c روز نامه آرمان ملي - Arman -e- Mili News Paper
Warning: mysql_fetch_assoc() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/armanemi/public_html/viewcatpost.php on line 46
روز نامه آرمان ملي - Arman -e- Mili News Paper

سرمقاله

اگر توجه نشود کندز دوباره به دست اشرار سقوط می کند

حدود چهارونیم ماه پیش در نتیجه خیانت شماری از مسؤولان در ولایت کندز و معاملاتی که گفته می شود در آن دست بیرونی ها نیز دخیل بوده است، این شهر به دست طالبان افتاد.  سقوط یک باره گی کندز این واقعیت را نشان داد که طالبان در شمال حضور دارند که می توانند مرکز یک ولایت را بدست گیرند. اشغال چند روزه شهر کندز آسیب های فراوانی بر مردم و دولت وارد کرد و در آن همه نهاد های دولتی تاراج شدند و میلیون ها دالر خسارت بر بودجه دولت وارد گردید.  مردم برای هفته ها آواره و بی خانمان شدند و  افزون بر این ها، فجایع بیشماری توسط جنگجویان طالب صورت گرفت و کارنامۀ طالبان تا سرحد بی ناموسی  نیز در این شهر ثبت گردیده است. نیروهای دولتی پس از سه روز دست به عملیات زدند و طی چند روز، اداره این شهر را دوباره به دست گرفتند و مردم نیز آرام، آرام به خانه ها و کاشانۀ شان برگشتند و زنده گی روال عادی گرفت. اما مایۀ تعجب این است که عملیات برای پاکسازی کامل ولایت کندز از وجود طالبان دیر نه پایید و به زودی متوقف شد. چند روز بعد از این رویداد ها بود که رئیس جمهور غنی به ولایت کندز سفر کرد و در آن جا به نیرو های امنیتی گفت تا به عملیات شان برای پاکسازی کندز ادامه بدهند و عقب نشینی نکنند. از آن زمان دیده می شود که این نیرو ها در پشت دروازه های شهر کندز زمین گیر شده اند و دیگر از عملیات پاکسازی این شهر خبری نیست و در این مدت طالبان توانسته اند از گذشته نیرو مند تر


!به حیلۀ طالبان بازی نخورید

آیا حکومت دانست مقصـر جنـگ در بغـلان کیـست؟

کشورهای مذاکره کنندة صلح ضمانت کنند

!پاکستان باید بیشتر از این نا آرام شود3
H: 3°
L: -2°
Kabul
Saturday, 14 January
See 7-Day Forecast
Sun Mon Tue Wed Thu Fri
           
-9° -9° -11° -11° -12° -9°

تلویزیون پیشگام؛ ابتکار جدید در تاریخ رسانه های افغانستان

دردو دهة پسین در کنار گسترش کمی و کیفی رسانه­ ها، نوآوری در این عرصه بیشتر از هر زمانی به مشاهده می رسد. این نوآوری­ها درهمه انواع رسانه­ یی (مطبوعات، رادیو و تلویزیون و روزنامه نگاری آنلاین) به ویژه در رسانه­ های تصویری که بیشترین مخاطب را در افغانستان با خود دارند؛ قابل رویت است. فضای نسبتاً بازی که پس از تجربه طالبانیزم فراهم گردید، بانی این نوزایی­ها شد. تغییرات اجتماعی وسیع و گذار از حالت سنتی به سوی مفاهیم نوین زنده گی و ظهور نشانه­ هایی از نوسازی در کشور هم ناشی از همین فرصت است.

پدید آمدن شبکه­ های اختصاصی تلویزیونی و اثرهای بالقوه و بالفعل آنها در این نوشته محور قرار داده شده تا از رهگذر آن گوشه ­هایی از فرایند نوسازی رسانه ­ی روشن شود. فرایندی که هنوز به اوج خود نزدیک نشده و خلاهای بسیاری برای پر کردن دارد. فضای باز برای انتشتار و دریافت اطلاعات بستر مناسبی برای سرمایه گذاری در این راستا شد و به یکی از مؤثرترین رویکردهای اشتغال آفرینی برای جوانان دانش آموخته گردید.

صرف نظر از شبکه­ های تلویزیونی و دیگر رسانه ­های ارتباط همگانی در ولایت­ های کشور، هم اکنون ده­ ها شبکه تلویزیونی در کابل «پایتخت» فعالیت می­کند و ضمن ایجاد فرصت شغلی برای کمتر از صد جوان به شمول قشر به حاشیه رفته جامعه افغانی-زنان و دختران- در هر سازمان رسانه ­یی، نقش اساسی را برای تنویراذهان عمومی و نهادینه سازی دموکراسی و آزادی بیان داشته اند. وجود شبکه­ های اختصاصی در زمینه ی خبر و تحلیل مسایل پیچیده سیاسی-اجتماعی و شبکه ­های ویژه ورزش و معارف از نوآوری هایی است که پیش ازاین در تاریخ رسانه ­های ارتباط جمعی تکرار نگردیده است.

معتمد نژاد پدر ارتباطات ایران در یک تعبیر جامع، وظایف رسانه ­ها را به اطلاع رسانی، آموزشی و سرگرم کننده خلاصه کرده است. در افغانستان هیچ وجه این وظایف رسانه ­ها نادیده گرفته نشده و در حال حاضر رسانه ­های دیداری گوناگونی در این حوزه­ ها بگونه ای اختصاصی و غیر اختصاصی در لابلای سایر برنامه فعالیت می­کنند. وجود شبکه­ های تلویزیونی اختصاصی خبری مانند طلوع نیوز، آریانانیوز، کابل نیوز و شبکه­ های ویژه صحت و معارف مصداق این امر می­باشد.

دانشگاه باز اصطلاح (اپن یونیورسیتی) یا "دانشگاه باز" از گذشته­ تا حال مطرح بحث کارشناسان و کارگذاران رسانه­ یی است و در شماری از کشورهای توسعه یافته جهان، تعدادی از رسانه ­ها بگونة این مفهوم را به تجربه گرفته اند. به تداوم این نوآوری­های رسانه­ یی و رفتن به سوی تخصص گرایی در این حوزه، اکنون شبکه تلویزیون "پیشگام" صفحه ی جدیدی از فعالیت رسانه ­یی را در افغانستان باز کرده است  و می کوشد مفهوم دانشگاه باز را با نشر برنامه­ های متنوع علمی-آموزشی در جامعه که به خاطر محرومیت­ ها، اکثریت شهروندان از نعمت سواد و آموزش­های پیشرفته بی بهره مانده اند، به اجرا گذارد. برنامه­ هایی که روشنی بخش مسایل مهم و مورد نیاز علمی شرایط کنونی می­باشد.

این طرح ابتکاری قرار است زیر نام شبکه تلویزیون "پیشگام" از سوی پروفسیور جاوید سنگدل رئیس دانشگاه بین المللی یومف سویس و به حمایت این شخصیت اکادمیک بین المللی در افغانستان، بنیان نهاده شود. آنهم در شرایطی که نگرانی از سقوط شبکه­ های تلویزیونی با فرار سرمایه ­ها به خارج  ازکشور و کاهش همکاری­ های جامعه جهانی به روند ملت- دولت سازی در افغانستان بیشتر از هر زمان دیگر به مشاهده می رسد. ایجاد این شبکه در این شرایط حساس از یک سو نوید بخش شرایط با ثبات به شهروندان کشور است و از سوی دیگر زمینه ی آموزش را در سطوح مختلف برای اقشار مختلف جامعه اعم از زن و مرد و پیر و جوان و کودک فراهم می­آورد.

اجرای این طرح منحصر به فرد رسانه­ یی را عبدالقدیر میرزایی یکی از نخبه گان کار کشته فعال رسانه­ یی در کشور به عهده گرفته است. شخصیت ملی ایکه بسیاری از رسانه ­های ملی و جهانی از فعالیت­ هایش بی بهره نمانده اند و چندین کتاب در این حوزه با قلم او به تحریر در آمده است. ضرورت می نماید در اخیر نیم نگاهی به زنده گی این فرهیخته رسانه­ یی افغانستان داشته باشیم.

عبدالقدیرمیرزایی در سال ۱۹۶۲میلادی در ولایت کاپیسا چشم به هستی باز کرد. تعلیمات ابتدایی را در زادگاهش سپری نمود، دورة ثانوی را تا بکلوریا در لیسه انصاری کابل به پایان رساند. تحصیلات عالی را در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل فرا گرفت و کارشناسی ارشد (ماستری) را در دانشگاه یومف سویس ختم کرد.

آقای میرزایی دوازده سال را به حیث خبرنگار و تهیه کنندة برنامه ها در رادیو تلویزیون ملی افغانستان، سه سال به حیث رئیس بنیاد بین المللی نظام های انتخابات IFES و از مدت یازده سال به این طرف به حیث ویراستار خبرهای دری، مجری برنامه های سیاسی، مدیر خبر و برنامه های سیاسی و خبرنگار ارشد شبکه ی جهانی تلویزیون آریانا و آریانا نیوز اجرای وظیفه دارد.در عین حال از سال۲۰۱۲ میلادی  به اینسو در دانشگاه های دنیا، پیشگام و کاروان تدریس می نماید.

از این اندیشمند رسانه­ یی آثار فراوانی در قالب مقاله های علمی نشر شده و همین گونه چندین کتاب را در حوزه کاری خبر و خبرنگاری تألیف و به چاپ رسانده است. در سوگ پدر، تلخ و شیرین و روزنامه نگاری افغانستان از زمان امیرشیرعلی خان تا حامد کرزی از اثرهای چاپ شدة وی است.

وی سفرهای فراوانی به سایر گوشه­ های جهان داشته و تجارب فراوانی را حاصل نموده است. سه سفر به ایالات متحده امریکا و سفر به بریتانیا، آلمان، فرانسه، پولند، هالند، بلجیم، اتریش، ترکیه، مالیزیا، هانگ کانگ، هندوستان، ایران، امارات متحده ی عربی، کویت و پاکستان از مشاهدات عینی او می­باشد.

این شخصیت فرزانه مسؤولیت ریاست شبکه تلویزیون پیشگام را به عهده گرفته و در سدد است از طریق این رسانه ی علمی و مردمی جهت اعتلای جامعه تلاش داشته باشد.

 

...


صفحه فرهنگ وهنر

تلویزیون پیشگام؛ ابتکار جدید در تاریخ رسانه های افغانستان

2015-Dec-28 ||  حسیب صمیم

دردو دهة پسین در کنار گسترش کمی و کیفی رسانه­ ها، نوآوری در این عرصه بیشتر از هر زمانی به مشاهده می رسد. این نوآوری­ها درهمه انواع رسانه­ یی (مطبوعات، رادیو و تلویزیون و روزنامه نگاری آنلاین) به ویژه در رسانه­ های تصویری که بیشترین مخاطب را در افغانستان با خود دارند؛ قابل رویت است. فضای نسبتاً بازی که پس از تجربه طالبانیزم فراهم گردید، بانی این نوزایی­ها شد. تغییرات اجتماعی وسیع و گذار از حالت سنتی به سوی مفاهیم نوین زنده گی و ظهور نشانه­ هایی از نوسازی در کشور هم ناشی از همین فرصت است. پدید آمدن شبکه­ های اختصاصی تلویزیونی و اثرهای بالقوه و بالفعل آنها در این نوشته محور قرار داده شده تا از رهگذر آن گوشه ­هایی از فرایند نوسازی رسانه ­ی روشن شود. فرایندی که هنوز به اوج خود نزدیک نشده و خلاهای بسیاری برای پر کردن دارد. فضای باز برای انتشتار و دریافت اطلا...

فرضيه تکامل داروين و حرکت جوهری ملاصدرا

2015-Nov-29 ||  انجینیر سید یعقوب نوید

فرايند رشد فکري بشر سبب ظهور مکاتب مختلف فلسفي در شرق و غرب گرديد گرچه نام فلسفه با يونان باستان، ارسطو و افلاطون گره خورده، اما تکامل وتداوم آن در عصرامويان درکشور هاي اسلامي انکارناپذیر است،فلسفه مشاء و اشراق هردو ريشه در افکار ارسطو و افلاطون دارد، اکثر فلاسفه اسلامي چون ابو علي سينا و فارابي، ابن رشد، طوسي و کندي پيروان فلسفه مشاء و تعداد کمي هم مانند شيخ اشراق که بيشتر بينش عرفاني داشتند پيرو فلسفه اشراق بودند، واما در قرن هفده م...

اسلام و خشونت

2015-Nov-03 ||  سروش دباغ

نسبت میان اسلام و خشونت از مسائل مهم و بحث انگیز معاصر است. چندین دهه است که خشونت آمیز و ناروا بودنِ دست کم برخی از احکام فقهی توسط عده‌ای ازاهالی نظر محل تاکید قرار گرفته است. تحولات خاورمیانه در دو دهۀ اخیر و ظهور گروه‌های بنیادگرای مسلمانی چون «القاعده»، «بوکوحرام»، «داعش» نیز به این بحث دامن زده، هر چند مقولۀ «بنیادگرایی دینی» در میان ادیان دیگر نیز سربرآورده است. در این نوشتار بر آنم تا رای خویش دربار...

بامیان از فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو کشیده خواهد شد

2015-Oct-04 ||  دوکتور محمد ظاهر عزیز

چون که جمع مستمع را خواب برد سنگ های آسیاب را آب برد با پیشنهاد نمایندگی دایمی افغانستان در یونسکو و اسیسکو درسال ۲۰۰۲میلادی و بعد از طی مراحل مطالعات ابتدائی ساحة فرهنگی بامیان  و گزارش تثبیت معیار های لازم وضروری  وابسته بر ساحه فرهنگی بامیان از طرف متخصصین یونسکو، ساحة فرهنگی با میان  از طرف کمیته میراث جهانی یونسکو در سال ۲۰۰۳ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. تصمیم و تصویب  کمیته میراث جهانی یونسکو مبنی بر ث...

فلم سینمایی "محمد رسول الله" در ایران به روی پرده رفت

2015-Aug-28 || 

فلم سینمایی «محمد» که داستان زنده گی پیامبر اسلام از کودکی تا نوجوانی را روایت می‌کند، روز پنجشنبه در ۱۴۰ سالون سینما درشهر‌های ایران به روی پرده برآمد. این فلم که به گفته کارگردانش «۱۰۰ میلیارد تومان» برای ساختش هزینه شده است، از حضور برخی عوامل مطرح بین‌المللی مانند ویتوریو استورارو فلمبردارِ برنده سه جایزه اسکار، روبرتو پرپینیانی به عنوان تدوین‌گر، اسکات ای. اندرسون مسؤول جلوه‌های ویژه برنده اسکار، جیانتو ...

نقاشی با شکلک‌؛ اسمایلی‌ها پرتره می‌ شوند

2015-Jan-27 ||  آرمان ملي

چه کسی می‌توانست فکرش را بکند که شکلک‌ها یا اسمایلی‌هایی که در اس‌ام‌اس‌ها و چت‌های کامپیوتری دیده می‌شوند، بتوانند برای آفرینش آثار هنری به کار گرفته شوند؟ یونگ جیک، خواننده رپ و شاید اولین هنرمند اسمایلی قابل اعتنا، پرتره تعدادی از ستارگان دنیای هنر را در توییتر خود به اشتراک گذاشته است. بی‌بی‌سی مصاحبه‌ای با یونگ جیک کرده تا بیشتر درباره کارهای او با اسمایلی‌ها بداند، مصاحبه‌ای با استفاده از همان ش...

آیا تک تیرانداز امريکایی قهرمان بود

2015-Jan-27 ||  آرمان ملي

بردلی کوپر در فلم تک تیرانداز امريکایی نقش کریس کایل را بازی می کند تک تیرانداز امريکایی، تازه ترین فلم کلینت ایستوود که از نامزدان بهترین فلم جوایز اسکار است و در هفته های اول اکران در امريکا موفقیت تجاری فراوانی داشته، به خاطر شخصیت اصلی داستان بحث برانگیز شده است. سئوالی که این بحث ها در آن خلاصه می شود این است : آیا کریس کایل شخصیت اصلی فلم یک قهرمان است؟ و یا فرد قلدر مآب و متکبری است که عاشق تیراندازی است و معیارهای اخلاقی بحث برا...

جنگ بزرگ و سینما

2014-Jul-18 ||  آرمان ملي

هنگامی که جنگ جهانی اول در گرفت، سینما هنری نوپا بود و هنوز امکانات بیانی خود را به خوبی نمی‌شناخت، با وجود این دولت‌ها از سینمای مستند و داستانی برای اهداف تبلیغاتی بهره گرفتند. در این جنگ بود که سینما برای اولین بار این امکان را یافت که توانایی‌های تبلیغی و بسیجندگی خود را نشان دهد. زمینه‌ای بر سینمای جنگ در سالهای میان ۱۹۱۴تا ۱۹۱۸که رسانه‌های جمعی موثری وجود نداشت و بیشتر مردم بی‌سواد بودند، فلم، که برای همگان قابل&zwn...

Previous   ||   Next