اخبار

برای نخستین بار در جوزجان یک بانو  به عنوان آمر سمت پنجم پولیس گماشته شد

 

براي نخستين‌ باري  يک بانو در ولايت جوزجان به عنوان آمر سمت پنجم پوليس گماشته شد. دوهم سارن نجيبه نور دلاوري شش سال پيش در حالي ‌که پدرش جزء از جنگ‌جويان گروه طالبان بود، از ولسوالي قوش‌تپه و از ساحه‌ي زير حاکميت طالبان فرار کرد و به عنوان سرباز وارد بخش اداري فرماندهي پوليس ولايت جوزجان شد.

پس‌ از آن پدر نجيبه نيز به اصرار او صفوف طالبان را ترک کرد و به برنامه‌ي صلح دولت پيوست. بانو دلاوري در جريان شش سال گذشته در بخش مديريت مبارزه با جرايم جنايي، آمر حل کشيده‌گي‌هاي خانواده‌گي و به عنوان آمر دفتر معاونت امنيتي فرماندهي پوليس ولايت جوزجان کار کرده است.

مل پاسوال خواجه ابوبکر جيلاني، فرمانده پوليس جوزجان به خبرگزاري “نشانه” گفته که زنان زيادي در بخش اداري فرماندهي پوليس اين ولايت مصروف کار هستند. آقاي جيلاني اضافه مي‌کند، در صورت نياز سربازان زن در ميدان‌هاي نبرد نيز حضور خواهند يافت. فرمانده پوليس ولايت جوزجان خاطرنشان مي‌سازد که گمارش نجيبه نور دلاوري به عنوان آمر سمت پوليس در جوزجان مي‌تواند الگويي براي ولايت‌هاي ديگري باشد.

آقاي جيلاني از سربازان و کارمندان پوليس مرد در جوزجان مي‌خواهد که مطابق به قانون پوليس از اوامر آمر نجيبه در ساحه‌ي کاري‌شان اطاعت کنند. آقاي جيلاني مي‌افزايد که همه‌ي امکانات پوليس مطابق به قانون در اختيار پوليس‌هاي زن قرار دارد.

در همين حال، محمد هاشم رييس، والي جوزجان در پيوند به گمارش نجيبه نور دلاوري به عنوان آمر سمت پنجم پوليس در شهر شبرغان، مي‌گويد که حکومت محلي از اين اقدام بي‌پيشينه‌ي فرماندهي پوليس ولايت جوزجان حمايت مي‌کند. آقاي رييس مي‌افزايد که حضور پوليس زن براي مبارزه با تروريسم، جرايم جنايي و قاچاق مواد مخدر يک امر ضروري است.

از سوي ديگري، دوهم سارن نجيبه نور دلاوري، آمر سمت پنجم پوليس در شهر شبرغان مي‌گويد که پس ‌از اين وظيفه‌اش نسبت به گذشته دشوارتر شده است. او تأکيد مي‌کند که حاضر است در صورت نياز به هر نقطه‌ي کشور برود و به عنوان يک سرباز پوليس براي شهروندان خدمت کند.

بانو نور دلاوري خاطرنشان مي‌سازد که پس ‌از اين ايست‌هاي بازرسي پوليس زن را نيز در مناطق زير حاکميتش در شهر شبرغان افراز خواهد کرد. او علاوه مي‌کند که در ايست‌هاي بازرسي نياز است تا سربازان پوليس زن با زنان صحبت کند.

بر اساس گفته‌هاي مسوولان فرماندهي پوليس ولايت جوزجان، حدود بيش از يک‌صد زن در تشکيلات فرماندهي پوليس اين ولايت فعاليت دارند. نجيبه نور دلاوري يگانه پوليس زن است که در سطح کشور به عنوان آمر سمت پوليس اجراي وظيفه مي‌کند.

«آمر سمت» يک رتبه‌ي نظامي است و معادل «آمر حوزه» در شهرها مي‌باشد. خانم نور دلاوري اکنون تا 30 سرباز پوليس را زير دست دارد و تأمين نظم حدود پانزده روستا در ولايت جوزجان جزو مسووليت‌هايش مي‌باشد.

نشانه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار