اخبار

داکتر عبدالله در نشست افتتاحيه صلح قطر: روند صلح بايد از حاشيه به متن آمده و بحث روی موضوعات اساسی آغاز گردد

داکتر عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در آغاز نشست صلح قطر گفت که در روند صلح باید بحث روی موضوعات اساسی آغاز شود.

آقای عبدالله که روز شنبه ( 26 سرطان) در نشست افتتاحیه صلح  در قطر صحبت می‌کرد، گفت که روند صلح باید از حاشیه به متن آمده و بحث روی موضوعات اساسی آغاز گردد.

او با اشاره ابراز امیدواری مبنی بر این‌که نشست سبب بهبود روند جاری مذاکرات صلح شود، افزود: “بیایید از حاشیه بگذریم و روی متن مشکلات بحث کنیم که چگونه می‌توانیم کار را کوتاه و سرعت بخشیم؛ زیرا خون‌های که می‌ریزد خون افغان‌ها و مسلمانان است که ما آن را نه جبران کرده می‌توانیم و نه از مسووليت آن خلاصي داريم”.

عبدالله تاکيد کرد که مشکل به هر اندازه پيچيده باشد بازهم با مشوره، صداقت و با در نظرداشت منافع علياي کشور قابل حل است. آنچه که مثبت است بياييد انکشاف دهيم و آنچه دو طرف بالاي آن باور داريم که به کشور و منافع ملي زيان مي‌رساند از آن خودداري کنيم. هر روزي که مذاکرات به تعويق مي‌افتد مردم ما و شما را ملامت مي‌کنند.

او تاکيد کرد با آن‌که همه مي‌دانيم، مردم افغانستان قرباني خشونت‌هاي کنوني هستند. فرق نمي‌کند که جمهوري اسلامي افغانستان به گزينه زور متوسل شود و يا تحريک طالبان، تلاش به پيروزي از طريق خشونت و جنگ نمايد، بازنده‌ اصلي جنگ کنوني مردم افغانستان است.

به گفته او، باور به راه حل نظامي و يا تاکيد به پيروزي از راه زور و خشونت به جاي نمي‌رسد. فقط سبب ادامه‌ جنگ به انواع و اشکال متفاوت مي‌گردد. افغانستان هنوز هم به بازسازي و روابط سازنده به منطقه و جهان نياز دارد. اتصال اقتصادي منطقه نيازمند صلح و ثبات در افغانستان است.

او با اشاره به اجلاس تاشکند و تاکيد کشورهاي منطقه و جهاني بر تأمين صلح در افغانستان به منظور توسعه منطقه‌يي گفت: “اگر اين فرصت به هدر برود ما همه در برابر خداوند (ج)، مردم، تاريخ و جهان مسوول مي‌باشيم.”

به گفته او، اين واقعيت است که مردم افغانستان به کمک جامعه جهاني در سال‌هاي پسين دستاوردهاي زيادي مثل حق راي در تعيين زعيم ملي و سرنوشت سياسي، حقوق و آزادي‌هاي زنان، حقوق اقليت‌ها، آزادي بيان، حقوق قربانيان جنگ و ساير پيشرفت‌ها داشته اند. مي‌دانيم که برداشت از اين دستاوردها بين ما متفاوت است.

اما او تاکيد کرده که بايد تفاوت نظريات دو طرف بايد در معرض اراده و قضاوت جمعي مردم قرار گيرد. دو طرف بايد از تحميل برداشت و نظريات خود به گونه‌ غيرصلح‌آميز بر مردم خودداري کنند.

عبدالله يادآور شد که در روند صلح بايد به خواست مردم توجه شود تا مذاکرات به يک نتيجه مثبت برسد؛ هرگاه به خواست مردم تمکين نشود، اين جنگ باهم طولاني شده و افغانستان به ويرانه تبديل خواهد شد.  به گفته‌ي او، هيأت مذاکره کننده‌ جمهوري اسلامي افغانستان، اين صلاحيت و صلابت را به نماينده‌گي از مردم افغانستان دارد تا روي همه مسايل از جمله اقدامات بعدي که براي رسيدن به يک فيصله نهايي نياز است، مذاکره کند.

او تاکيد کرد: “ما آمده‌ايم تا اين را براي شما اطمينان بدهيم تا از اين فرصت استفاده مؤثر صورت گيرد.”

ملا عبدالغني برادر رييس دفتر طالبان در قطر نيز در اين نشست گفت که يگانه راه حل در افغانستان ايجاد يک حکومت مستقل، مرکزي و قدرت‌مند مي باشد.

او همچنان گفته که براي اين گونه يک نظام، تمام طرف‌ها بايد از خودخواهي‌ها و منافع شخصي بگذرند تا اعتماد به وجود بيايد و بي‌اعتمادي از بين برود. به گفته‌ي او، مذاکرات بين الافغاني از ده ماه به اين طرف جريان دارد؛ اما آن چنان‌که توفع مي‌رفت پيشرفت ندارد؛ ولي با آنهم نااميد نيست.

او گفتَ: “ما اگر مي‌خواهيم اهداف بلند را به دست آوريم بايد از جزييات بگذريم. تحمل و برداشت داشته باشيم. بي باوري و بي اعتمادي بايد پايان يابد.”

برادر  تاکيد کرد که هيأت آنان تلاش مي‌کند تا مذاکرات صلح نتايج مثبتي را به دنبال داشته باشد.

هيأت متشکل از نماينده‌گان حکومت و چهره‌هاي سياسي به رياست عبدالله عبدالله، رييس شوراي عالي مصالحه ملي افغانستان روز گذشته براي گفت‌وگو با هيأت طالبان عازم قطر شدند.

اين درحالي است که حکومت افغانستان پيش از اين بارها اعلام کرده که طرف طالبان آماده مذاکرات معني دار نيست و در تلاش است تا از طريق نظامي قدرت را در افغانستان در دست گيرد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار