اخبار

اشرف غنی:  اعلام خروج همه نظامیان خارجی از افغانستان «تغییر دهنده بازی» است

 

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور، اعلام خروج همه نیروهای خارجی را از افغانستان تغییر بازی عنوان کرده است.

او در مصاحبه‌ی با شبکه تلویزیونی ( سی ان ان)  گفته که اعلام خروج نیروهای خارجی از افغانستان برای او موضوع قابل محاسبه بود و از دو سال پیش، برای آن آماده‌گی کامل گرفته‌است.

آقای غنی همچنان به سی ان ان، گفته این که «تغییر دهنده بازی» را طالبان و دیگران فکر نکرده بودند.

رییس جمهوری کشور اطمینان داده که با خروج نیروهای خارجی، نظام افغانستان با هیچ خطری روبه رو نمی‌شود.

او افزود، نیروهای افغان به‌ویژه کماندو و نیروهای هوایی حامی جمهوریت اند و می‌توانند از نظام خود حفاظت کنند.

آقای غنی بار دیگر وضعیت جاری را لحظه انتخاب به طالبان و پاکستان خواند‌ه و گفته: «اکنون زمان محاسبه مجدد است. برای ما این یک فرصت است، اما یک لحظه انتخاب برای طالبان و پاکستان است که می‌توانند به عنوان یک شریک قابل اعتماد جهانی یا اخلال‌گر در صلح و آتش‌بس در قلب آسیا نقش داشته باشند. بهانه طالبان برای وجود نیروهای خارجی در افغانستان تمام شده‌است، این جنگ مشروعیت دینی ندارد و نیاز به یک توافق سیاسی دارد. اکنون توپ در زمین طالبان و طرفداران آنان قرار دارد.»

او در کنار تاکید به انتقال قدرت از راه انتخابات، بر حل جنگ‌ از راه سیاسی نیز تاکید کرده و گفته: «چیزی که من برای آنان دوست دارم این است که فصل تازه‌ی ارتباط ایجاد شود که آن یک سیستم ملی سیاسی را می‌سازد و راه را برای ادغام آنان در دولت، جامعه و اقتصاد باز می‌کند. ما یک حکومت صلح را برای یک زمان کوتاه تشکیل دهیم، که زمینه را برای انتخابات بعدی فراهم می‌کند. این انتخابات زیر نظارت بین‌المللی خواهد بود. ما برای حل منازعات ۴۰ سال گذشته، به ویژه ۲۰ سال اخیر، به توافق نیاز داریم و هر توافق‌نامه صلح باید در لویه جرگه تاریخی ما تأیید شود.»

رییس جمهور در حالی خروج‌ نیروهای امریکایی و ناتو را از افغانستان، فرصتی برای رسیدن صلح می‌داند که جک‌ سالیوان مشاور امنیت ملی رییس جمهوری امریکا به شبکه خبری فاکس نیوز امریکا گفته که پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، هیچ تضمینی برای آینده این کشور وجود ندارد.

اما او تاکید کرده  ایالات متحده به آن خطرهای توجه می‌کند که منبع آن در افغانستان باشد.

سالیوان گفته: «این از دید من این یک تفاوت بزرگ است، ما می‌توانیم سناریویی را ایجاد کنیم که به وسیله آن بتوانیم از این کشور حفاظت کنیم، بدون این‌که برای دهه سوم درگیر جنگ در این کشور باشیم.»

مشاور امنیت ملی رییس جمهوری امریکا در مصاحبه با فاکس نیوز نیز گفته، رییس جمهور بایدن قصد ندارد نیروهای خود را به افغانستان بازگرداند.

انتظار می‌رود که امریکا و ناتو همه نیروهای‌شان را از آغاز ماه می تا یازدهم سپتمبر سال روان میلادی از افغانستان برون کنند.

آن‌چه که طالبان آن را سرپیچی از توافق‌نامه دوحه می‌دانند.

بربنیاد توافق‌نامه دوحه که در دهم حوت ۱۳۹۹ میان امریکا و طالبان امضا شد، همه نیروهای خارجی باید در ماه می افغانستان را ترک کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار