اخبار

اداره‌ی هوانوردی ملکی: نخستين محموله‌ی رادار های سرتاسری به کابل رسيد

اداره‌ی هوارنوردی ملکی از تلاش‌ها به هدف “کنترل مستقلانه‌ی حریم فضایی” این کشور خبر داده و گفته که نخستین محموله‌ی رادارهای سرتاسری از فرانسه به کابل رسید.

در اعلامیه‌ی خبری که  روز شنبه (۲۷ سرطان) این اداره نشر کرده، آمده است که قرارداد نصب رادار‌های مستقل افغانستان با شرکت “تالس” فرانسوی به ارزش ۱۱۲ میلیون یورو امضا شده است.

اعلامیه افزوده که از میان ۱۲ پایه‌ی این رادارها، سه پایه‌ی آن روزشنبه،  به کابل منتقل شده و این شرکت مکلف است، متباقی آن را تا سال ۲۰۲۳ میلادی به این کشور انتقال دهد.  بر بنياد اعلاميه اداره‌ي هوانوردي ملکي، قرار است تا چهار ماه آينده کار نصب اين رادارهاي تازه وارد شده به کابل تکميل شود.

با نصب شدن اين رادارهاي سرتاسري در 12 ساحه‌ي افغانستان، حاکميت دولت بر فضايش کامل مي‌شود و اين رادارها از نقطه صفري تا 45هزار فيت را نظارت مي‌کند.”

مديريت حريم فضايي افغانستان، پس از سقوط رژيم طالبان در سال 2001 ميلادي، به دست نيروهاي خارجي بود. در سال 2014 ميلادي کنترل حريم فضايي افغانستان به يک شرکت خصوصي خارجي داده شد و پس از آن، در سال 2016 مسووليت آن را حکومت افغانستان به عهده گرفت.

پيش از اين اداره‌ي هوانوردي ملکي افغانستان از نصب سيستم جديد رادار در 36 ساحه نيز خبر داده بود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار