اخبار

ساکنان محل: جنگ‌جويان طالب بعد از تصرف منطقه مرزی سپين بولدک دست به «چپاول» زدند

شماری از باشنده‌گان گذرگاه مرزی سپین بولدک گفته اند که طالبان پس از تصرف بازار مرزی ویش به غارت و تخریب خانه‌های مقام‌های دولتی پرداختند. وزارت داخله اعلام کرده که کنترل این منطقه مرزی را از طالبان پس گرفته است.

باشندگان محلی در ولسوالی سپین بولدک کندهار به خبرگزاری فرانسه گفته اند که طالبان پس از تصرف این منطقه مرزی با پاکستان خانه‌ها را غارت کردند و موترهای مقام‌های دولتی را که فرار کرده بودند، با خود بردند.

ثنا الله، ساکن شهرک مرزی سپین بولدک در امتداد مرز با پاکستان، به خبرگزاری فرانسه گفته: “طالبان با موتر و موترسایکل به بازار ریختند. به گفته‌ی او خانه‌های مقامات دولتی غارت شدند، مثل این‌که آن‌ها دو دهه منتظر انتقام بوده باشند طالبان اما گفته که این ادعاها صحت ندارد.

طالبان کنترل بازار ویش در ولسوالی سپین بولدک را که دسترسی مستقیم به ایالت بلوچستان پاکستان را فراهم می‌کند، چند روزپیش به دست گرفتند. اما وزارت امور داخله یک روز پس از باز پس گیری این گذرگاه مرزی خبر داد.

طرف‌داران طالبان در روزهای گذشته عکس‌هایی را منتشر کردند که به گفته آن‌ها از بخش افغانستان منطقه مرزی گرفته شده اند. این عکس‌ها نشان می‌دهند که شورشیان پرچم‌های خود را در بالای ساختمان‌ها نصب می‌کنند. همچین این عکس‌ها خانه‌های متروکه را نشان می‌دهند که اجناس و اموال آن‌ها به هر طرف انداخته شده اند، از جمله خانه جنرال عبدالرازق فرمانده پیشین پولیس کندهار که در سال ۲۰۱۸ از سوی طالبان کشته شد.

جنگ‌جویان طالبان در طول حملات خود در هفته‌های گذشته در نقاط مختلف این کشور به غارت پایگاه‌های اردو و پولیس افغانستان متهم شده اند. در ديگر شهرهاي تصرف شده، ساکنان گزارش داده اند که طالبان به سرعت تفسير شديد خود از شريعت اسلامي را پياده کرده اند که براي تحصيل دختران محدوديت ايجاد مي‌کند و مانع بيرون شدن زنان از خانه مي‌شود. باشنده‌گان سپين بولدک گفته‌اند که طالبان تقريباً همه خانه‌هاي مقام‌هاي دولتي را هدف قرار داده اند.

جاويد، يک مستري از سپين بولدک تيلفوني به خبرگزاري فرانسه گفته است: “جنگ‌جويان طالبان تقريباً تمام خانه‌هاي مقامات دولتي را غارت کرده اند و پس از آن، حتا برخي از ساکنان محل آمده و به غارت ادامه دادند.” او افزوده که که حتا موترهاي زرهي نيز تخريب شدند.”

بزرگان و ساکنان اين منطقه گفته اند که با شروع هرج و مرج، طالبان مردم را ترغيب کردند که از اين منطقه فرار نکنند. به گفته‌ي آنان طالبان با استفاده از بلندگوها به مردم اطمينان ‌داده اند که از طرف آن‌ها مشکلي پيش نخواهد آمد و نياز نيست خانه‌هاي شان را ترک کنند.

محمد رسول، يک تاجر به خبرگزاري فرانسه گفته: “تاجران مي‌ترسند که اوضاع وخيم شود. آن‌ها مي‌ترسند که اموال شان غارت شود. تعدادي زياد افراد فرصت طلب منتظر هستند.”

پس از سقوط اين منطقه مرزي، مقامات در جانب پاکستاني مرز به سرعت گذرگاه چمن را بستند و تعداد زيادي لاري‌ها و صدها تاجر افغانستاني در سمت پاکستاني مرز گير مانده اند. يک مقام مرزي پاکستان بعداً گفته که گذرگاه مرزي بازگشايي شده است، اما فقط براي عابران پياده.

حاجي هستي محمد، تاجر در جانب افغانستان مرز گفته: “طالبان به تاجران گفته اند كه با مقامات پاکستاني در تماس هستند تا به توافق برسند و گذرگاه را باز كنند.”

فهميه، باشنده سپين بولدک گفته که اکثر مردم خانه‌هاي‌شان را ترک کردند و خانه‌هاي مردم تاراج شدند. “تمام جاها در سپين بولدک طالبان هستند. زياد مردم بيگناه کشته و زخمي شدند، بيجا شدند. تلفات بسيار به مردم وارد شد. مرز پاکستان هم بند است که ما به پاکستان برويم. راه به طرف شهر کندهار هم بسته است و مردم، زنان و کودکان حيران و پريشان هستند که به کجا بروند.”

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار