اقتصادی

سرپرست اتاق‌های تجارت هرات: بهای مواد غذایی 30 درصد افزایش یافته است

 

مسوولان اتاق‌های تجارت هرات در یک نشست خبری از افزایش”30 درصدی” بهای مواد غذایی و نفتی طی یک هفته گذشته ابراز نگرانی کرده و خواهان باز شدن راه به روی موترهای باربری شدند.

پس از آتش سوزی گمرک هرات، عدم توجه و پرداخت نشدن خسارت راننده‌گان از سوی دولت، آنان از یک هفته به این طرف دو راه مهم را به روی موترهای باربری مسدود کردند.

محمد لطیف قناویزیان، معاون اول و سرپرست اتاق تجارت هرات در این نشست هشدار داده گفت: “اگر تا یک هفته دیگر راه به روی موترهای باربری باز نشود یک فاجعه بزرگ رخ خواهد داد.” وی از این اقدام راننده‌گان به شدت انتقاد کرده و خواستار پایان دادن به این اعتراض شد.

او همچنان گفت که کارخانه‌ها در شهرک صنعتی هرات مواد خام ندارد و اگر توجه جدی نشود همه شرکت‌های تولیدی با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

آقای قناویزیان علاوه کرد افغانستان قرار‌دادهای بین‌المللی را در زمینه تجارت داشته و ادامه این چالش‌ها قراردهای بین‌المللی را در افغانستان زیر سوال می‌برد.

در همین حال حمیدالله خادم، رییس صنایع و معادن هرات گفت: “از زمانی که دو راه تجارتی در این ولایت به روی موترهای باربری مسدود شده راننده‌گان موترهای باربری اکنون مسیر نیمروز و فراه را انتخاب کرده‌اند.”

او افزود که پس از آتش سوزی گمرک هرات نزدیک به دو ماه از این حادثه سپری می‌‌‌‌‌‌شود، اما روند تجارت در این ولایت حالت عادی ندارد.

به گفته آقای خادم هیأت‌های زیادی به هرات سفر کرده و یک ماه پیش گزارش شان را به رییس جمهور سپرده‌اند.

معاون صنایع و معادن هرات از رییس جمهوری کشور خواست وعده‌هایی را که برای تاجران و راننده‌گان داده باید عمل و جبران خساره کند.

او تصریح کرد که مسدود شدن دو شاهراه یعنی تورغندی و اسلام قلعه به روی موترهای باربری توسط راننده‌گان 80 درصد از کارخانه‌های شهرک صنعتی هرات با رکود مواجه شده است.

احمد سعید عضیمیان، معاون سرمایه گذاری اتاق‌ تجارت هرات در این نشست گفت: “از یک هفته به این طرف هیچ موتر باربری وارد این ولایت نشده و شمارش معکوس برای یک فاجعه آغاز شده است.” او تاکید کرد که در گذشته همه روزه از گمرک اسلام قلعه بیش از 500 موتر باربری شامل مواد غدایی، سوختی و دیگر کالاها وارد می‌شد.

به گفته او پیش از این اتفاقات همه روز از گمر تورغندی هم بیش از 100 موتر باربری شامل آرد، گندم و دیگر کالاها وراد می‌شد، اما از یک هفته به این طرف هیچ موتری وارد هرات نشده است.

این همه مشکلات پس از آن شروع شد که گمرک اسلام قلعه نزدیک به دو ماه پیش آتش گرفت و زیان‌های زیادی را به تاجران و راننده‌گان وارد کرد.

تاجران و راننده‌گان پیش از این گفته بودند دلیل آتش سوزی در گمرک اسلام قلعه هرات مسوول آن دولت بوده و باید پاسخگو هم باشد.

پس از این حادثه هیأت‌ها از مرکز کشور یکی پی دیگر به هرات سفر کرده و معلومات‌های شان را با رییس جمهور شریک کردند.

اما آنچه این راننده‌گان را خشم‌گین کرده وعده خلافی‌های است که این راننده‌گان از جانب دولت مرکزی عنوان می‌کنند.

راننده‌گان روزهای گذشته هم هشدار داده بودند تا زمانی که به حق خود نرسند و دولت جبران خساره نکند هیچ موتر باربری را اجازه حرکت نمی‌‌‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار