جهان

انتقاد احمدی‌نژاد از خامنه‌ای: با حمايت از طالبان حيثيت مردم ايران را برديد

محمود احمدي‌نژاد رييس ‌جمهور پيشين ايران در يک پيام ويديويي به تندي از سياست خارجي علي خامنه‌اي در قبال افغانستان انتقاد کرده و گفته که مردم بافرهنگ افغانستان اسير سياست‌هاي شيطاني قدرت‌هاي بزرگ و کشورهاي منطقه شده‌اند.

پيام احمدي‌نژاد در حالي منتشر شده است که گروهي از سران طالبان براي مذاکره با مقام‌هاي جمهوري اسلامي و نماينده‌گاني از دولت افغانستان در نشست دو روزه به ميزباني ايران اشتراک کردند.

احمدي‌نژاد در اين پيام ويديويي گفته، اين‌که طالبان با پول و اسلحه کشورهاي ديگر به مردم افغانستان حمله مي‌کند و نام خود را هم «حکومت اسلامي» گذاشته است نادرست و خيانت به اسلام است.

او با انتقاد از دخالت کشورهاي منطقه در امور افغانستان گفته  که اين کشورها اگر دل‌سوز مردم اين کشور بودند به جاي فروش سلاح و تأمين مالي گروه‌هاي مسلح در کشاورزي، صنايع و کارخانه‌هاي افغانستان سرمايه‌گذاري مي‌کردند.

رييس جمهور پيشين ايران گفته: «‌همه مدعي‌اند که دل‌سوز مردم افغانستان هستند. اگر دل‌سوز هستيد چرا سلاح مي‌دهيد؟ چرا از درگيري‌ها پشتي‌باني مي‌کنيد؟ همين منابع را به افغانستان ببريد و صرف عمران و آباداني کنيد، کارخانه بسازيد، صنايع آنجا را برپا کنيد، کشاورزي‌اش را احيا کنيد، اجازه بدهيد مردم خودشان تصميم بگيرند. بزرگ‌ترين ظلمي که دارد به مردم افغانستان مي‌شود اين است که دارد حقوق ملت ناديده گرفته مي‌شود. همه دارند دخالت مي‌کنند، همه دارند حرف مي‌زنند، همه مي‌خواهند براي مردم افغانستان تعيين تکليف کنند و آن کسي که غايب است، ملت افغانستان است.»او با انتقاد از سياست جمهوري اسلامي در حمايت از طالبان و تجهيز اين گروه تروريستي گفته که دخالت‌هايي که در امور افغانستان انجام مي‌شود برخلاف نگاه و نظر مردم ايران نيست و اين سياست‌ها حيثيت مردم ايران را مي‌برد.

آقاي احمدي نژاد گفته: «ملت ايران از وضعي که در افغانستان مي‌گذرد، ناراحت است و غم‌خوار ملت افغانستان است. اظهارنظرها و دخالت‌هايي مي‌کنند که ربطي به ملت ايران ندارد. ملت ايران راضي نيست و اينجا بگويم که هيچ احدي حق ندارد، حيثيت ملت ايران را ببرد و در اين رقابت‌هاي قدرت که پشت سر آن، شياطين و سلطه‌گران جهاني قرار دارند، هزينه کند. ملت به کسي اجازه نداده اين کار را بکند. آبروي ملت ايران، بسيار بسيار ارزش‌مند است. ملت ايران، ملت صلح‌طلب است، دوست ساير ملت‌هاست، حقوق اساسي ملت‌ها را به رسميت مي‌شناسد و راضي نيست هيچ‌کس و هيچ دولت و قدرتي، در امورد ديگران، بخصوص ملت افغانستان دخالت کند.»

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار