اخبار

انتونی بلينکن: خروج نيروهای امريکايی به معنی ترک افغانستان نيست

 

از اول ماه مي، خروج نيروهاي خارجي از افغانستان آغاز شد، اما در کنار آن اظهارات مقام‌هاي خارجي درباره آينده افغانستان نيز گرم شده‌است.

به تازه‌‌گي آنتوني بلينکن وزير امور خارجه امريکا در برنامه 60 دقيقه تلويزيون سي‌بي‌اس درباره افغانستان صحبت کرده و گفته که خروج نيروها از افغانستان به‌معناي ترک اين‌ کشور نيست.

بلينکن گفته: “ما بايد براي هر سناريويي آماده باشيم و از روي هر رهنمودي وضعيت را بررسي کنيم. ما در 20 سالي که مشغول [جنگ] افغانستان بوديم گاهي اين را فراموش مي‌کنيم که چرا ما آن‌جا رفتيم. هدف ما از اين‌کار اقدام در برابر حمله‌کننده‌هاي يازدهم سپتمبر بود و ما آن را انجام داديم. اما اکنون که سربازان ما دوباره به خانه‌ي‌شان برمي‌گردند، اين به‌معناي ترک افغانستان  نبود و نيست.”       آقاي بلينکن اطمينان داده که کمک امريکا به افغانستان در بخش‌هاي اقتصادي، بشري و توسعه‌يي ادامه مي‌يابد.

از سوي ديگر، شوراي امنيت ملي رياست جمهوري کشور به اين باور است که نيروهاي امنيتي و دفاعي افغانستان توانايي‌هاي لازم را براي  دفاع مردم و خاک خود دارند.

رحمت‌الله اندر سخن‌گوي اين شورا روز دو شنبه به رسانه‌ها گفته: “نيروهاي امنيتي و دفاعي افغانستان توانايي‌هاي مختلف دارند و با جغرافيا بلد هستند و در اين اواخر 96 درصد عمليات را خودشان انجام داده‌اند. تجهيزات و سايل عالي دارند و از کشور، وطن و مردم خود دفاع مي‌کنند.”

اما افزون بر آماده‌گي نظامي، تلاش‌هاي سياسي براي حل بحران طولاني مدت افغانستان و تقويت اجماع براي دستيابي به صلح ادامه دارد.

رييس جمهور غني در دو روز گذشته، افزون بر مقام‌هاي شوراي ملي با برخي از رهبران جهادي و حزب‌هاي مختلف ديدار کرده‌است، هدف از اين ديدارها تقويت اجماع براي صلح بود.

از سويي ديگر، نماينده ويژه امريکا براي صلح افغانستان در ادامه‌ سفرهاي منطقه‌‌يي‌ خود به اوزبيکستان رفته و در آن‌جا با عبدالعزيز کاملوف، وزير امور خارجه آن‌کشور ديدار کرده‌است.

زلمي خليل‌زاد پس از اين ديدار، گفته که همه طرف‌ها بايد از پيش‌رفت‌هاي جاري براي حل سياسي جنگ 40 ساله‌اي افغانستان حمايت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار