اخبار

تاکید مسوولان بانک جهانی بر تداوم کمک ها به افغانستان

آگاهان اقتصادی گفت‌وگو های مسوولان بانک جهانی با مقام های حکومتی در اوضاع کنونی را برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور و اعتماد سازی مهم می‌دانند.

بانک جهانی با نشر خبرنامه‌یی گفته است که مسوولان این بانک پس از سه روز گفت‌وگو با رییس جمهور و وزیر مالیه افغانستان در مورد تعهدات مالی نشست ژنیو، به این نتیجه رسیده اند که به تداوم کمک ها به صندوق بازسازی افغانستان ادامه دهند.

مسوولان این بانک افزوده اند که درگفت‌وگوها با مقام های حکومتی افغانستان بر تسریع روند اصلاحات، تقویت سکتور خصوصی و تداوم ارایه خدمات عامه تاکید کرده اند. در خبرنامه آمده است که در اوضاع کنونی، حکومت افغانستان باید زمینه های بهتر فعالیت ها را برای بخش خصوصی فراهم سازد و با جذب کمک های جهانی در بخش های گونه‌گون، دست‌آورد های سال های گذشته را حفظ نماید.

هارویگ شیفر، معاون بانک جهانی درحوزه جنوب آسیا بیان داشت: ” من با شرکای جهانی افغانستان گفت‌وگو کرده ام برای تداوم کمک های جهانی به افغانستان تا بتوانیم ازاین راه دست آورد های دو دهه گذشته را درافغانستان حفظ کنیم ما همچنان گفت‌وگو کردیم تا حکومت افغانستان را برای مبارزه با بیماری کنونی کووید 19 کمک های لازم کنیم .

مسوولان بانک جهانی می‌گویند دراین گفت‌وگوها از کشورهای کمک کننده خواسته شده است که طرح تداوم کمک های شان را به صندوق بازسازی افغانستان برای چهار سال آینده نیز بریزند.

در همین حال شماری از آگاهان اقتصادی گفت‌وگو های مسوولان بانک جهانی با مقام های حکومتی در اوضاع کنونی را برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور مهم می‌دانند و می‌گویند که برای تداوم کمک های جهانی به افغانستان، نیاز است که حکومت اعتماد سازی کند .

سید مسعود، کارشناس امور اقتصادی می‌گوید که :” حکومت باید اصلاحات لازم بیاورد دربخش های گونه گون چون همین موارد می تواند اعتماد سازی کند میان حکومت و جامعه جهانی به ویژه بانک جهانی ، ما نیاز داریم که تعهدات جهانی وحکومت برای جذب کمک ها همواره ارزیابی شوند.”

در خبرنامه بانک جهانی آمده است که به علت شیوع ویروس کرونا، مبهم بودن اوضاع سیاسی و امنیتی و کاهش احتمالی کمک های جامعه جهانی، رشد اقتصادی افغانستان در سال ۲۰۲۱ به یک درصد و در سال ۲۰۲۲ به حدود سه درصد برسد.

پیشبینی می شود که دولت افغانستان در سال های آینده نیز به منظور تداوم ارایه خدمات در بخش های بهداشت، آموزش، حمایت از بخش خصوصی، ایجاد زمینه کار و کمک به مردم نهایت آسیب پذیر خواهد بود و دراین بخش به کمک های جهانی همچنان وابسته خواهند ماند .

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار