اقتصادی

خشک‌سالی در افغانستان؛ تولید گندم یک میلیون تن کاهش می‌یابد

 

وزارت زراعت، مال‌داري و آب‌ياري کشور گفته که خشک‌سالي در کشور سبب خواهد شد که توليد گندم حدود يک ميليون تن نسبت به سال گذشته کاهش يابد.

اکبر رستمي، سخن‌گوي اين وزارت به رسانه‌ها گفته که امسال ميزان توليد گندم در اين کشور چهار ميليون تن پيش بيني شده است. سال گذشته 5.1 ميليون تن گندم در افغانستان توليد شده بود.

او همچنان گفته که بررسي اوليه نشان مي‌دهد که بيشتر از دو ميليون هکتار زمين در اين کشور زير کشت گندم است.

به گفته آقاي رستمي هرات و بادغيس در غرب و جوزجان در شمال افغانستان ولايت‌هايي هستند که بيشترين ميزان خشک‌سالي را دارند.

گندم غذاي اصلي مردم افغانستان را تشکيل مي‌دهد. افغانستان براي جمعيت 33 ميليوني خودش به بيشتر از 6 ميليون تن گندم نياز دارد. کاهش توليد گندم در سال جاري به چهار ميليون تن، باعث خواهد شد که افغانستان بيشتر از دو ميليون تن گندم وارد کند.

به دليل نبود زراعت مدرن در اين کشور، توليد گندم نيز به ميزان بارش برف و باران بستگي دارد. بيشتر گندم توليد شده در مناطق تحت کشت آبي و اندکي نيز در مناطق للمي توليد مي‌شود.

به طور مثال در سال گذشته از حدود 5ميليون تن گندم توليد شده در افغانستان بيشتر از 4 ميليون تن آن در مناطق زير کشت آبي و حدود يک ميليون تن در مناطق زير کشت للمي توليد شده بود.

بر اساس آخرين آمار، افغانستان 7.3 ميليون هکتار زمين زراعتي آبي و ديمي دارد که از اين ميان، 3.4 ميليون هکتار آن  کشت مي‌شود. از مجموع زمين‌هاي قابل کشت، 2.3 ميليون هکتار آن زير کشت آبي است و حدود يک ميليون آن به صورت ديمي کشت مي‌شود.

با بارنده‌گي کم زمستان گذشته، امسال افغانستان خشک‌سالي شديد را تجربه مي‌کند.

اين روند سبب شده که شماري از خانواده‌ها براي پيدا کردن آب و فرار از خشک‌سالي، خانه‌هاي خود را ترک کنند. وزارت امور مهاجرين افغانستان مي‌گويد که تاکنون 18 هزار خانواده از محل زنده‌گي شان آواره شده‌اند.

عبدالباسط انصاري، مشاور اين وزارت گفته که از اين 18 هزار خانواده 20 درصد آنان به دليل خشک‌سالي از محل زنده‌گي خود کوچ کرده‌اند. 80 درصد ديگر نيز به دليل ادامه درگيري و نا امني خانه‌هاي خود را ترک کرده‌اند.

سازمان ملل روز(27 جوزا) را روز جهاني مبارزه با بيابان زايي و خشک‌سالي نامگذاري کرده و شعار امسال نيز تبديل کردن زمين‌هاي تخريب شده به زمين‌هاي حاصلخيز است.

چند ماه پيش نيز فدراسيون بين‌المللي جمعيت‌هاي صليب سرخ و هلال احمر (IFRC) اعلام کرد که در سال 2021 ميلادي به دليل بروز خشک‌سالي يک سوم از جمعيت افغانستان بدون غذا خواهد ماند و اقدام فوري براي مقابله با اين کار لازم است.

در گزارش اين نهاد، خشک‌سالي و بحران غذايي يکي از مشکلات عمده مردم در دهه‌هاي اخير دانسته شده و توضيح داده شده که بيشتر از 13 ميليون نفر براساس آخرين ارزيابي اين نهاد با کمبود مواد غذايي روبرو اند

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار