اخبار

امریکا 39 هواپیمای جنگی به افغانستان کمک می‌کند

برخی منابع تأیید کردند که مقام‌های امریکایی تعهد سپرده‌اند که 39 هواپیمای جنگی را در اختیار ارتش افغانستان قرار می‌دهند.

این منابع که نخواسته‌اند نامی از آنان گرفته شود، گفته‌اند که مقام‌های امریکایی به هیأت افغانستان که تازه از واشنگتن دیدار کرده‌است، این تعهد را سپرده‌اند.

گفته می‌شود که دولت امریکا، 37 چرخبال بلک‌هاک و دو هواپیمای جنگی ای 29 دیگر را، به افغانستان کمک خواهد کرد.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی پس از دیدار هیأت افغانستان با مقام‌های امریکایی در واشنگتن در یک مصاحبه با تلویزیون ملی گفته که امریکا با درخواست افغانستان مبنی بر کمک تجهیزات نظامی از جمله چرخبال و طیاره A29  سوپرتوکانو موافقت کرده است.

آقای محب گفته، با اعضای سنای امریکا در یک جلسه مشترک دو حزب صحبت شد. در سفارت افغانستان در امریکا، جنرالان و سفیران پیشین و آنانی‌که با افغانستان رابطه داشتند، جمع شدند و بر دوام حمایت‌ها تاکید کردند. ملاقات رییس جمهور نیز بسیار مثبت بود. امریکا بر تعهد حمایتش از افغانستان یکبار دیگر تاکید کرد.

او افزوده: “دستاورد اول سفر، حمایت 3.3 میلیارد دالری برای مصارف نیروهای امنیتی و دفاعی بود، تا بتوانیم این نیروها را قوی نگهداریم. هم‌چنین، چون در جنگ، حمایت هوایی خارجیان کم شده، به تجهیزات اضافی نیاز داریم: مثل چند هلیکوپتر و طیاره A29 و برخی وسایل کوچک، که موافقت شد به افغانستان کمک شود.”  این در حالی است که طالبان مسلح همزمان با آغاز روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان، حملات شان را در نقاط مختلف کشور افزایش داده‌اند. گفتنی است که محمداشرف غنی رییس جمهوری       و داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در راس یک هیأت بلندپایه دولتی، پنجشنبه هفته گذشته در سفر رسمی و دو روزه به امریکا سفر کردند و شام روز شنبه (5 سرطان) به کشور برگشتند.

در این سفر هیأت افغانستان با آقای جوبایدن رئیس جمهور، وزیر دفاع، مشاور امنیت ملی، رئیس و اعضای مجلس نمایندگان، مجلس سنا، تعدادی از شخصیت‌ها و مسوولان عالی رتبه‌ امریکا دیدار کردند.

هیأت افغانستان در این سفر درباره‌ی روند صلح، تداوم همکاری و روابط استراتژیک کابل- واشنگتن پس از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، ادامه‌ی همکاری دو کشور در راستای مبارزه با تروریزم، تداوم کمک‌های جامعه‌ی بین‌المللی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و ادامه‌ کمک‌های توسعه‌یی ایالات متحده برای کشور بحث و تبادل نظر ‌کردند. طرف ايالات متحده در جریان این سفر از ادامه‌ همكاری‌ها و حمایت خویش از افغانستان اطمینان داد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار