جهان

امريکا برای شناسايی عوامل حملات سايبری 10 ميليون دالر جايزه تعيين کرد

وزارت امور خارجه امریکا برای اطلاعات مؤثر در شناسایی مسوولان حملات سایبری مورد حمایت دولت‌های خارجی به زیرساخت‌های ایالات متحده، از جمله حملاتی که با هدف باج‌گيری انجام می‌شود ۱۰ میلیون دالر جایزه تعیین کرد.

کاخ سفید نیز اعلام کرد که دولت امریکا یک گروه کاری ویژه برای هماهنگ کردن اقدامات در برابر باج‌گیری سایبری تشکیل داده است.

افزون بر این، دولت امریکا قرار است یک وبسایت ویژه به نام «توقف باج‌افزار» راه‌اندازی کند و از طریق آن کمک‌های فنی و اطلاعاتی برای مقابله با باج‌گیری سایبری و ارتقای امنیت شبکه‌های کمپیوتری را در اختیار عموم قرار خواهد داد.

بخش جرایم مالی وزارت مالیه امریکا نیز با هدف مقابله مؤثرتر با پولشویی در معاملات رمزارزها و ردیابی سریع باج‌های سایبری که به شکل رمزارز دریافت می‌شوند قرار است ارتباط خود با بانک‌ها و شرکت‌های فناوری دیجیتال را تقویت کند.

دولت امریکا امیدوار است از طریق این اقدامات بخش بیشتری از مبالغ باج‌گیری را در مسیر نقل‌وانتقال آن‌ها ضبط کند. پولیس فدرال امریکا در باج‌گیری سایبری از شرکت خط لوله انتقال انرژی «کلونیال» که در ماه می امسال روی داد توانست ۴.۴ میلیون دالر از مبلغ باج را ردگیری و ضبط کند.

این جایزه ۱۰ میلیون دالری در چارچوب طرح موسوم به «جایزه برای عدالت» در وزارت خارجه امریکا تصویب شده‌ است.

وزارت خارجه امریکا در بیانیه خود گفته است این جوایز به افرادی تعلق می‌گیرد که بتوانند هویت و محل مهاجمان سایبری را مشخص کنند و در صورت لزوم مبلغ جایزه می‌تواند در شکل رمزارز پرداخت شود.

یکی از جدیدترین موارد از حملات سایبری با هدف باج‌گیری، چندی پیش توسط یک گروه تبهکاری وابسته به حکومت روسیه صورت گرفت. هدف اصلی حمله، یک شرکت تولیدکننده نرم‌افزار به نام «کاسیا» بود که در فلوریدا مستقر است. مهاجمان از طریق حمله به این شرکت، شبکه کمپیوتری بیش از هزار موسسه و نهاد را در سراسر جهان مختل کردند.

مهاجمان به فاصله کوتاهی پس از دریافت باج، قفل نرم‌افزاری این شبکه‌ها را باز کردند.

برخی از رسانه‌ها گفته اند که دولت امریکا این باج را پرداخت کرده است، ولی مقامات امریکایی تاکنون دراین زمینه اظهار نظر نکرده‌اند.

کارشناسان امنیت سایبری معتقدند که این گروه تبهکار که حمله اخیر خود را با نام «رویل» انجام داده بود احتمالاً تصمیم گرفته است که مدتی ناپدید شود و در آینده با عنوان جدیدی ظاهر خواهد شد. تجربه نشان داده که تبهکاران سایبری برای گمراه کردن نهادهای انتظامی همواره از این روش استفاده می‌کنند.

احتمال دیگر این است که ولادیمیر پوتین هشدار جو بایدن در مورد اقدامات تلافی‌جویانه علیه روسیه در صورت مهار نکردن مهاجمان سایبری در آن کشور را جدی گرفته است.

البته چنین احتمالی بسیار ضعیف است چون دمیتری پسکوف، سخن‌گوی کاخ کرملین، در نشست خبری از ناپدید شدن رویل اظهار بی‌اطلاعی کرد.

او گفته:«من نمی‌دانم چه گروهی در کجا ناپدید شده است». او تاکید کرده که از نظر حکومت روسیه تبهکاری سایبری «غیرقابل قبول و مستحق مجازات است.»

کارشناسان امنیت سایبری می‌گویند پس از هشدار رییس‌جمهوری امریکا به ولادیمیر پوتین هیچ نشانه‌ای از پیگرد و سرکوب تبهکاران سایبری در روسیه دیده نمی‌شود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار