اخبار

رييس ‌جمهوری ايران و نخست وزير پاکستان در باره اوضاع افغانستان صحبت تيلفونی کردند

ابراهيم رييسي، رييس‌ جمهوري ايران و عمران‌خان، نخست وزير پاکستان در مورد اوضاع افغانستان صحبت  تيلفوني کرده‌اند. روند صلح افغانستان، شدت جنگ و سرازير شدن دوباره‌ي پناهنده‌گان در مرزهاي ايران و پاکستان محور اين گفت‌وگو خوانده مي‌شود.

بر اساس گزارش رسانه‌هاي ايران و پاکستان، اين صحبت تيلفوني روز گذشته صورت گرفته خبرگزاري «ايرنا» به نقل از مقام‌هاي ايراني گزارش کرده که رييس‌جمهوري ايران در اين تماس برقراري امنيت در افغانستان را مهم توصيف خوانده و تاکيد کرده است که دولت افغانستان بايد تلاش بيشتري را براي تأمين صلح در اين کشور به خرج دهد.

همچنان دفتر نخست وزير پاکستان با نشر خبرنامه‌يي گفته که آقاي عمران در اين تماس تيلفوني نگراني‌اش را درباره‌ي وضعيت امنيتي در افغانستان، ابراز کرده است.

بر اساس اين خبرنامه، عمران‌خان به رييس‌جمهوري ايران گفته است که وخيم‌شدن اوضاع امنيتي در افغانستان ممکن است به سرازير شدن موجي از پناهنده‌گان به مرزهاي ايران و پاکستان منجر شود.

دو طرف در اين تماس تيلفوني روي برقراري صلح در افغانستان با ابتکار مردم و دولت اين کشور تاکيد کرده‌اند. آقاي خان و رييسي همچنان تاکيد مي‌کنند که هر دو کشور تلاش خواهند کرد زمينه‌ي نهادينه شدن صلح در افغانستان را تسهيل کنند.

پس از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوري ايران در ماه جوزاي امسال، اين نخستين تماس تيلفوني ميان رهبران دولت پاکستان و ايران شمرده مي‌شود. ايران و پاکستان دو کشور هم‌مرز هستند که در جنگ و صلح افغانستان نقش سازنده‌يي دارند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار