سرمقاله

در فضای کشور افق صلح نمايان شده است!

 

اين روزها فضاي صلح وسياست در آسمان تيره افغانستان روشن ترشده  است و صداي صلح خواهي از هر طرف از كشورهاي همسايه و جهان بين‌الملل واضح تر از قبل شنيده مي‌شود.

اكنون ‎بسياري از كشورهاي منطقه و طرف‌هاي درگير موضوع جنگ‌هاي طالبان و دولت در افغانستان در تلاش و رهايي از پيچيده‌گي‌ها و گره كور جنگ در اين كشور مي‌باشند، تا در سايه صلح، منطقه و جهان و كشورهاي همسايه از خطر تروريزم بين‌المللي در امان باشند.

‎كنفرانس‌هاي روزهاي گذشته در شانگهاي ‎صحبت‌هاى صريح و واضح پوتين رييس جمهوري روسيه، رهبر چين، اوزبيكستان، رييس جمهوري ايران و موضع گيرى نسبتاً نرم آقاي اشرف غنى در قضيه صلح كه از طريق مجازي و آنلاين نشر شد، به وضوح اين پيام را مي‌رساند كه جهان از صلح افغانستان حمايت قاطع داشته و يك افغانستان باثبات را متضمن امنيت منطقه و جهان مي‌دانند. ‎در ضمن سفر همزمان ضمير كابلوف و جنرال مكينزى به اسلام‌آباد و آغاز سفر منطقه‌يي زلمى خليل‌زاد، نماينده‌ ويژه امريكا براي صلح افغانستان، در روزهاي آينده، جهت برگزار شدن مجلس مشترك امريكا، روسيه، چين، ايران و پاكستان  در آخر همين ماه در مسكو، نشان مي‌دهد كه زمان تصميم گيرى‌هاى اساسى براى حل قضيه اى افغانستان فرا رسيده است، ‎به احتمال زياد در هفته‌هاى پيش روي افغانستان و جهان، شاهد تحولات و انكشافات مثبت و روشني در مسير يك حركت صلح آميز پايدار و تشكيل يك حكومت مقتدر ملى كه قابل قبول و همه شمول براي همه طرف‌ها و مردم افغانستان باشد، باشيم.

‎جهان و همسايه‌گان افغانستان از اين‌كه جنگ در افغانستان هر روز ريشه دار تر و دوام‌دار تر مي‌شود و دولت کنوني در اداره كشور باگذشت هر روز ناتوان تر مي‌گردد و خون‌هاي زيادي مردم ملكي مي‌ريزد سخت نگران است. آن‌ها نشانه‌هاي تروريزم بين‌المللي را از نبود دولت قوي و مردمي و جنگ‌هاي موسمي در افغانستان روشن تر مي‌بينند . آيا براي مردم و گروه‌هاي در گير جنگ در افغانستان از طالبان و دولت و رهبران جهادي و فرماندهان قهرمان جهادي و علماء عظام كشور، زمان آن فرا نرسيده تا از فضاي مثبت موجود و اجماع بين‌المللي براي صلح بهره برداري كنند و براي يك طرح جامع و دولت ملي و مردمي كه منافع همه اقشار قومي و مذهبي و منطقه‌يي را فراهم نمايد دست به كار شوند و از جنگ‌هاي خان‌مان سوز كه هر روز ده‌ها نفر را به كام مرگ مي‌برد، دست بر داشته شود.

جنگي كه ملت ستم ديده افغانستان سال‌هاست پر از درد و غم وسياهي و آواره‌گي و فقر و گرسنه‌گي را در آن پشت سر گذاشته است و كشور را به كام نابودي برده است. بدون ترديد با ادامه آن جنگ و با كمترين بي توجهي به موضوع صلح همه جانبه، باز ممكن است اين كشور به سمت نابودي تمام كشيده شود و همسايه‌گان و دوستان بين‌المللي كه حق زيادي به گردن ما دارند و مسووليت آواره‌گي مردم افغانستان را به دوش گرفتند، نيز در درد سرهاي تروريزم جهاني و بين‌المللي مجدداً گرفتار گردند.

آن‌گونه که وزارت عدليه كشور چند روز پيش گفته، اگر وضعيت جنگ و فرار مردم از كشور و رفتن به ديگر كشورهاي جهان و قاچاق انسان از كشور همچنان ادامه پيدا نمايد ممكن است كه جهان افغانستان را به تحريم بكشاند.

مصباح هراتي

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار