جهان

بايدن در تماس تيلفونی با پوتين خواستار اقدام روسيه عليه حملات سايبری در امريکا شد

جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا در تماس تیلفونی با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه به او هشدار داده است که اگر مسکو با عاملان حملات سایبری باج افزارها مستقر در روسیه برخورد نکند، واشنگتن آماده اقدام در این‌باره است.

رییس جمهوری امریکا روز گذشته در نشست خبری گفته: ” من برای او کاملاً روشن کردم که ایالات متحده انتظار دارد، وقتی یک عملیات باج افزار از خاک این کشور انجام می‌شود ، حتا اگر توسط دولت این کشور حمایت نشود ، ما از آن‌ها انتظار داریم که اگر ما اطلاعات کافی درباره عاملان در اختیار آن‌ها قرار دهیم، اقدام کنند.”

جو بایدن تاکید کرده، هر دو کشور باید کانال‌های ارتباطی ایجاد کنند که هر وقت كه هر كدام از دو کشور این تصور را داشتند که در کشور دیگر دارد اتفاقی می‌افتد که می‌تواند پیامد داشته باشد، درباره آن با هم در تماس باشند.

رییس جمهوری امریکا همچنین گفته که در خصوص نتایج گفت‌وگوی خود با رییس جمهوری روسیه خوش‌بین است.

ایالات متحده مشخص نکرده است که چگونه احتمالاً به حمله سایبری در داخل روسیه پاسخ خواهد داد.

جو بایدن در پاسخ به این پرسش که عدم اقدام روسیه برای مسکو پیامد خواهد داشت؟ گفت، بله .

در همین زمینه یک مقام ارشد دولت امریکا تصریح کرد، نمی‌خواهند این اقدامات دقیق را تلگراف کنند. برخی از این (اقدامات) آشکار و قابل مشاهده اند، بعضی از آن‌ها ممکن است نباشد – اما امریکا انتظار دارد که این اقدامات در روزها و هفته‌های آینده انجام شود.

شرکت امنیت سایبری «هانترس لبز» روز گذشته اعلام کرده که صدها شرکت امریکایی هدف حمله یک «باج افزار» قرار گرفتند و احتمالا تعداد این شرکت‌ها نیز افزایش خواهد یافت.

شرکت امنیت سایبری «هانترس لبز» روز گذشته در خصوص حمله تازه سایبری اعلام کرد که در این حمله نرم افزار «وی اس ای» شرکت کاسیا (Kaseya) که خدمات فناوری اطلاعات و امنیت به کسب و کارهای کوچک و متوسط ارائه می‌کند، هدف حمله قرار گرفت.

ماه گذشته نیز یک گروه هکر – که احتمال می‌رود در روسیه مستقر باشند – به شبکه کامپیوتری شرکت «کلونیال» که بزرگ‌ترین خط لوله انتقال سوخت در امریکاست حمله کرد. تحت تاثیر این حمله که با استفاده از باج افزار صورت گرفت انتقال بنزین و گازوئیل در بخش‌های گسترده‌ای از مناطق شرقی امریکا مختل شد.

شرکت «کلونیال» در نهایت برای حل این مشکل ناگزیر شد حدود پنج میلیون دلار در قالب رمز ارز به باج‌گیران بپردازد.

در حملات سایبری که با استفاده از باج‌افزار انجام می‌گیرد هکرها به شبکه کامپیوتری قربانی نفوذ کرده و با پیاده کردن یک سیستم رمزنویسی‌شده در این شبکه مانع ادامه فعالیت آن می‌شوند. تبهکاران در ازای کلید این نرم‌افزار رمزنویسی‌شده اقدام به باج‌خواهی می‌کنند.

امریکا در ماه‌های اخیر شاهد دو حمله سایبری دیگر نیز بوده است، اولی نفوذ هکرها به شبکه کمپیوتری چندین نهاد دولتی با استفاده از نرم‌افزار روزآمد شده «سولار ویندز» بود. مورد دوم هم رخنه در تعدادی از سرورهای هدایت‌کننده ای‌میل‌های شرکت «مایکروسافت» بود.

حمله سایبری با «سولار ویندز» به هکرهای تحت حمایت روسیه نسبت داده شده است، اما اخلال در سرورهای مایکروسافت احتمالا توسط یک کارزار جاسوسی سایبری چین صورت گرفته است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار