اخبار

زنان در بلخ برای تأمين صلح نيم ميليون امضا جمع‌آوری کردند

شماري از زنان با همکاري دفتر «ايتلاف مشارکت» برنامه‌ي دادخواهي براي صلح را با نمايش 500 هزار امضا در ولايت بلخ برگزار کردند. اين امضاها از سوي دفتر ايتلاف مشارکت در ولايت‌هاي مختلف کشور از زنان گرفته شده است. همه‌ي اين زنان خواهان برقراري صلح و پايان جنگ در کشورند.

بلقيس عطايي، عضو دفتر ايتلاف مشارکت در پيوند به جمع‌آوري اين امضاها به رسانه‌ها گفته که آنان امضاي 500 هزار زن را در يک برنامه‌ي دادخواهي براي مسوولان محلي و کنش‌گران مدني در ولايت بلخ به نمايش گذاشته‌اند.

به گفته‌ي خانم عطايي، اين شمار امضاها از همه‌ي ولايت‌هاي کشور گردآوري شده است. بيش‌ترين اشتراک‌کننده‌گان اين دادخواهي را زنان روستايي تشکيل مي‌دهند. خانم بلقيس مي‌افزايد که در بنرها، امضاي زناني وجود دارد که آنان به مرکز‌ شهرها دسترسي ندارند.

اين عضو دفتر ايتلاف مشارکت تاکيد کرده که آنان با گردآوري و نمايش نيم ميليون امضا قصد دارند صداي زنان دورافتاده‌ي کشور را به گوش هيأت‌هاي مذاکراتي صلح دولت افغانستان و گروه طالبان برسانند.

خانم عطايي تصريح کرده که از ميان 500 هزار امضا، 120 هزار آن از زنان در زون شمال گردآوري شده است. دفتر ايتلاف مشارکت در بخش‌هاي دادخواهي براي صلح، حقوق زنان و دسترسي به آموزش‌وپرورش در 34 ولايت کشور فعاليت دارد.

در حالي امضاي نيم ميليون زن از سطح کشور به منظور برقراري صلح پايدار گردآوري شده است که وضعيت امنيتي در همه‌ي ولايت‌هاي افغانستان نسبت به هر زمان ديگري وخيم‌تر شده است. تصرف شماري از ولسوالي‌ها توسط طالبان و وضع محدوديت‌ها بر گشت‌وگذار زنان بدون محرم از مواردي شمرده مي‌شوند که زنان را نگران ساخته است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار