اخبار

جمعه خان همدرد: اگر با طرح واحد به نشست ترکيه نرويم حوادث دهه‌ی هفتاد تکرار خواهد شد

 

جمعه خان همدرد رییس شورای اتحاد حزب اسلامی می‌گوید که تاهنوز اجماع ملی برای نشست صلح ترکیه به‌وجود نیامده و تا اکنون طرح واحد نیز در این نشست تهیه شده است.

آقای همدرد روز سه‌شنبه (31 حمل) در یک نشست خبری در کابل گفت:” باید با نظریات همه جریآن‌های سیاسی به یک طرح واحد در نشست ترکیه به توافق برسیم درغیر آن نا کامی تلخ گذشته تکرار خواهد شد”.

آقای همدرد گفت:” ارگ یک طرح دارد

شورای عالی مصالحه ملی طرح دیگر، احزاب سیاسی همچنان طرح‌های جداگانه، طالب به عنوان یک طرف طرح دیگری دارد که این تعددد طرح‌ها ما را با کامیابی نمی‌رساند”.

او همچنان گفت:” اگر در نشست صلح ترکیه یک طرح واحد نداشته باشیم و بالای یک هیات همه شمول به توافق نرسیم به کامیابی نخواهیم رسید که نمونه‌های آنرا زیاد در تاریخ خود داریم”.

آقای همدرد افزود:” لیستی اشتراک کنندگان نشست ترکیه که در شبکه‌های اجتماعی دست بدست می‌شود اگر واقعیت داشته باشد، در گزینش این افراد هیچ نوع معیار‌ها در نظر گرفته نشده و همچنان اجماع ملی بوجود نیامده است”.

رییس شورای اتحاد حزب اسلامی:” پیشنهاد ما اینست که اشتراک کنندگان نشست صلح ترکیه باید از همه احزاب و همه اقشار کشور نماینده‌گی کنند تا مورد قبول همه باشند”.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که قرار است تا سه روز دیگر(24 اپریل) نشست صلح افغانستان تحت نظارت سازمان ملل متحد در ترکیه برگزار شود اما طالبان تاهنوز اعلام آماده‌گی در این نشست نکرده است.

طالبان در واکنش به اعلام زمان خروجی نیروهای امریکایی که به گفته آن‌ها (طالبان) نقض توافق‌نامه صلح دوحه است اعلام کرده که درهیچ نشستی صلح شرکت نخواهد کرد.

در همین حال شاه محمود قریشی وزیر امورخارجه پاکستان گفته است که طالبان در تصامیم خود مسقل استند، اما اسلام‌آباد تلاش می‌کند تا این گروه را برای اشتراک در نشست ترکیه راضی کند.

وزیر خارجه‌ی پاکستان به‌ آژانس خبری رویترز گفته: “طالبان تصامیم شان را خود اتخاذ می‌کنند، اما ما هر آنچه می‌توانیم برای قانع کردن آنان انجام خواهیم داد که دخیل ماندن آنان به نفع ملی شان است.”

او تاکید کرده که طالبان در هدف شان به خروج نیروهای خارجی موفق شدند و اکنون باید به ضرب الاجل ۱۱ سپتمبر انعطاف نشان دهند.

پیش از این برخی از منابع به رویترز گفته اند که پاکستان بر گروه طالبان فشار آورده است تا به مذاکره حاضر شود. اما آقای قریشی گفته که او هیچ تماسی با گروه طالبان ندارد.

پاکستان مذاکرات امریکا با طالبان را در دوحه تسهیل کرد و این نشان دهنده‌ی نفوذ گسترده‌ی این کشور بر طالبان است.

بر اساس معلومات حکومت افغانستان و منابع استخباراتی امریکا، گروه طالبان در پاکستان پناه‌گاه دارد و استخبارات این کشور از این گروه حمایت می‌کند. اما پاکستان این اتهامات را رد می‌کند.

وزیر امورخارجه‌ی پاکستان همچنان گفته که اگر روند صلح در بن‌بست باقی بماند، افغانستان را به جنگ داخلی سوق خواهد داد و سبب مهاجر شدن افغان‌ها خواهد شد.

این در حالی است که روزگذشته محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور از پاکستان خواست تا بین دوستی و دشمنی با افغانستان، یکی را برگزیند.

او افزود که زمان آن فرارسیده است که گروه طالبان و پاکستان از میان توسل به هرج و مرج و مبدل شدن به یک جانب با اعتبار بین المللی، یکی را انتخاب کنند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار