جهان

طرح تبدیل «واشنگتن دی‌سی» به پنجاه‌ویکمین ایالت امریکا در مجلس نماینده‌گان تصویب شد

 

مجلس نماینده‌گان امریکا با اکثریت ضعیف آرا طرح تبدیل شهر واشنگتن و حومه آن که در تقسیمات کشوری ناحیه کلمبیا تلقی می‌شود به یک ایالت مستقل را برای دومین بار طی کمتر از یک سال تصویب کرد.

این مصوبه برای تأأیید نهایی به مجلس سنا می‌رود که انتظار می‌رود با مخالفت شدید جمهوری‌خواهان روبه‌رو شود.

این طرح در مجلس نماینده‌گان امریکا که در کنترل دموکرات‌هاست با ۲۱۶ رای موافق در برابر ۲۰۸ رای مخالف تصویب شد و نتوانست حمایت هیچ یک از نماینده‌گان جمهوری‌خواه را جلب کند.

در صورت تبدیل شهر واشنگتن به پنجاه‌ویکمین ایالت امریکا، آن از حق انتخاب دو سناتور برخوردار خواهد شد و ساکنان آن به احتمال فراوان دو دموکرات انتخاب خواهند کرد. چنین امری می‌تواند تعادل قدرت بین دو حزب را به نفع دموکرات‌ها تغییر دهد. در حال حاضر هر یک از دو حزب در مجلس سنا ۵۰ کرسی در اختیار دارند.

حزب دموکرات که از چند دهه پیش طرفدار تبدیل شدن پایتخت امریکا به یک ایالت مستقل بوده، امیدوار است که با کنترل همزمان کاخ سفید و هر دو مجلس قانون‌گذاری امریکا بتواند برای اولين بار از سال ۱۹۵۹ تاکنون یک ایالت جدید را به ایالات متحده امریکا بیافزاید. در سال ۱۹۵۹ هاوایی و آلاسکا به عنوان دو ایالت جدید به رسمیت شناخته شدند.

دموکرات‌ها معتقدند که حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت شهر واشنگتن و حومه آن که در تقسیمات کشوری «ناحیه کلمبیا» تلقی می‌شود همچون ساکنان تمامی ایالت‌های امریکا وظایف و تعهدات شهروندی خود از جمله پرداختن مالیات و شرکت در جنگ را انجام می‌دهند، ولی نمی‌توانند در انتخابات کنگره امریکا شرکت کنند و نماینده خود را به مجالس نماینده‌گان و سنا بفرستند.

یکی از نماینده‌گان دموکرات مجلس نماینده‌گان گفته که این وضعیت مصداق «پرداخت مالیات و محرومیت از حق مشارکت سیاسی» است.

طبق پیشنهاد دموکرات‌ها، ایالت جدید «ایالت مشترک المنافع واشنگتن، داگلاس» نام‌گذاری خواهد شد که از نام‌های جورج واشنگتن، اولین رییس‌جمهوری امریکا، و فردریک داگلاس، یک برده سیاه‌پوست که پس از آزادی به یکی از رهبران مهم جنبش لغو برده گی بدل شد الهام گرفته شده است.

جمهوری خواهان، حزب دموکرات را به «تلاش برای تصرف قدرت و پیشبرد یک برنامه چپ افراطی» متهم کرده‌اند. با توجه به این که به رسمیت شناختن یک ایالت جدید مستلزم حداقل ۶۰ رای موافق در مجلس سناست بعید است در این مجلس تصویب شود.

در صورت تبدیل شدن این ناحیه به یک ایالت، سه رای خود را در کالج الکترال حفظ خواهد کرد که در شمارش حد نصاب آرا در انتخابات ریاست‌جمهوری نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. آرای کالج الکترال بر اساس جمعیت هر ایالت محاسبه و تعیین می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار