سرمقاله

تا شکست طالبان، آتش بس نکنید!

هیأت بلند پایه مذاکره کننده از چهره های سیاسی شناخته شده کشور دیروز به دوحه رفت و قرار است این هیأت که در رأس آن داکتر عبدالله قرار دارد با نماینده گان طالبان دیدار و گفت و گو کند.

این در حالی است که ملیشه های طالب در جوزجان و سپین بولدک متحمل تلفات سنگینی شدند.

در این بحبوحه جنگ و درگیری آواز صلح نیز بلند شده است و گفته شد که طالبان پیشنهاد یک آتش بس را داده اند.

برخی از منابع به رسانه ها اطلاع دادند که طالبان خواهان یک آتش بس سه ماهه شده اند و در ازای آن باید هفت هزار زندانی طالبان آزاد شوند و نام های رهبران آنها از فهرست سیاه بیرون ساخته شود.

برخی از آگاهان در مورد این آتش بس اگر عملی شود نظر منفی داده اند و از حکومت و هیأت مذاکره کننده خواسته اند که چنین آتش بس کوتاه مدت را که زندانیان طالبان آزاد شوند، باید نپذیرند.

یعنی طالبان که در برخی از مناطق اشغالی و ولسوالی ها در شمال کشور دست پیدا کرده اند، با مقاومت و خیزش های مردمی مقابل شده اند و اگر حکومت، باشنده‌گان این مناطق را کمک و همکاری صادقانه بکند و آنها را تجهیز نماید، در آن صورت طالبان به زودی دچار تلفات بسیار سنگین می شوند و دیگر به فکر اشغال ولسوالی ها و تصرف شهرهای بزرگ نخواهند شد.

دیروز در جوزجان مردم نشان دادند که طالبان توان گرفتن شهرها را ندارند و تا حال که پیشروی هم داشته اند توطیه حلقات استخباراتی برخی از کشورها و درون حکومت بوده است.

به همین منظور طالبان می خواهند آتش بس کنند، زندانی های شان را آزاد بسازند و پس از رسیدن به این هدف، زندانی های آزاد شده به مثل گذشته که پنج هزار آن رها گردید، به جبهات جنگ می روند و حمله به شهرهای بزرگ را آغاز می کنند.

حکومت و هیأت مذاکره کننده باید در برابر فشار برخی از کشورها که با طالبان رابطه استخباراتی دارند، مقاومت کنند و از آتش بس سه ماهه و رهایی زندانیان طالبان خودداری بدارند.

خوش بینی هایی وجود دارد که طالبان به زودی متحمل شکست های سنگینی خواهد شد و مردم هرگز حاضر نیستند که عساکر پاکستانی یا طالبان آنها را به اسارت بگیرند و پاکستان کشور شان را دوباره اشغال کند.

بنابر همین ملاحظات، ما نباید دیگر فریب دسیسه های شبکه های استخباراتی را بخوریم و اگر قرار باشد که آتش بس شود، باید این آتش بس دایمی باشد و همه طرف ها با ضمانت معتبر جهانی و سازمان های بین المللبی دست از جنگ بکشند و از فریب و خدعه خودداری کنند.

طالبان هرگاه خوب کوبیده شوند و ماشین جنگی آنها از کار بیافتد، حاضر به گفت و گو و آتش بس دایمی خواهند شد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار