جهان

جمهوری چک ۱۸ دیپلمات روس را اخراج کرد

 

جمهوري چک اعلام کرده که 18 ديپلمات روس را به دليل «جاسوسي و دست داشتن در انفجار يک انبار مهمات نظامي در سال 2014 » اخراج مي‌کند.

آندري بابيش، نخست‌وزير جمهوري چک گفته است که تصميم اخراج ديپلمات هاي روس براساس «شواهد صريح» ارايه شده توسط سرويس‌هاي اطلاعاتي و امنيتي چک در خصوص دخالت عوامل نظامي روسيه در انفجار گسترده در يک شهر شرقي اتخاذ شده است.

آندري بابيش اضافه کرده است، جمهوري چک يک کشور مستقل است و مي‌بايست به طور مقتضي براساس شواهد بي‌سابقه به دست آمده، واکنش نشان دهد.

يان هَماچِک، زير امورخارجه جمهوري چک، هم گفته است به اين افراد 48 ساعت مهلت داده شده تا خاک جمهوري چک را ترک کنند.

يان هَماچِک اين 18 ديپلمات شاغل در سفارت روسيه را عاملِ مخفي «سرويس اطلاعات خارجي» و «اداره اصلي اطلاعات فدراسيون روسيه» معرفي کرده است.

انفجار در انبار يک کارخانه مهمات سازي منطقه وربتيچ در جنوب شرقي پراگ پايتخت جمهوري چک در 16 اکتبر 2014 دو کشته برجاي گذاشت. در سوم دسامبر همين سال يک انفجار ديگر در اين کارخانه رخ داد.

به دنبال اين انفجارها ، صدها نفر از روستاهاي مجاور مجبور به ترک خانه ها و محل زندگي خود شده بودند.

جنيفر باخوس، کاردار در سفارت ايالات متحده در پراگ، با اشاره به اين که امريکا در کنار متحد خود ، جمهوري چک ايستاده ، گفته است، ما از اقدامات قابل توجه (دولت چک) براي افشاي اقدامات خطرناک روسيه در خاک چک تقدير مي‌کنيم.

اخراج ديپلمات‌هاي روس توسط دولت جمهوري چک دو روز پس اقدام امريکا صورت گرفته است. دولت امريکا روز پنجشنبه اعلام کرد که به تلافي دخالت روسيه در انتخابات رياست‌جمهوري سال 2020 و حمله هکرهاي وابسته به کرملين به نهادهاي دولتي امريکا، 10 ديپلمات روس را اخراج و 38 شخصيت حقيقي و حقوقي روسيه را تحريم مي‌کند.

روسيه هم روز گذشته اعلام کرد در واکنش به اين اقدام واشنگتن ، مسکو نيز از 10 ديپلمات امريکايي خواهد خواست خاک اين کشور را ترک کنند و تحريم‌هايي عليه هشت مقام امريکايي اعمال خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار