اخبار

عبدالله: رهبران سیاسی باید به منظور حمایت از مذاکرات صلح  در برابر طالبان متحد شوند

 

رييس شوراي عالي مصالحه‌ي ملي کشور تاکيد کرده است که رهبران سياسي افغانستان بايد به منظور حمايت از مذاکرات صلح در برابر طالبان متحد شوند و يا هم پس از خروح نظاميان خارجي از افغانستان منتظر يک جنگ «تلخ» باشند.

داکترعبدالله عبدالله در مصاحبه‌ اي با آژانس خبري «اسوشيتد پرس» گفته است که اکنون وقت متحدشدن رهبران سياسي در مسأله صلح فرارسيده است.

او تهديدگونه گفته است که اگر براي حمايت از صلح سياست‌گران افغانستان متحد نشوند، تاريخ در مورد وضعيت و نااميدي ميليون‌ها نفر به سختي قضاوت خواهد کرد.

عبدالله عبدالله همچنان گفته است که بيرون‌شدن سربازان خارجي از افغانستان مشکلاتي به بار خواهد آورد، اما تاکيد کرده است که تمام توجه بايد به تأمين صلح معطوف شود.

او تمرکز حکومت افغانستان و جانب مقابل (طالبان) را بر صلح مفيد دانسته و يک بار ديگر خطاب به طالبان گفت که تمامي خواست‌ها و توقعات شان را در ميز مذاکره مطرح کنند و افزوده است: «ما (حکومت افغانستان) براي بحث در مورد آن آماده ايم.»

رييس شوراي مصالحه‌ي ملي تاکيد کرده که طالبان با زور و جنگ نمي‌توانند موفق شوند چون به گفته‌ي او کشورهاي همسايه نيز رسيدن به قدرت از طريق زور را حمايت نمي‌کنند.

او گفته است: «يک توافق گسترده و همه‌جانبه‌ي صلح چيزي است که همه بر آن باور دارند…خدا ناخواسته اگر به صلح نرسيم، البته هيچ کسي تاريخ معاصر کشور را فراموش نخواهد
کرد.»

اين در حالي است که روز گذشته بيرون‌شدن سربازان خارجي از افغانستان به گونه‌ي رسمي آغاز شد.

از سويي هم محمداشرف غني، رييس جمهوري کشور به منظور تقويت اجماع ملي و سياسي براي رسيدن به صلح، با حاجي محمد محقق، حاجي دين محمد، سران سياسي و جهادي محمد اسماعيل غضنفر، تاجر ملي ديدار کرده است.

در همين حال ضمير کابلوف، نماينده‌ي ويژه‌ي رييس‌جمهوري روسيه براي افغانستان از ايالات متحده‌ي  امريکا خواسته که براي جلوگيري از گسترش دامنه‌ي درگيري‌هاي مسلحانه در افغانستان با طالبان توافق کند.

ضمير کابلوف روز يک‌شنبه (12 ثور) در گفت‌وگوي ويژه‌يي با شبکه‌ي روسي (آر. بي. کي) گفته که طولاني شدن حضور نيروهاي خارجي در افغانستان ممکن به افزايش دامنه‌ي درگيري‌ها در اين کشور بيانجامد.

آقاي کابلوف تاکيد کرده که ايالات متحدهي امريکا به هدف جلوگيري از شدت جنگ بايد روي زمان‌بندي خروج نيروهاي خارجي از افغانستان با گروه طالبان به توافق برسد.

نماينده‌ي رييس‌جمهوري روسيه همچنان گفته که بنابر توافق دوحه، نيروهاي امريکايي بايد تا اول ماه «مي» افغانستان را ترک مي‌کردند، در حالي که با تعيين زمان‌بندي جديد براي خروج اين نيروها، توافق‌نامه‌ي دوحه نقض شده است.

نماينده‌ي ويژه‌ي رييس‌جمهوري روسيه در امور افغانستان همچنان خاطرنشان  کرده که روند جاري صلح در افغانستان بايد به نتيجه برسد و روسيه تلاش دارد دولت افغانستان و طالبان را به يک توافق سياسي تشويق کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار