سرمقاله

به ندای صلح همه گروه ها بايد لبيک بگويند!

 

پس از اعلام خروج نيروهاي امريکايي از سوي جوبايدن رييس جمهوري امريکا طالبان خود شان را متعهد به توافق‌نامه دوحه نمي دانند و مي گويند نيروهاي امريکايي بايد در اول مي سال روان بيرون مي شدند که نشدند و آن را براي پنج ماه ديگر به تعويق انداختند.

به همين بهانه طالبان در نشست استانبول که قرار بود در بيست و چهارم اپريل راه انداخته شود اشتراک نکردند.

از سوي ديگر طالبان حملات شان را يک بار دگر بر عليه نيروهاي امنيتي کشور و مردم افغانستان شدت بخشيده اند.

حملات انتحاري، آتش زدن کاروان ها و تيرباران غير نظاميان را دوباره آغاز کردند و ممکن است تهديدهاي امنيتي در شهرهاي بزرگ به ويژه شهر کابل از سوي طالبان افزايش يابد.

اين در حالي است که جامعه جهاني در تلاش است تا براي مردم افغانستان يک راه صلح را دريابد.

در چنين فرصتي بايد طالبان هم از انعطاف کار بگيرند و به مشوره هاي نظاميان پاکستاني گوش فرا ندهند و خيروفلاح مردم و کشور را در نظر بگيرند.

اگر طالبان در همين برهه حساس کشور بازهم به خشونت هاي شان ادامه بدهند واضح است که بدبيني مردم نسبت به آنها با گذشت هر روز بيشتر خواهد شد.

اگر طالبان مي خواهند در يک معامله وارد نظام و زنده گي صلح آميز شوند، بايد متوجه افکار عمومي باشند و نفرت مردم را نسبت به خودشان کاهش دهند.

اکنون واضح شده است که طالبان هرگز قادر نخواهند شد که با زور نظامي همه قدرت را بگيرند و به اصطلاح امارت اسلامي شان را دوباره در افغانستان قايم سازند.

به جز تعدادي از مردم روستا ها ديگر تمام مردم افغانستان از طالبان نفرت دارند و آنها نمي توانند با زور و خشونت و کمک نظاميان پاکستاني دوباره به کشور حاکم شوند.

اگر چنين هم شود، مردم افغانستان در برابر طالبان خواهند ايستاد و گروه هاي مقاومت شکل خواهد گرفت و ممکن جنگ به سال ها ادامه يابد، ولي هيچ گروهي به پيروزي نخواهد رسيد.

در نتيجه اين درگيري ها، کشور بيشتر ويران خواهد شد و مردم مجبور خواهند شد تا گروه گروه از افغانستان بيرون شوند.

اين مهاجرت هاي گروهي براي کشورهاي اروپايي هم دردسر ساز خواهد بود و با ادامه درگيري ها همه کشورهاي جهان از افغانستان ناامن، تهديد خواهند شد.

با توجه به همين ملاحظات، بايد طالبان هنوز که هنوز است برسر عقل آيند و رهبران دولت هم به ادامه قدرت شان اصرار نورزند و راه تفاهم که در آن خير مردم و کشور است درپيش گيرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار