سیاسی

دهلیز هوایی را نبندید!

 

دهلیز هوایی به حیث بزرگ‌ترین دستاورد در شرایط کنونی مورد توجهی بازرگانان کشور قرار گرفته که یگانه راه‌ بدیل تجاری میان افغانستان و کشورهای خارجی است.

این دهلیز به بازرگانان افغانستان، کشوری محاط به خشکه را فرصت می‌دهد تا کالا‌های تجاری شان را بدون مزاحمت پاکستان از طریق فضا به کشور های خارج بفرستند. این دهلیز همچنان به کشاورزان و تولید کننده‌گان داخلی زمینه را فراهم می‌کند تا محصولات و فرآروده‌های خود را به گونه‌ی مصون به خارج از کشور انتقال بدهند.

دهلیز هوایی یک پروژه‌ی ملی است که بر اعتبار تجاری تاجران افغانستان افزوده و آنان را قادر می‌سازد تا بدون هرگونه نگرانی تولیدات داخلی را به کشورهای خارج انتقال دهند وهمچنان از این طریق نیز اسعار خارجی وارد کشور می‌گردد و هم  کشاورزان و کارگران فرصت می‌یابند که با عرضه تولیدات و محصولات خود بهای بیشتر به‌دست آورند و از آن برای ارتقای سطح تولیدات زراعتی خود استفاده کنند. به گونه‌ی مثال قالین افغانستان که حاصل دسترنج زنان و دختران ولایت‌های شمال است، اما هنوز در چهار دیوار افغانستان محصور مانده است. در حالی که نقش و نگار قالین‌های افغانستانی شهرت جهانی داشته و زیباترین دست بافته‌های زنان و مردان افغانستان را به نمایش می‌گذارد.

در حال حاضر پشم، روده و تار در داخل کشور مجال کمتری برای سرمایه گذاری دارد، زمینه صدور آن به بیرون از کشور فراهم نیست، اما با فعال شدن دهلیز هوایی علاقه‌مندان خارجی این کالا افزوده خواهد شد و برای زارعان هم فرصت تولید بهتر آن نیز مساعد می‌گردد. به همین گونه طلای سرخ «زعفران» کشور فرصت صادر کردن به خارج از کشور را پیدا کرد و به شهرت جهانی آن افزود. زعفران هرات که از با ازشمند ترین زعفران در جهان است و ایرانی ها با استفاده از نبود فرصت‌ها زعفران افغانستان را به نام ایران به فروش می‌رساندند.

همچنان  جلغوزه (طلای سیاه) پکتیکا، خوست و لغمان پس از عرضه شدن به بازارهای جهان از طریق دهلیزهوایی، میلیاردها افغانی سرمایه ملی قویت بخشید. در پهلوی آن میوه‌های تازه و خشک چهار فصل کشور از طریق دهلیزهوایی به بازارهای جهان راه یافت. دهلیز هوایی فرصت آن را فراهم کرد تا کالاهای زراعتی افغانستان به بیش از ۱۰۰ شهر آسیا، اروپا، چین، ترکیه و اندونیزیا برسد . توافق نامه دهلیز هوایی میان مشاورین اقتصادی ریاست جمهوری، اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان و ترکش ایرلاین به تاریخ ۲۸ ماه اگست ۲۰۱۸ که دریچه جدید و پر ارزش را برای مصون و سریع سازی روند صادرات فرآورده های داخلی باز نمود.

روند صادرات کالا های افغانستان از مسیر های گوناگون و با استفاده از نام و ارزش تجارتی کالاها، تجمع چند اداره مهم و ارزش‌مند اقتصادی با رهبریت شخص نخست مملکت، با ارزش‌مندترین پروژه را به اسم دهلیز هوایی امضا نمود. دست زارع و تاجر را در رسانیدن اموال شان به بیشترین نقاط جهان کمک کرد.

در واقع  «سپساید دهلیز» معنی همکاری و یاری را می‌رساند که دولت در مصارف انتقال اموال و فرآورده‌های داخلی به تمام کشورهای که رابطه تجاری با افغانستان دارند شریک می‌باشد.

حدود سه سال دوام این پروژه، تأثیر به‌سزایی را در رشد صادراتی فرآورده‌های داخلی داشته است. رشد میزان صادرات هوایی در کوتاه ترین زمان بی سابقه بوده است. آن گونه که رییس جمهوری کشور همواره در سخنرانی‌های خود از آن با افتخار یاد می‌کند. دهلیز هوایی به معنی واقعی آن به هدف رشد صادرات، افزایش در آمد داخلی و تشویق برای رشد سرمایه گذاری و سرمایه گذار در کشور بوده است، اما با تأسف که دهلیز هوایی پس از ۳۰ فبروری ۲۰۲۱ بنابر عدم توجه مقامات و نبود تخصیص و بودجه برای این پروژه برروی کالاهای تجاری داخلی مسدود شده است واین دستاورد بزرگ در حال از بین رفتن است و مقام‌ها هم در برابر آن خاموشی اختیار کرده اندو این خاموشی فاجعه بار می‌باشد. در حالی‌که خموشی راه حل نیست!

صدا باید کشید تا این سخن به گوش شنوای فرد اول مملکت برسد و آنچه که بر او می‌بالید چون دست آورد ملی، حفظ اش کند. یک‌بار دیگر صدا می‌زنیم که دهلیز هوایی را نبندید.

احمد عمران پوپل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار