اخبار

غنی:  مردم افغانستان در مورد طالبان فیصله خواهند کرد

 

رییس جمهور غنی با اشاره بر این که دولت از صلح عقب نشینی نمی‌کند تاکید می‌کند که مردم در مورد طالبان فیصله خواهند کرد.

آقای غنی که روز سه‌شنبه (14 ثور) در مراسم افتتاح پروژه‌های معارف و برنامه آموزشی اقتصاد خانواده برای زنان در 34 ولایت، با اشاره به فعالیت‌های تروریستی طالبان گفت که این گروه تنها در یک سال حدود یک میلیارد دالر به زیربناهای افغانستان به شمول مکاتب و دانشگاه‌ها خسارت رسانده است.

رییس جمهور یادآور شد که با خروج نیروهای خارجی از کشور تمام بهانه‌های طالبان برای ادامه جنگ ختم است و این گروه دیگر نباید برای بیگانه‌گان نوکری کند.

آقای غنی تاکید کرد که “ما صلح می‌خواهیم و از صلح عقب نشینی نمی‌کنیم و این یک حق بنیادی مردم افغانستان است، اما پس از خروج نیروهای بین‌المللی تصامیم ملی را دولت و مردم یکجا خواهند گرفت، ما منبع تصامیم استیم و تصمیم می‌گیریم، زیرا مردم صلح می خواهند، حالا مسأله میان طالب و دولت نیست بلکه مسأله کل مردم افغانستان و طالبان است.”

او خطاب به طالبان بیان داشت، اگر به این نشسته اید که با القاعده و یا داعش یکی شوید بروید یکی شوید، اما مردم افغانستان در قبال شما فیصله خواهند کرد.  به گفته او، باید ذهنیت مردم افغانستان پس از این آبادی باشد، زیرا مردم مرگ نمی‌خواهند و می‌خواهند زنده‌گی کنند.

آقای غنی افزود که اگر کسی خواهان “بربادی” باشد، مردم افغانستان در برابرش خواهند ایستاد.

او خطاب به طالبان گفت: “رهبر شما کجاست؟ در کجا پنهان است؟ بیایید، آشکار شوید به مردم افغانستان بگویید… پس از این که قوای بین‌‌المللی از افغانستان بروند که بخیر بروند، تصامیم ملی را مردم و دولت افغانستان می‌گیرند. ما منبع تصامیم استیم، ما تصامیم را می‌‌گیریم .”

از سوی دیگر امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری در این برنامه بار دیگر جنگ طالبان را جنگ پوچ و بی‌معنی علیه ملت افغانستان خواند.

آقای صالح گفت:”تمام فشار‌ها و جنجال‌های ناشی از جنگ بسیار پوچ که دشمن علیه این ملت راه انداخته است تمرکز و توجه ما را از عرضه خدمات و رسیده‌گی به نیازمندی‌ها ملت لحظه‌یی هم دور کرده نمی‌تواند”.

آقای صالح با طرح این سوال که طالبان علیه کی در افغانستان می‌جنگند گفت:” امروز در سراسر کشور مردم سر به سجده هستند، عبادت می‌کنند، صلح می‌خواهند خدمات می‌خواهند زنده‌گی با عزت می‌خواهند هر کسی که مسیر خدمت گذاری را مانع می‌شود شرمسار تاریخ خواهد شد و به پیروزی نخواهد رسید”.

او مستحکم ترین پایه یک نظام را عرضه خدمات و رسیده‌گی به نیازمندی‌های جامعه خوانده با نقل قول از مسوولان موسسه‌های ملل متحد در افغانستان گفت:”هیچ نوع خشونت و هیچ نوعی تبلیغات، ملل متحد را از افغانستان دور ساخته نمی‌تواند بلکه تعهدات جامعه جهانی در قبال افغانستان اضافه تر خواهد شد”.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود با اعلام خروج نیروهای خارجی از افغانستان، جنگ نیز شماری از ولایت های کشور شدت گرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار