس از رفع محدوديت‌هاي ناشي از موج سوم ويروس کرونا در کشور اکران خواهد شد و ممکن است در جشنواره‌ي دولتي فيلم لاجورد که هر سال از سوي وزارت فرهنگ داير مي‌شود، نيز به نمايش درآيد.

به گفته‌ي رييس افغان‌فيلم، اين اثر سينمايي پس از اکران در سينماهاي کشور به نمايش در خواهد آمد و از چند تلويزيون خصوصي پُربيننده به نشر سپرده خواهد شد. به گفته‌ي او، سعي بر اين است که با نشر اين فيلم ديدگاه شهروندان کشور نسبت به وضعيت جنگي موجود، تلطيف شود.

نشانه

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار