c روز نامه آرمان ملي - Arman -e- Mili News Paper
Warning: mysql_fetch_assoc() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/armanemi/public_html/viewcatpost.php on line 46
روز نامه آرمان ملي - Arman -e- Mili News Paper

سرمقاله

از جلسات علنی کمیسیون انتخابات استقبال می کنیم

آرمان ملي

اختلاف نظر میان اعضای کمیسیون مستقل انتخابات نباید آرای مردم را متضرر بسازد. پس از اعلام نتایج قسمی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، اختلاف های جدی بر سر شمارش آرای صندوق هایی که برگه نتایج توسط ناظر و مسؤول محل رأی دهی مهر و امضا نشده بود، بروز کرد. در پایان کشمکش ها بالاخره رأی گیری صورت گرفت، نظری که مبنی بر باطل گردانیدن آرای صندوق های بدون مهر و امضا بود، برنده شد و شش رأی گرفت، اما استدلال رئیس کمیسیون مستقل که دال بر بررسی صندوق ها به صورت مجدد بود در اقلیت ماند. بحث اساسی این است که در چنین موارد باید کمیسیون تلاش ورزد تا آرای درست از آرای نادرست جدا ساخته شود که هم اصل بیطرفی کمیسیون حفظ شود و هم از حق مردم که آرای شان است حراست صورت گیرد. اصل شفافیت در کار کمیسیون می تواند اعتماد مردم و نامزدان را فراهم کند و اگر نتایج نهایی اعلام شود وهمه روند زیر نظر ناظران و رسانه ها انجام گردد، پس لرزه ها بعد از اعلام نتایج نهایی انتخابات به حد قابل ملاحظه کاهش خواهد یافت و حکومت بعدی می تواند با قدرت بیشتر عمل نموده و مشروعیت آن مورد قبول همه گان باشد. از این که این اختلاف نظر و رأی گیری در حضور رسانه ها صورت گرفت یک امر بهینه بوده و از این اقدام کمیسیون باید استقبال صورت گیرد. این مسأله را روزنامه آرمان ملی پیشنهاد کرده بود که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات عملی شد، ما امیدواریم که تا آخرین مرحله روند انتخابات، شفافیت و بیطرفی ک


جلسات کیمسیون های انتخاباتی علنی باشد

کمیسیون ها به کار شان سرعت بخشند

برخورد های سلیقوی روند انتخابات را زیان می رساند

آگاه باشید ! جاسوسان دروغ می گویند3
H: 3°
L: -2°
Kabul
Saturday, 14 January
See 7-Day Forecast
Sun Mon Tue Wed Thu Fri
           
-9° -9° -11° -11° -12° -9°

آثار هنری ضبط شده از کورنلیوس گورلیت آزاد می شود

تاکنون دو نفر ادعای مالکیت این تابلوی ماتیس به نام "زن نشسته" را مطرح کرده اند

دادستانی آلمان قرار است به زودی ۱۲۸۰اثر هنری را که حدود دو سال پیش از آپارتمان کلیک کورنلیوس گورلیت در شهر مونیخ ضبط کرده بود ترخیص کند.

هیدلبراند، پدر کورنلیوس گورلیت که در دوران حکومت نازیها در آلمان یک دلال آثار هنری بود، این مجموعه را گرد آورده بود. برخی از این آثار جزو اموالی هستند که از خانه یهودی ها به تاراج رفته و یا تحت فشار و با بهای نازلی از مالکین یهودی آنها خریداری شده اند.

وکیل مدافع آقای گورلیت می گوید بر سر مالکیت تعداد محدودی از این آثار ممکن است اختلافاتی وجود داشته باشد. اما دادستانی آلمان اعلام کرده که بخش اعظم این گنجینه به آقای گورلیت تعلق دارد و او آزاد است تا هر کاری که می خواهد با آنها بکند.

کورنلیوس گورلیت که چندی پیش تحت عمل جراحی قرار گرفته هنوز نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده است.

به احتمال زیاد این تابلوهای نقاشی، که تعدادی از آثار بزرگانی مثل پیکاسو، ماتیس و مونه نیز در میان آنها است، در آینده نزدیک در یک انبار امن در ایالت باواریای آلمان باقی خواهند ماند تا تکلیف دعاوی حقوقی در مورد مالکیت برخی از آنها روشن شود. اما تصمیم دادستانی آلمان به این معنا است که آقای گورلیت مالک این آثار تلقی خواهد شد.

چند صد اثر هنری دیگر که در خانه آقای گورلیت در اتریش کشف و ضبط شده اند تحت تاثیر این تصمیم دادستانی آلمان قرار نخواهند گرفت.

تصمیم روز چهارشنبه دادستانی آلمان پس از آن اتخاذ شد که آقای گورلیت قبول کرد برای مشخص کردن آن بخش از آثار که توسط دولت آلمان نازی به سرقت رفته اند با مقامات دادستانی همکاری کرده و شرایط لازم برای بازگرداندن آنها به صاحبان اصلی آنها را فراهم کند.

خشم جامعه یهودی

ماتیاس نیکلای دادستان شهر آوگسبورگ روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت که پس از ارزیابی و بررسی وضعیت حقوقی این آثار تصمیم گرفته شده که آنها ترخیص شوند. او افزود که اداره دادستانی موقع ضبط این آثار کاملا مطمئن بود که این اقدام قانونی است.

تیرو پارک وکیل آقای گورلیت گفت که تصمیم روز چهارشنبه دادستانی مسلما به بهبود وضعیت جسمی موکلش کمک خواهد کرد. او افزود:" این برای آقای گورلیت روز خوبی است."

وکیل آقای گورلیت با مقامات دادستانی توافق کرده تا هر مورد از این آثار هنری را که ثابت شود توسط نازیها به سرقت رفته است به صاحبان حقیقی آن بازگردانند. اما آنها معتقدند که فقط سه درصد از این مجموعه که ۱۲۸۰اثر هنری را شامل می شود، جزو آثار مسروقه هستند و برگرداندن آنها به صاحبان اصلی و یا کسانی که مدعی مالکیت آنها هستند کار ساده ای نخواهد بود.

از هم اکنون یک مهلت یک ساله برای اثبات ادعای مالکیت در مورد هر یک از این آثار تعیین شده است.

آقای گورلیت این مجموعه بزرگ از آثار هنری را در فضای نمور و تاریک منزل خود پنهان کرده بود و هر از چند گاه وقتی که به پول نیاز داشت یکی از آنها را می فروخت.

وکلا می گویند که بدون شک ۳۰۰مورد از این آثار متعلق به کورنلیوس گورلیت است چون پدر او آنها را قبل از به قدرت رسیدن نازیها در آلمان خریداری و جمع آوری کرده است.

تاکنون فقط ادعای مالکیت شش مورد از تابلوهای نقاشی از سوی دیگران مطرح شده است. وکلا می گویند در یکی از این موارد که به یک تابلوی نقاشی ماتیس نقاش برجسته فرانسوی مربوط می شود، همزمان دو ادعای مالکیت جداگانه مطرح شده است.

مذاکره بین وکلای آقای گورلیت و افرادی که ادعای مالکیت برخی از این آثار را مطرح کرده اند بسیار دشوار بوده است.

به نوشته یکی از روزنامه های محلی در ایالت باواریای آلمان، یکی از مدعیان در پاسخ به وکلای آقای گورلیت که پیشنهاد خریدن تابلوی مورد بحث را مطرح کرده اند، با به کاربردن یک کلمه توهین آمیز انزجار خود را از این پیشنهاد نشان داده است.

جامعه یهودیان به شدت از تصمیم دادستانی انتقاد کرده و می گویند مقامات دولت آلمان برای پس دادن این آثار به صاحبان واقعی آنها شرایط بسیار دشواری ایجاد کرده اند. یکی از موارد مهم از انتقادها این است که دادستانی به هنگام ضبط این آثار خبر آن را اعلام نکرد. این موضوع یک سال بعد از این واقعه توسط روزنامه ها منتشر و علنی شد.

گروههای یهودی می گویند در شرایطی که مقامات مسئول وجود چنین آثاری را پنهان کرده اند چطور ممکن است صاحبان حقیقی آنها از موضوع با خبر شده و بتوانند ادعای مالکیت خود را مطرح کنند؟

در پایان این ماجرا به نظر می رسد که کورنلیوس گورلیت به غیر از تعداد معدودی از این آثار، خواهد توانست مجموعه بزرگی را که پدرش جمع آوری کرده بود حفظ کند.

اما آیا او خواهد توانست از این گنجینه بزرگ هنری لذت ببرد؟

شاید او هنوز هم بتوان این آثار را در دسترس خود نگاه دارد ولی کسانی که با او تماس داشتند می گویند که آقای گورلیت فردی پریشان و سردرگم است. حتی قبل از آنکه زندگی منزوی وی به خاطر کشف و ضبط این آثار به هم بریزد او فردی گوشه گیر و تنها بود و به احتمال زیاد جسم و روح او اکنون حتی بیشتر از گذشته تحت فشار و نا متعادل است.

همزمان مباحث درمورد روش برخورد مقامات دادستانی آلمان با این موضوع تشدید شده و پر سر و صداتر می شود.

...


صفحه فرهنگ وهنر

آثار هنری ضبط شده از کورنلیوس گورلیت آزاد می شود

2014-Apr-11 ||  آرمان ملي

تاکنون دو نفر ادعای مالکیت این تابلوی ماتیس به نام "زن نشسته" را مطرح کرده اند دادستانی آلمان قرار است به زودی ۱۲۸۰اثر هنری را که حدود دو سال پیش از آپارتمان کلیک کورنلیوس گورلیت در شهر مونیخ ضبط کرده بود ترخیص کند. هیدلبراند، پدر کورنلیوس گورلیت که در دوران حکومت نازیها در آلمان یک دلال آثار هنری بود، این مجموعه را گرد آورده بود. برخی از این آثار جزو اموالی هستند که از خانه یهودی ها به تاراج رفته و یا تحت فشار و با بهای نازلی از ما...

ایو سن لوران، طراحی مد و لباس بر پرده سینما

2014-Apr-11 ||  آرمان ملي

ایو سن لوران اولین طراح مدی بود که به شهرت فراوان و موقعیت یک ابرستاره رسید ایو سن لوران در سن ۲۱سالگی در راس مهمترین موسسات مد و طراحی لباس جهان رسید. تا زمان مرگش در سال ۲۰۰۸او یکی از چهره های مهم و بسیار تاثیر گذار در عالم مد و طراحی لباس بود. در مورد زندگی حرفه ای و خصوصی پر ماجرای او امسال دو فیلم سینمایی روی پرده می رود. قبل از او طراحان برجسته ای مثل کریستین دیور فرانسوی و یا کریستوبال والنسیاگا اسپانیایی، دنیای طراحی لباس در پاری...

ده زن نقاش مدرنیست پیشرو چه کسانی ‌اند

2014-Mar-29 ||  آرمان ملي

در تاریخ هنر، کم نبوده اند زنان نقاش و هنرمندی که با آثارشان نقش مهم و تاثیرگذاری در تحول هنر مدرن داشته اند. در میان این زنان هنرمند، نقش ده تن از این زنان هنرمند بیشتر از دیگران بوده است، کسانی که بسیاری از هنرشناسان و مورخان هنری در مورد اهمیت و تاثیر آنها هم‌نظرند. اخیرا نمایشگاهی از نقاشی های هریت بکر، نقاش زن نروژی که از مهم ترین نقاشان زن مدرنیست اروپاست، در شهر برگن نروژ برپا شده است. به این مناسبت، در این نوشته، خیلی کوتاه و ...

تخریب آرامگاه‌های عمار یاسر و اویس قرنی در سوریه

2014-Mar-29 ||  آرمان ملي

شهر رقه مرکز دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به شمار می رود که در این شهر به صورت رسمی دولت تاسیس کرده است اسلامگرایان افراطی در شهر رقه سوریه سحرگاه چهارشنبه، بیست و ششم مارس، دو آرامگاه منسوب به عمار یاسر، از یاران پیامبر اسلام، و اویس قرنی، از یاران امام علی، را با انفجار بمب ویران کردند. حزب الله لبنان و دولت ایران این اقدام را محکوم کرده اند. سخنگوی وزارت خارجه ایران از نهادهای بین المللی از جمله سازمان همکاری های اسلامی و سازمان ملل...

تابلــــــــو سرقت شـــــــــده رامبراند پس از پانـــــــــزدهسال پیدا شد

2014-Mar-23 ||  آرمان ملي

یک تابلو نقاشی اثر رامبراند، نقاش بزرگ هلندی،‌ پانزده سال پس از سرقت،‌ در فرانسه پیدا شد. "کودک با حباب صابون" که ارزشش ۲میلیون و ۷۰۰هزار پوند تخمین زده می شود،‌ از موزه ای در شهر دراگونیان در جنوب فرانسه در سال ۱۹۹۹ربوده شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ پلیس روز سه شنبه دو مرد را در نیس بازداشت کرده است. پلیس گفته است که روز دوشنبه اطلاعاتی دریافت کرده بود در خصوص معامله ای که قرار بوده است روز بعد در هتلی صورت بگیرد. ا...

فستیوال داستان نویسی توییتر؛ ادبیات در یکصدوچهاردهکاراکتر

2014-Mar-23 ||  آرمان ملي

دومین فستیوال داستان نویسی توییتر یا به عبارتی داستان نویسی توییتری از روز چهارشنبه ۱۲مارس آغاز شده و اواخر وقت روز یکشنبه ۱۶مارس به وقت آمریکا رسید. این دومین مورد از این جشنواره های داستان نویسی بود که توسط توییتر و روی این شبکه اجتماعی برگزار شد. مورد قبلی آن در روزهای پایانی نوامبر و آغاز دسامبر سال ۲۰۱۲برگزار شد. توییتر با راه اندازی کلیک صفحه ویژه ای با همین عنوان تمام اطلاعات مربوط به برگزاری این جشنواره از جمله نحوه دسترسی به م...

هشدار بــــــاستان‌ شناس سعـــــــودی نسبت به تخــــریب محل تولد پیامبر اسلام

2014-Mar-07 ||  آرمان ملي

شماری از باستان‌شناسان می‌گویند محل تولد پیامبر اسلام زیر کتابخانه کوچکی در نزدیکی مسجد الحرام قرار دارد یک باستان شناس عربستان سعودی هشدار داده که محلی که به گفته بسیاری از محققان اسلامی، محل تولد پیامبر اسلام است، در معرض نابودی قرار دارد. دکتر عرفان علوی به بی بی سی گفته است که طرح های چندین میلیارد دلاری توسعه شهر مکه احتمالا این مکان را در معرض تخریب قرار خواهد داد. گفته شده که این محل در زیر کتابخانه کوچکی در نزدیکی مسجد ...

انــــــــزوای طـــــــــولانی و خنده، تجــــــــارب دو بازیگر فلم جاذبه

2014-Mar-07 ||  آرمان ملي

جورج کلونی، ساندرا بولاک و آلفونسو کوارون در مراسم نمایش جاذبه به میزبانی آکادمی اسکار فلم جاذبه به کارگردانی آلفونسو کوارون، با معلق کردن دو بازیگر سرشناس به مدت طولانی و نقدهای بسیار مثبت، با ۷جایزه بهترین کارگردانی، بهترین فلمبرداری،‌بهترین موسیقی متن، بهترین جلوه های ویژه،‌ بهترین تدوین و دو جایزه در صدا بیشترین جوایز را از اسکار امسال برد. در این فلم ساندرا بولاک و جورج کلونی نقش دوفضانوردی را ایفا می کنند که پس از وقوع س...

Previous   ||   Next