سیاسی

احمد شاه مسعود در نگاه جهان امروز!

 

تاريخ مبارزات آزادي خواهانه قهرمان ملي افغانستان را کمتر کساني است که ناديده انگارد بلکه همه طرف‌ها چه موافق و چه مخالف امروز به نتيجه رسيده اند که مسعود پديده‌اي فراتر از جغرافياي سياسي افغانستان است.

مسعود در عصر دشواري، مبارزه را آغاز نمود زماني که تفکر کمونيزم در جهان حاکميت مي‌کرد پا به عرصه مبارزه نهاد و درست زماني بود که کمونيزم در اکثر کشورها نفوذ داشت و دست نشانده‌هاي کمونيزم در افغانستان به وسيله کودتا به قدرت رسيده بود و با رسيدن به قدرت در افغانستان فاجعه انساني خلق کردند و احمد شاه مسعود با مجاهدين سلحشور افغانستان عليه اين تفکر ايستاد شد و از دين و مردم کشور خويش هراست و حفاظت نمود.

با توجه به کمبود امکانات مالي و لوجستيکي که در آن زمان در اختيار مجاهدين اندک بود، احمدشاه مسعود با اراده متين و عظم راسخ در برابر همه‌ي ناملايمات چيره شد و با صف استوار مجاهدان در برابر فروخته شده‌گان تاريخ سرافرازانه ايستاده‌گي و مبارزه نمود.

جهاد و مقاومت دو مرحله پر افتخار از تاريخ مبارزات آزادي خواهانه مردم افغانستان در برابر کمونيزم و تروريزم است که در هر دو مرحله احمد شاه مسعود نقش برجسته و کليدي داشت و در پيروزي اين دو مرحله نقش معنادار ايفاء نمود و امروز از مسعود به عنوان فاتح جنگ سرد در برابر کمونيزم و تروريزم يادآوري مي‌شود.

پس شهادت قهرمان ملي افغانستان  شهيد احمد شاه مسعود و رويداد يازدهم سپتامبر 2001، در ايالات متحده امريکا، جهان به يکباره‌گي به جانب افغانستان متوجه شد و خواستار حضور نظامي در جنگ افغانستان عليه گروه القاعده و طالبان گرديدند تا اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده را در افغانستان مورد هدف قرار دهند و انتقام حادثه يازدهم سپتامبر را بازپس گيرند.

با حضور نيروهاي نظامي ناتو در افغانستان به رهبري ايالات متحده امريکا و همکاري مشترک با نيروهاي دولت اسلامي مجاهدين عليه گروه القاعده و طالبان به مبارزه پرداخت و سرانجام اين مبارزه به تاريخ 21 عقرب سال 1380، به شکست حکومت طالبان انجاميد و نيروهاي مقاومت فاتحان وارد کابل گرديد.

حضور نيروهاي امريکا در افغانستان به معناي اثبات حقانيت صداي احمد شاه مسعود  بود که در سفر شان به پارلمان اتحاديه اروپا بيان داشت که ما با تروريزم جهاني در جنگ هستيم و بسيج جهاني عليه اين تروريزم به معناي مصونيت جهان از شر تروريزم است.

تحولات چند دهه اخير و مناسبات جنگ و صلح در افغانستان توجه جامعه جهاني را در اين جغرافياي بيشتر ساخت و نگاه جامعه جهاني به اين امر استوار شد که از افغانستان مي‌شود بر هر کشور ديگر حمله ور شد و جنگ‌هاي نيابتي را از اين کشور مديريت و رهبري کرد.

در اين ميان بخش بزرگي از کشورها با حضور در جنگ افغانستان به اين نتيجه رسيدند که احمد شاه مسعود تنها چريکي بوده است که با کمترين امکانات در جنگ عليه تروريزم جهاني مبارزه مي کرد و از افغانستان با نيروهاي تحت امرش هراست و استقامت مي نمود.

کشورهاي که با افغانستان در مناسبات جنگ و صلح در ارتباط بود بيشتر احمدشاه مسعود را مطالعه مي کند که چگونه در برابر اين گروه مخرب ايستاده‌گي مي کرد و کتاب هاي که پيرامون شخصيت احمد شاه مسعود نوشته گرديده است دال بر حقانيت مبارزه درهم کوبنده و تروريزم ستيزانه مسعود مي زند.

همه دولت ها که درجنگ افغانستان حضور نظامي و سياسي داشتند امروز به خوبي پي برده است که مسعود پديده‌اي بود که براي صلح مي جنگيد و جنگ مسعود عليه کمونيزم و تروريزم براي تحقق صلح و نهادينه شدن عدالت اجتماعي بود.

مسعود براي عدالت مبارزه مي کرد و کلان‌ترين آرمان مسعود شهيد تحقق عدالت به منظور تثبيت جايگاه هر گروه اجتماعي به معناي رعايت اصل کثرت گرايي بود که همه شهروندان افغانستان بايد در قدرت و ثروت ملي نقش و حضور مساويانه داشته باشد.

احمدشاه مسعود تنها چريک رزمي اين کشور بود که با توجه به دخالت کشورهاي بيروني در امور داخلي افغانستان، در برابر گروپ هاي فرصت طلب داخلي نيز ايستاده‌گي و مقاومت مي نمود و اين ايستاده‌گي به منظور هراست از جان و مال مردم افغانستان بود که نمونه بارز آن لجاجت و عدم تمکين حکمتيار، رهبر حزب اسلامي به اجماع ملي بود.

از ويژه‌گي احمدشاه مسعود يکي اين بود که مسعود اهل شعار و گزافه گويي نبود به آنچه که مي‌گفت باور داشت و به آنچه که باور داشت عمل مي‌کرد و اين ويژه‌گي احمد شاه مسعود او را در مقايسه به ديگر رهبران متفاوت ساخته بود که امروز بخش بزرگي از رهبران سياسي به آنچه که مي‌گويند باور ندارند و هميشه با شعارهاي پوشالي متوسل مي‌شوند.

ديدگاه مسعود در ارتباط به کشورهاي مخل صلح افغانستان هميشه واضح بود جمهوري اسلامي پاکستان يکي از کشورهاي بود که در زمان مقاومت از جمله تمويل کننده‌گان اصلي گروه طالبان حساب مي شد و احمد شاه مسعود همواره نسبت به پاکستان ديدگاه روشن و واضح داشت که مي‌فرمود: تا زماني‌که استخبارات پاکستان از دخالت در امور افغانستان دست بر ندارد راه رسيدن به صلح افغانستان دشوارخواهد بود.

اکنون پس از بيست سال از شهادت قهرمان ملي افغانستان جهان به نکات اصلي مشکل افغانستان پي برده است که مسعود اين نکات را سه دهه پيش از امروز اشاره مي کرد و همواره با قاطعيت تمام در برابر دشمنان مردم افغانستان موضع مي‌گرفت و با بررسي عميق تشخيص مي داد که اصل مشکل کجاست.

محمود قاري‌اوف يکي از جنرالان روسي مي‌گويد: ما در هر ساعت سه تن بم از هوا به پنجشير مي‌رختيم و از زمين قابل مقايسه نبود، او گفته است که پس از سه روز فکر کردم که حتا موش و چلپاسه در کوه‌هاي پنجشير زنده نمانده باشد ولي ما از آنجا شکست خورديم.

  1. قاري‌اوف در ادامه مي‌گويد تلاش داشتم فرصت پيدا کنم تا دور از چشم استخبارات شوروي به رسم احترام به کوه‌هاي پنجشير سلام بزنم و بگويم که جنرال واقعي تويي مسعود!
  2. رونالد ريگن رييس جمهور سابق امريکا: او (مسعود) کمر شوروي را شکستاند و جهان را از شر طاعون کمونيزم نجات داد.
  3. پرويز مشرف رييس جمهور سابق پاکستان: هيچ قدرتي در افغانستان مانع تطبيق برنامه‌هاي ما شده نتوانست مگر همين مسعود و مردم‌اش، اگر مسعود نمي‌بود ما توسط طالبان افغانستان را صوبه پنجم پاکستان مي ساختيم.

نگاه محققان خارجي پيرامون شخصيت مسعود بر اين اصل استوار است که مسعود نقاط ضعف و قوت دشمن را به خوبي تشخيص مي‌داد و استوار مبارزه مي کرد و تحت تأثير هيچ قدرت بيروني نمي‌رفت و با کمترين امکانات از افغانستان صادقانه دفاع کرد.

حقانيت مبارزه مسعود در برابر تروريزم با گذشت هر روز نمايان تر مي‌شود و جهان مسعود را به عنوان يک پديده استثنايي تاريخ معاصر افغانستان مي شناسد و از او به عنوان مبارز آزادي خواه يادآوري مي کند و مبارزه مسعود را در برابر تروريزم جهاني مي ستايند.

عبدالوارث « سيغاني »

                                       استاد دانشگاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار