اخبار

اتحادیه اروپا: اقدامات خشونت‌بار طالبان جامعه جهاني را خشمگين  مي‌کند

 

 

اتحادیه‌ اروپا در اعلامیه‌ مشترکی با نماینده‌گی‌های سیاسی چندین کشور دیگر و نماینده غیرنظامی ناتو گفته که اقدامات خشونت‌بار گروه طالبان جامعه‌ جهانی را خشم‌گین خواهد کرد.

در اعلامیه‌ اتحادیه‌ اروپا آمده که هیأت این اتحادیه و نماینده‌گی‌های دیپلماتیک استرالیا، کانادا، جمهوری چک، دنمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، نماینده ارشد غیرنظامی ناتو در افغانستان، هالند، اسپانیا، سویدن، انگلستان و امریکا ادامه ترورها، آدم ربایی‌ها و تخریب زیرساخت‌های حیاتی را به شدت محکوم می‌کنند.

در این اعلامیه همچنان آمده است که این خشونت‌ها متوجه جامعه مدنی، قضایی، رسانه‌یی، مذهبی، پزشکی و نماینده‌گان غیرنظامی دولت است که برای افغانستان صلح‌آمیز و مرفه ضروری هستند.

اتحادیه اروپا تصریح کرده که طالبان مسوول بیشتر این اقدام‌های خشونت‌بار هستند که سبب تضعیف نهادهای دولتی  خواهد شد و به ايجاد محيط ناامني کمک خواهد کرد که در آن گروه‌هاي تروريستي و جنايتکار بتوانند آزادانه فعاليت کنند.

اعلاميه افزوده است که جامعه‌ي جهاني در بخش انرژي، امنيت غذايي و زيرساخت‌هاي افغانستان سرمايه‌گذاري‌هاي زيادي کرده و طالبان بايد درک کنند که اقدامات خشونت‌بار و ويرانگر اين گروه خشم جامعة جهاني را بر خواهد انگيخت.

نويسنده‌گان اعلاميه، از حکومت افغانستان خواسته‌اند که فعالانه‌تر و شفاف‌تر از اين حمله‌ها تحقيق كند تا اطمينان حاصل شود افرادي كه عليه مردم دست به خشونت مي‌زنند، شناسايي و به محاكمه كشانده شوند.

از سوي ديگر شوراي امنيت ملي رياست جمهوري مي‌گويد که طالبان به گونه‌ي مستقيم و يا غيرمستقيم مسوول ترورهاي اخير و تخريب زيرساخت‌ها است.

رحمت‌الله اندر، سخن‌گوي اين شورا به رسانه‌ها گفته که  گروه طالبان به عنوان يک چتر براي همه گروه‌ها زمينه‌ي فعاليت و حملات تروريستي را فراهم کرده، ترور، خشونت‌ها و تخريبات تأسيسات عامه را طالبان به گونه‌ي مستقيم يا غيرمستقيم انجام مي‌دهند.

آقاي اندر تاکيد کرده که دولت افغانستان متعهد به تأمين صلح از راه گفت‌وگو و توافق سياسي است و نه از راه جنگ.

اما گروه طالبان گفته که اين ادعاها بر اساس “تبليغات دشمنان” اين گروه مطرح شده است.

ذبيح‌الله مجاهد، سخن‌گوي اين گروه در چند توييت نوشته که ناتو و يا ديگر سازمان‌ها اگر گفته باشند هم براساس تبليغات سوء دشمن گفته‌اند. در هيچ حمله‌يي که زيرساخت‌ها متضرر مي‌شود و يا افراد ملکي هدف قرار مي‌گيرند، طالبان دست ندارند و اين گروه همواره اين موارد را رد کرده است.

طالبان تاکيد کرده که حمله‌هاي طالبان نسبت‌ به سال‌هاي گذشته کاهش يافته و اين گروه تنها در برخي ولايت‌ها مانع پيشروي نيروهاي امنيتي دولت مي‌شود.

اين در حالي است که ترورهاي هدف‌مند در ماه‌هاي اخير افزايش يافته است، موضوعي که طالبان مسووليت آن را به عهده نمي‌گيرند، اما مقام‌هاي دولتي اين گروه را مسوول مي‌دانند.

در اعلاميه‌ اعضاي اتحاديه‌ي اروپا آمده است که آنان در کنار کساني هستند که متعهد به ختم منازعه از طريق توافق سياسي فراگير هستند که تضمين‌کننده‌ي يک کشور داراي حاکميت، متحد و دموکراتيک، در صلح با خود و همسايه‌گان خود و حافظ حقوق بشر و دستاوردهاي اقتصادي 19 سال گذشته باشد.

پيش از اين حکومت افغانستان و مقامات امريکايي، گروه طالبان را مسوول ترورهاي هدف‌مند و قتل‌هاي زنجيره‌يي در اين کشور دانسته اند، اما گروه طالبان ادعا مي‌کنند که آنان غيرنظاميان را هدف قرار نمي‌دهند و در اين ترورها نيز نقش ندارند.

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار