اخبار

بابر فرهمند کشته شدن “آمر پیرم‌قل ضیایی” را ترور هدف‌مند و سوال برانگیز خواند

 

عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون اول شورای عالی مصالحه ملی و از افراد نزدیک به مارشال عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی، کشته شدن “آمر پیرم‌قل ضیایی” را سوال برانگیز خواند.

آمر پیرم‌قل ضیایی، نماینده پیشین پارلمان کشور و از فرماندهان سرشناس نیروهای خیزش مردمی در ولایت تخار، چاشت روز یکشنبه (12 ثور) در قریه گرداب ولسوالی رستاق ولایت تخار کشته شد.

به گفته منابع محلی در تخار، آقای ضیایی از دو روز قبل عملیات نظامی علیه طالبان را در منطقه دریای کوکچه رهبری می‌کرد. گفته می‌شود که موتر حامل آقای ضیایی با یک ماینی که از راه دور کنترل می‌شد، برخورد کرده و او کشته و دو محافظش زخمی می‌شوند.

اما عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون اول شورای عالی مصالحه ملی در این باره می‌گوید:”نوع حادثه شهادت آمر پیرمقل ضیایی نشان می‌دهد که یک ترور هدفمندانه است”.

آقای فرهمند بیان داشت، آمر پیرم‌قل حین برگشت از جنگ با طالب در یک ساحه امن ولسوالی رستاق ولایت تخار با بیشتر از صد سربازش پیاده می‌شود. تیلفونش زنگ می‌خورد، حین صحبت یک راکت رهبری شده به سرش اثابت می‌کند. به جز دو تن از محافظین همجوار به دیگر سربازان اطرافش هیچگونه آسیبی نمی‌رسد”.

وی افزود:” استفاده از چنین سلاح پیشرفته در افغانستان به ندرت دیده شده است. نهادهای کشفی و استخباراتی دولت برای روشن ساختن نوع حادثه و عاملین آن مسئولیت جدی دارد. زیرا آمر پیرم‌قل ضیایی بخاطر حفظ نظام و دفاع از ساحه‌ مسوولیت جمهوری اسلامی افغانستان می‌رزمید”.

معاون اول شورای عالی مصالحه ملی گفته که آمر پیرم‌قل ضیایی در دوره جهاد به صفت معاون قهرمان ملی احمدشاه مسعود، در دوره پانزدهم ولسی جرگه/ مجلس نماینده‌گان به صفت نماینده مردم تخار، از مدت هشت سال بدینسو به صفت معاون حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان و در ولایت تخار به عنوان یک سد آهنین در برابر دشمنان کشور قرار داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار