اخبار

سيگار:  سيستم انتخاباتی افغانستان ناقص  است

 

اداره سرمفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) سیستم انتخاباتی و انتخابات‌های برگزار شده در افغانستان را ناقص خوانده است.

سیگار در گزارش خود که به تازه‌گی نشر شده، گفته است که امریکا از انتخابات در افغانستان هشت درس را می‌آموزد.

در این گزارش به هشت مورد انتخاباتی اشاره شده که به گفتۀ سیگار در پالیسی‌های امریکا باید به آن توجه شود و براساس همین موارد، اقدامات در بخش حمایت از انتخابات صورت گیرد.

سیگار در گزارش خود گفته که جامعه جهانی از سال 2001 میلادی به این‌سو حدود یک میلیارد و 200 هزار دالر را نه تنها در برگزاری هفت انتخابات در افغانستان بلکه در حمایت از سیستم انتخاباتی این کشور هم به مصرف رسانیده که حداقل 620 میلیون دالر آن را ایالات متحده امریکا پرداخته است.

براساس این گزارش، حکومت امریکا از سرمایه‌گذاری در سیستم انتخاباتی افغانستان نتیجه ضعیف حاصل کرده است.

اداره سرمفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان گفته که اداره‌های مربوط به انتخابات افغانستان نتوانسته اند که برای انتخابات این کشور آماده‌گی‌های قابل اعتماد اتخاذ کرده، مدیریت کنند و چالش‌های فراراه این روند را حل کنند.

سیگار انتخابات 2004 میلادی افغانستان را نسبتاً خوب توصیف کرده اما گفته که کميسيون‌هاي انتخاباتي افغانستان هنوز هم در کارکردشان ضعيف اند و از همين‌رو اعتماد مردم بالاي دولت متضرر شده است.

سيگار در گزارش تازه خود رهبري ضعيف کميسيون‌هاي انتخاباتي افغانستان، نواقص در روند ثبت نام براي انتخابات، تقلب در اين روند، بي نظمي و مشکلات امنيتي را از جمع درس‌هاي خوانده که مي‌توان از روند انتخابات افغانستان آموخت و از وقوع آن‌ها جلوگيري کرد.

اداره سرمفتش خاص امريکا در امور بازسازي افغانستان همچنان به امنيت انتخابات پرداخته و گفته که بخاطر وضعيت بد امنيتي بيشتر مرکزهاي راي‌دهي در جريان انتخابات در افغانستان مسدود بودند، طالبان در آستانه برگزاري انتخابات حمله‌هاي خود را افزايش داده و افزايش ناامني‌ها منجر به تاخير در روند ثبت نام در بسيار مناطق شده و همين باعث شده تا ميزان مشارکت در برخي مناطق کاهش بيابد.

براساس گزارش سيگار، ناامني‌ها سبب شده که مشروعيت انتخابات متضرر شود.

اين گزارش سيگار در مورد ضعف در روند انتخابات افغانستان در حالي نشر شده که کميسيون مستقل انتخابات افغانستان در سال 1400 خورشيدي قرار است چهار انتخابات را برگزار کند.

کميسيون مستقل انتخابات افغانستان تاکنون واکنشي به اين گزارش نداشته است.

اين در حالي است که کميسيون مستقل انتخابات افغانستان در سال آينده از برگزاري انتخابات ولسي جرگه در غزني، انتخابات شوراهاي ولايتي و ولسوالي‌ها و انتخابات شاورالي‌ها در حالي صحبت مي‌کند که در اين اواخر برخي از نهادهاي ناظر انتخابات ابراز نگراني کردند که با درنظر داشت وضعيت امنيتي جاري در اين کشور ممکن اين انتخابات‌ها بگونه درست برگزار نشوند.

سيگار در اين گزارش خود گفته که کمک دهنده‌ها به شرکاي افغانستان خود در کمک‌ها از احتياط زياد کار مي‌گيرند و تا حد زياد به مسايل تخنيکي و روز برگزاري انتخابات تمرکز مي‌کنند نه اين که تلاش‌هاي خود را بالاي يک پروسه پنج ساله انتخابات معطوف بدارند.

براساس گفته‌هاي سيگار ساختار کنوني انتخابات طوريست که کمک کننده‌ها بر اهداف کوتاه‌مدت تمرکز مي‌کنند و به اين اهميت مي‌دهند که پروسه برگزاري انتخابات را يقيني بسازند اگر يقيني ساختن تداوم پروسه دموکراتيک افغانستان يک هدف طويل‌المدت باشد شايد، امريکا و شرکاي بين‌المللي آن نياز دارند تا ظرفيت‌هاي اداره‌هاي انتخاباتي افغانستان را تقويه بکنند.

به گفته سيگار انتخابات يک پروسه‌اي‌ست که به سهم‌گيري و حمايت دوامدار تمويل کننده نياز دارد.

 

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار