جهان

آغاز عمليات نظامی «گسترده» ترکيه در شمال عراق

 

ارتش ترکيه از آغاز عمليات نظامي در شمال عراق با «مقياسي گسترده» عليه «تروريست‌ها» خبر داده است.

همزمان رجب طيب اردوغان رييس ‌جمهوري ترکيه اعلام کرده که چندين پناهگاه و غارهاي مورد استفاده «تروريست‌ها» در مناطق کردنشين عراق از بين برده شد و «شمار زيادي از تروريست‌ها» نيز کشته شدند.

او گفته که گروه‌هاي «تروريستي و جدايي‌طلب» نه آينده‌اي در ترکيه، نه عراق و نه سوريه دارند.

ترکيه گفته که نيروهاي پ‌کاکا در شمال عراق مستقر هستند و از آنجا عمليات‌هاي تخريبي و تروريستي در خاک ترکيه را سازماندهي مي‌کنند.

ارتش ترکيه اعلام کرده پناه‌گاه‌ها و پايگاه‌هاي پ‌کاکا در مناطق کوهستاني متينا، آواشين باسيان، زاپ و قنديل را مورد هدف قرار داده است.

اردوغان تاکيد کرده که به تماميت ارضي و حاکميت دولت عراق احترام مي‌گذارد و عمليات‌هاي نظامي «در راستاي صلح و امنيت منطقه است».

در اين عمليات‌ها به غير از توپخانه‌هاي مرزي، جنگنده‌هاي اف-16 و هلي‌کوپترهاي جنگي نيز مورد استفاده قرار گرفته است.

طي يک سال گذشته ترکيه چندين عمليات نظامي گسترده در شمال عراق انجام داده است. اين کشور بيش از چهار دهه است که با شبه‌نظاميان پ‌کاکا که عمدتا در شمال عراق مستقر هستند، درگيري نظامي دارد.

آخرين عمليات ارتش ترکيه در شمال عراق به ماه جدي پارسال برمي‌گردد که در پي ربوده شدن 13 شهروند ترکيه توسط پ‌کاکا آغاز شد.

پس از عمليات نظامي موسومه به «پنجه عقاب 2» وزير دفاع ترکيه اعلام کرد اجساد 13 شهروند ربوده شده توسط گروه پ‌کاکا در غاري پيدا شد که به سر همه آنها شليک شده بود.

حلوصي آکار 26 جدي سال گذشته اعلام کرد عمليات زميني ارتش ترکيه عليه مواضع پ‌کاکا در شمال عراق با «موفقيت» انجام شد و طي اين عمليات «48 عضو» اين گروه کشته شدند و دو عضو ديگر آن بازداشت شدند.

ترکيه مي‌گويد گروه پ‌کاکا مسئول کشته شدن حدود 40 هزار شهروند ترکيه طي 40 سال گذشته است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار