اخبار

امرالله صالح: در حمله به دانشگاه کابل از تاکتيک شبکه حقانی استفاده شده‌است

امرالله صالح معاون نخست رييس جمهوري افغانستان مي‌گويد، مهاجماني‌که دوشنبه (12 عقرب) بر دانشگاه کابل حمله کردند، از تاکتيک شبکة حقاني استفاده نموده اند.

به نوشتة امرالله صالح، عملکرد مهاجمان شباهت «صد درصد» با يک شاخة تازه گروه طالبان به نام «فاتح زواک» داشت.

به دنبال کشته شدن 22 دانشجوي دختر و پسر و زخمي شدن حدود 40 تن ديگر در حمله‌ي چهار مهاجم بر دانشگاه کابل، حکومت افغانستان روز سه‌شنبه (13 عقرب) را ماتم ملي اعلام کرد‌.

هرچند مسووليت حملة دوشنبه را گروه دولت اسلامي «داعش» بر عهده گرفته و طالبان دست داشتن خود در اين حمله را رد کرده‌اند، اما امرالله صالح معاون نخست رييس جمهور صبح ديروز در حساب فيسبوک‌اش نوشت: «براي اين‌که ثابت سازيم اين جنايت توسط طالب صورت گرفته است ده‌ها ثبوت سخت و نرم در اختيار داريم.»

صالح همچنين نوشته است: «اما به‌ خاطر منصوب‌سازي جنايت روزگذشته به داعش فقط همان يک اعلاميه است که به هيچ صورت نمي‌تواند دست و وجدان طالب را از اين گناه تاريک و شنيع پاک سازد.»

معاون نخست رييس جمهور در اين نوشته به نقل از رياست امنيت ملي و منسوبان ديگر حاضر در محل رويداد گفته است که جنگ‌افزار باقي مانده از «تروريستان» با آنچه که در عکس‌هاي اعلاميه‌ي داعش است «جعلي» و تطابق ندارد.

از سويي هم خبرنگار راديو آزادي که شب گذشته پس از پايان حمله به محل رويداد رفته بود، مي‌گويد که بيرق طالبان در اتاقي‌که مهاجمان در آن سنگر گرفته بودند، برجا مانده است، همچنان در ديوار اين اتاق نوشته‌هاي «زنده باد طالبان» ديده مي‌شود.

اما ذبيح‌الله مجاهد سخنگوي طالبان در نوشتة در صفحه توييترش اين را صحنه‌سازي جعلي خوانده است.

رييس هيأت مذاکره کننده‌ي حکومت افغانستان با طالبان نيز به اين حمله واکنش نشان داده‌است.

معصوم ستانکزي در حساب توييتر خود نوشته است: «اگر طالبان به ختم و کشتار بي‌رحمانه مردم متعهد مي‌باشند، بايد به آتش‌بس فوري تن دهند و دست دشمنان را از گلوي مردم افغانستان کوتاه نمايند. هيچکس نمي‌تواند که خود را از چنين قتل و وحشت تبرئه کند. اين يک آزمون در برابر خدا و مردم افغانستان است.»

شب گذشته حمدالله محب مشاور امنيت ملي رييس جمهور از محل رويداد ديدن کرد و سخنان تندي به آدرس طالبان زد.

آقاي محب گفت: «طالباني‌که امروز مي‌جنگند هنوز خبر ندارند که رهبران فاسد شان مصروف چي هستند، رهبران‌شان که در کويته، کراچي و دوحه نشسته اند مصروف چي هستند، آن‌ها مي‌خواهند مردم مظلوم را بکشند و همچنين کساني را که سرباز هستند.»

آقاي محب از عملکرد نيروهاي ويژه براي مهار حمله دوشنبه ستايش کرد و گفت: «نيروهاي ما توانستند هر چهار مهاجم را به جهنم بفرستند.»

نيمه شب گذشته شماري از فعالان مدني و دانشجويان در مقابل دانشگاه کابل به رسم يادبود از جان باخته‌گان حمله، شمع روشن کردند. آنان همچنان شعارهاي ضد طالبان فرياد زدند.

ضياالحق اوريا يکي از اين فعالان مدني گفت: «طالب؛ اگر تو اين کار را کردي خدا تباهت کند، طالب؛ اگر اين کار را تو کردي ملت افغانستان در دنيا و آخرت دست و گريبانت را مي‌گيرد.»

فريد سيلاني از باشنده‌گان کابل که در محل رويداد حضور يافته بود، از حکومت مي‌خواهد که اگر طالبان صلح نمي‌کنند، بايد گفت‌وگوهاي صلح متوقف شود.

آقاي سيلاني مي‌گويد: «از حکومت مي‌خواهيم يا همراه طالبان آتش‌بس و صلح کند، اين‌گونه نمي‌شود که آن‌ها در قطر باشند و اين‌جا مردم کشته شوند.»

حمله بر دانشگاه کابل دومين حملة خونيني است که در ماه عقرب بر مرکزهاي آموزشي صورت مي‌گيرد. پيش از اين نيز يک مهاجم انتحاري دانش آموزان کورس کوثر دانش را در دشت برچي کابل آماج قرار داده بود که مسووليت آن را نيز داعش بر عهده گرفته بود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار