اخبار

عفو بین‌الملل: موج سوم ویروس کرونا در افغانستان  به سرعت از کنترل خارج می‌شود

 

سازمان عفو بين‌الملل مي‌گويد که گسترش موج سوم ويروس کرونا در افغانستان بسيار نگران‌کننده است و اگر حمايت فوري بين‌المللي از اين کشور صورت نگيرد، وضعيت مي‌تواند به سرعت از کنترل خارج شود.

به گزارش خبرگزاري جمهور؛‌ سازمان عفو بين‌الملل در اعلاميه‌يي از حکومت افغانستان خواسته است که چالش کمبود آکسيجن را به‌گونه‌ فوري رفع و واکسين کرونا و ديگر تجهيزات صحي ضروري را با حمايت جامعه جهاني تهيه کند.

در اعلاميه آمده است که آمار مبتلايان به ويروس کرونا در افغانستان با گذشت هر روز رو به افزايش است و اين کشور به شدت از شيوع موج سوم آسيب ديده است.

عفو بين‌الملل گفته است: «روند تطبيق واکسين کرونا به دليل کمبود اين واکسين متوقف شده است. ما بايد از وضعيت مشابه در نيپال و هند درس بگيريم و قبل از اين‌که خيلي دير شود، براي بدترين حالت آماده شويم».

اين سازمان گفته که با گذشت بيش از يک سال از شيوع ويروس کرونا، آماده‌گي اضطراري دولت افغانستان ناکافي است.

سازمان عفو بين الملل به نقل از وزارت صحت عامه افغانستان نوشته است که در حال حاضر تنها حدود دو هزار دستگاه توليد آکسيجن، يک هزار و 63 تخت و در مجموع يک‌ هزار و 500 تخت مراقبت‌هاي ويژه براي بيماران کرونايي در اختيار دارد.

در اعلاميه سازمان عفو بين الملل آمده است که براساس آمارهاي سازمان جهاني صحت، تنها 22 ولايت از 34 ولايت افغانستان داراي امکانات آزمايش ويروس کرونا است.

با توجه به عدم آماده‌گي اضطراري و زيرساخت‌هاي صحي کشور، سازمان عفو بين‌الملل به اين باور است که  افغانستان براي مقابله با موج سوم کرونا تجهيزات کافي ندارد.

از اين رو اين سازمان خاطرنشان کرده است که افغانستان بايد توانايي‌هاي تشخيص ويروس کرونا را افزايش دهد تا به طور مؤثر شيوع اين بيماري را تشخيص و اقدامات پيش‌گيرانه اتخاذ شود.

طبق آمارهاي اين سازمان، در ولايت بلخ با جمعيت 1 تا 1.6 ميليون نفر، تنها 140 بستر براي بيماران کرونايي اختصاص داده شده است. همين طور در ولايت دايکندي تنها يک مرکز تداوي بيماران فعال است و امکانات تشخيص بيماران کرونايي در اين ولايت وجود ندارد.

در همين حال، سازمان عفو بين‌الملل، مي‌گويد که چهار ميليون آواره‌ داخلي در خطر بيش‌تر ابتلا به موج سوم کرونا قرار دارند.

به گفته اين سازمان، آواره‌گان داخلي در شرايط بيش از حد جمعيت، دسترسي ناکافي به آب و امکانات صحي زند‌ه‌گي مي‌کنند و وزارت صحت افغانستان بايد واکسيناسيون آنان را در اولويت قرار دهد.

اين درحالي است که اخيراً ميزان ابتلا و مرگ ناشي از کرونا در افغانستان به ‌ويژه در کابل افزايش يافته است. شماري از شفاخانه‌هاي اختصاصي درمان مريضان کوويد-19 عملاً با کمبود آکسيجن مواجه اند.

وزارت صحت عامه‌ کشور در يک فراخوان ملي، خواهان همکاري و حمايت مردم از سکتور صحت در راستاي مبارزه با ويروس کرونا شده است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار