اخبار

با وجود افزايش خشونت‌ها از سوی طالبان گفت‌وگوهای دوحه ادامه می‌يابد

داکتر عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی گفته که با وجود افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان در سطح کشور گفت‌وگوهای مستقیم صلح دولت با این گروه در دوحه ادامه می‌یابد.

آقای عبدالله در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز که روز شنبه، (پنجم سرطان) منتشر شده، گفته که میزان خشونت‌ها در کشور اخیراً به شدت افزایش یافته و طالبان در این اواخر روی پیشروی‌های نظامی تمرکز کرده‌اند.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی تاکید کرده که گفت‌وگوهای صلح یگانه گزینه‌یی برای پایان جنگ در کشور است و این گزینه متوقف نخواهد شد.

آقای عبدالله تصریح کرده که دولت افغانستان آماده است گفت‌وگوهای جدی صلح را برای یافتن یک راه حل سیاسی برای ختم جنگ در کشور با طالبان آغاز کند     اما اين گروه تاکنون به مسايل اصلي صلح نپرداخته‌اند.

اين اظهارات در حالي مطرح مي‌شود که در کمتر از دو ماه پس از آغاز روند خروج نيروهاي خارجي از کشور، حمله‌هاي تهاجمي طالبان در سطح کشور افزايش يافته است. در پي اين حمله‌ها طالبان تا بيست ولسوالي را تصرف کرده‌اند. شماري از اين ولسوالي‌ها، اما با آغاز بسيج مردمي عليه طالبان از تصرف جنگ‌جويان اين گروه بيرون شده‌اند.

اين در حاليست که محمد اشرف غني، رييس جمهوري کشور در سفري که به امريکا داشت، دريک نشست خطاب به طالبان و حاميان اين گروه گفت که زورگويي و جنگ راه حل نيست و طالبان نمي‌توانند از اين طريق بر مردم افغانستان پيروز شوند.

آقاي غني بار ديگر به برقراري آتش‌بس تاکيد کرد و گفت که طالبان بايد وارد يک روند سياسي شوند، توافق سياسي تنها راه پايان بخشيدن به جنگ است.  او به طالبان هشدار داد که اگر اين گروه راه ديگري را انتخاب کنند با يک ملت مقابل خواهند شد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار