c روز نامه آرمان ملي - Arman -e- Mili News Paper
Warning: mysql_fetch_assoc() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/armanemi/public_html/viewcatpost.php on line 46
روز نامه آرمان ملي - Arman -e- Mili News Paper

سرمقاله

!مشكل از راه گفتگو و مذاكره حل شود

به دنبال حملات هفته گذشته در شهرهای پاکستان، اوضاع در مرز هاي دو کشور يعني افغانستان و پاكستان متشنج شده است. دولت پاكستان  گذرگاه هاي تورخم و سپین بولدک را بسته است و از این رهگذر همه روزه مردم و تاجران افغانستانی و پاکستانی آسیب ها و ضرر های فراوانی می بینند. نکته مهم در این راستا این است که از سه روز به این سو نظامیان پاکستان برخی از مناطق مرزي افغانستان را موشك باران کرده اند که از اثر آن یک زن کشته شده است و به برخی از منازل مسکونی در ولایت های ننگرهار و کنر خساراتی وارد گردیدهاست. در شرایطی که اوضاع در کشور ما بحراني است و نیرو های امنیتی و دفاعی سرگرم مبارزه با طالب و داعش اند،کشودن جبهه دیگری در میدان های جنگ و در رسانه ها کار معقولی به نظر نمی رسد. از یاد نبریم که هم افغانستان وهم پاکستان به نحوی در گیر مبارزه با تروریزیمی اند که در منطقه پرورش یافته است و اکنون دامان هردو کشور را با خون شهروندان شان رنگین و سرخ کرده است. افغانستان و پاکستان به عنوان دو کشور همسایه می توانند مشکلات پیش آمده را از راه گفتگو و مذاکره با همدیگر حل و فصل کنند و ضرور نیست که شیپور جنگ در دو سوی خط دیورند به صدا در آید که در آن صورت زیان های بیشماری متوجه مردم و کشور های مان می گردد. ما باور داریم که پاکستان در کار آموزش، تجهیز و پرورش تروریست ها در داخل خاک خوش علیه مردم و کشور ما  مشغول است و در میدان های جنگ رسانه یی نیز علیه ما دسیسه و


!بارنده گي هاومشكلات باشنده گان كابل

!تروريستان همه جنايتكاران اند

پاكستان بايد تعهد كند كه دیگر هراس افگنان راحمايت نمی كند

!عزت جهاد را لكه دار كردند3
H: 3°
L: -2°
Kabul
Saturday, 14 January
See 7-Day Forecast
Sun Mon Tue Wed Thu Fri
           
-9° -9° -11° -11° -12° -9°

اندیشیدن برای یک افغانستان ، بیشتر کار افغان هاست نه خارجی ها

در شرایطی که افغانستان و مردم اش دستخوش خطرناک‎ترین توطئه های  شبکه های استخباراتی غرب و شرق اند و هر روز دسیسه های رنگارنگ از  بام  و دروازه اش قد و قامت تازه می کشند و سرنوشت مردم اش درآشفته بازار  سیاست به وسیلۀ دلالان سیاسی به حراج گذاشته می شود و فقر و تنگدستی و بدروزگاری از کنج و کنارش بیداد می کند و تند باد فصل پائیزی دوامدار برگ و بار نسل کنونی و حتا نسل های آیندۀ آن را سخت تهدید می کند و هر روز بیشتر از روز دیگر تیغ از دمار آنان بیرون می کند و در ضمن در چاله یی از بی مروتی های زمامداران بیشتر فاسد و سیاستمداران طامع و معامله گر و دلالان زر و زور به گونۀ بیرحمانه یی ضجه می کشند و امروز و فردای خود را در هاله یی از  بازی های  نامحرمانۀ سیاسی شماری از خودبیگانه ها به تماشا نشسته اند و می بینند که چگونه شماری ها هر روز حتا زمینه های رسیدن به دست کمی ازخوشبختی های شان را به آتش می زنند و  با هیزم پاشی های خاینانه و جنایتکارانه، هر روز شانس به زیستن را از آنان می گیرند.

این در حالی است که این حادثه آفرینان از آخرین امکانات زنده گی برخوردار اند و به قول معروف بوت های " بلغار در پای دارند و بر لحاف "کمخواب" می خوابند، خوان تلخ فقر را هرگزنچشیده اند و چه رسد به آنکه رنج بیکران مادری را احساس کنند که با منتهای بیچاره گی و تنگدستی و با داشتن صدها آرزوی انسانی، فرزندی را با شیرۀ جان می‌پرورد و یک باره خبر مرگ اش را می شنود و به تعبیری، دل از "دلخانه اش "بیرون می شود. حال بحث بر سر این است که چه باید کرد و از کجا آغاز باید نمود.

این در حالی است که چهار دهه جنگ در کشور بیشتر ارزش زدایی کرده تا ارزش آفرینی چه که حتا ارزش های گذشته را نیز نابود نموده است، بر از هم گسیختگی های اجتماعی در جامعه افغانستان افزوده و در نتیجه سیاست‌های قوم گرایانه رهبران جهادی و سیاسی افغانستان، درز های قومی در کشور بیشتر شده است. جنگ نه تنها عامل این همه دشواری ها در افغانسنان شده است؛ بلکه ناامنی ها مانع رشد اقتصادی و انکشاف و ترقی کشور شده است. وحدت ملی را جریحه دار کرده و منافع ملی و اقتدار ملی را نیز زیر پرسش برده است. این آشفتگی ها مانند موریانه در تار و پود جامعة ما خانه کرده و بر سیاست گذاری های کشور سایة ننگین افگنده است و حتا سیاستگذاری های ملی را در راستای رسیدن به استراتیژی های پایدار ملی آسیب پذیر گردانیده است. این همه افغانستان را به کشور ورشکسته یی بدل کرده است که در کل کشور و مردمش را به زانو درآورده است. چنان که جنرال نیکلسون فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، زمانی که در مجلس استماعیه سنای امریکا در مورد افزایش همکاری های روسیه با طالبان و پشتیبانی مشترک ایران، پاکستان و روسیه از طالبان ابراز نگرانی می کرد و از پیچیده گی و دشوار شدن جنگ افغانستان سخن می گفت، جنگ افغانستان را به بن بست رسیده خواند، خواهان هزاران سرباز امریکایی و کشور های عضو ناتو در برابر این تهدید ها و شکستاندن بن بست کنونی شد.

وی همکاری های سه کشور و به ویژه حمایت پاکستان از گروه های تروریستی، به ویژه شبکۀ حقانی را بزرگترین تهدید به افغانستان، منطقه و جهان عنوان کرد.

وی به سنای امریکا پیشنهاد کرد که روابط پیچیدۀ واشنگتن و اسلام آباد پس از یک بررسی همه جانبه باید دوباره تعریف شود.هرچند تا کنون ایران در پیوند به سخنان نیکلسون واکنش نشان نداده و رئیس عمومی ارتش پاکستان برای وزیر دفاع امریکا اطمینان داده است که کشورش تمامی گروه های تروریستی را هدف قرار می دهد؛ اما در این میان واکنش مسکو تندتر بوده است. چنان که ضمیر کابلوف نماینده روسیه در افغانستان اظهارات نیکلسون را " دروغ محض وحرف بی معنا " خوانده است.

وی گفته است: "این همه تلاشها برای آن میشود که ناکامی و ناتوانی امریکا در آوردن ثبات در افغانستان پنهان شود."

نمایندة روسیه در حالی چنین واکنش نشان داده است که نه تنها حالا؛ بلکه سال ها پیش نیز گزارش های استخباراتی از همکاری های پشت پردۀ روسیه با مخالفان مسلح افغانستان حکایت داشت.

روسیه و ایران و از جمله کشور هایی اند که پس از سال 2001 پشتیبانی شان را از مبارزه با تروریزم اعلام کردند و خود را دراین مبارزه همپیمان امریکا و غرب خواندند. این در حالی بود که در همان زمان نیز باورهایی موجود بود که رویکرد هر دو کشور در مبارزه با تروریزم صادقانه نبوده؛ بلکه خواهان کشاندن امریکا در تشنج کلان منطقه یی بودند تا با زمینگیر شدن امریکا در جنگ  افغانستان، موفق به انتقامگیری از امریکا شوند و از سویی هم می خواستند که اقتصاد امریکا در این جنگ ضربه بخورد و بر یکه تازی اش پس  از جنگ  سرد در جهان نقطۀ پایان نهاده شود؛ زیرا ایران در گذشته رقیب امریکا بود و روسیه که خود را وارث شوروی پیشین می خواند؛ نیر خواهان تخت و تاج و امتیازات شوروی پیشین است. ایران که اهداف کلان اقتصادی را در افغانستان دنبال می کند، منازعه اش بر سر آب هلمند پا برجا است و تلاش می کند تا امنیت در ولایت های غربی کشور تأمین نشود و زمینه برای عملی شدن پروژه های کلان اقتصادی در افغانستان فراهم نگردد.

از سویی هم، روسیه که افغانستان را منطقۀ حایل و اما  شامل قلمرو های  سنتی خود تلقی می کند، هرگز به حضور دوامدار امریکا در این کشور خوش نیست و تنها تا زمانی حضور این نیرو ها را می خواهد که اهداف استراتیژیک آن را نیر در بر داشته باشد. مداخلۀ پاکستان در افغانستان ، احیای گروه های تروریستی و موجودیت لانه های تروریستان در خاک این کشور، بازی های دو پهلوی آن در مبارزه با تروریزم و بدعهدی های دوامدار آن حرف هایی تازه نیست و تمامی جهانیان از آن آگاهی کامل دارند.  از این رو لازم بود تا امریکا در نخستین روز های مبارزه با تروریزم به این حساسیت ها توجه می کرد و نقش کشور های یاد شده را در مبارزه با تروریزم به گونۀ جدی زیر نظر می داشت. چنان که کم توجهی امریکا به این مسایل مهم سبب شد که سیاست های ادارۀ پیشین کاخ سفید در پیوند به مبارزه با تروریزم مورد انتقاد شدید شماری مقام ها و آگاهان سیاسی امریکا قرار بگیرد که موضعگیری های ترامپ  در زمان مبارزات انتخاباتی اش گویای آشکار این واقعیت است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا یک روز پس از اظهارات جنرال نیکلسون در یک تماس تیلفونی با رئیس جمهور غنی روی اهمیت مشارکت استراتیژیک میان واشنگتن و کابل تأکید کرد و حمایت کشور اش را از حکومت افغانستان ابراز کرد.

به دنبال این گفتگو، قصر سفید اعلامیه یی را به نشر سپرد که در بخشی از آن آمده است: "رهبران دو کشور روی مسایل امنیتی افغانستان و منطقه، مبارزه با تهدیدهای تروریزم، امور اقتصادی، انکشافی و سرمایه گذاری بحث کردهاند." قصر سفید گفته است که آقای ترامپ بحثهای منظم خود با رئیس جمهوری افغانستان را ادامه خواهد داد.

ارگ با تأیید این اظهارات ترامپ گفت، مبارزه با خطرتروریزم در محراق بحث هردو رهبر قرار داشت و قصر سفید  تلاش افغانستان در مبارزه علیه تروریزم را سبب نزدیکی بیشتر میان کابل و واشنگتن خوانده و افزوده است که موفقیت و تلاش های افغانستان در راستای مبارزه با تروریزم به گونۀ مؤثر و عملی، هر دو کشور را به شریکان مهم مبدل کرده است.

رئیس جمهور دراین گفتگو برای ترامپ اطمینان داده است که افغانستان در آیندۀ نزدیک به حیث یک کشور متکی به خود، به همکار امریکا مبدل خواهد شد.

این نخستین گفتگو میان رئیسان جمهور افغانستان و امریکا در حالی صورت می‎گیرد که سکوت ترامپ در روز های مبارزات انتخاباتی اش در مورد افغانستان گمانه زنی هایی را به بار آورده بود که گویا او به افغانستان کم علاقه است.

تأکید ترامپ در این گفتگو برای مبارزه با تروریزم در افغانستان و تأکید او بر موفقیت افغانستان در این تلاش ها تا تبدیل شدن به شریکان عمده نشانگر این است که آقای ترامپ حالا به اوضاع افغانستان علاقهمند شده است.

آقای ترامپ پس از آن با آقای غنی صحبت تیلفونی کرد که پیش از آن جنرال نیکلسون در مجلس استماعیۀ سنای امریکا خواهان بیشتر سربازان امریکایی به افغانستان شد و از همکاری های مشترک روسیه، ایران و پاکستان با طالبان یاد آور شد و افزود که پاکستان از شبکۀ حقانی هنوز پشتیبانی می کند.

وی افزایش سربازان امریکایی به افغانستان را یگانه راه برای شکستن تهدید های تروریستی در افغانستان و منطقه خواند. چند ساعت پس از اظهارات جنرال نیکلسون، رئیس ستاد ارتش پاکستان برای وزیر دفاع امریکا اطمینان داد که اسلام آباد با تمامی گروه های تروریستی در خاک خود مبارزه می کند.

این نخستین مکالمه بیست دقیقه را در بر گرفت. این بار اول نیست که اسلام آباد سخن از مبارزه با تروریزم در خاک خود می زند؛ بلکه این حرفی است که بار ها در برابر خواست و فشارهای امریکا تکرار کرده و اما در عمل هیچ گاهی از پشتیبانی شبکه های تروریستی در خاک خود دریغ نکرده است. حقیقت آشکاری که مقام های امریکایی از آن آگاهی دارند. این رویکرد امریکا گمانه زنی هایی را به بار آورده است که گویا واشنگتن با اسلام آباد بر سر افغانستان وارد یک معاملۀ پنهانی شده است. بیرابطه نخواهد بود اگر گفته شود که این رویکرد ادارۀ پیشین امریکا حتا آقای ترامپ را در مبارزه با تروریزم در افغانستان مشکوک کرده بود و حتا ادارۀ اوباما را عامل ظهور داعش خواند؛ اما حالا این اظهارت ترامپ در مورد افغانستان نشان می‌دهد که او پس از رفتن به کاخ سفید، به واقعیت های تازه یی در مورد جنگ افغانستان دست یافته است و از این رو برای مبارزه با تروریزم در افغانستان خود را متعهد پنداشته است که این سخنان او می تواند، مایۀ دلگرمی برای حکومت و نیرو های مسلح و مردم افغانستان باشد؛ اما حکومت افغانستان هم باید به سهم خود وارد عمل شود تا با توسعۀ اصلاحات در تمامی عرصه های ملکی و نظامی و جلوگیری از فساد هرچه بیشتر توجه امریکا و جهانیان را به خود جلب کند و از سویی هم با ایجاد اجماع منطقه یی و جهانی فشارها بر پاکستان را افزایش داده و به وعده های فریب آلود آن کشور اکتفا نکند و حامیان بین المللی خود را نیز ملتفت نماید که خطر تروریزم در منطقه تا زمانی موجود خواهد بود که اسلام آباد لانه های تروریستی را در خاک خود نابود نکند.

حال به یقین که کاخ سفید متوجه شده و بدون تردید مبارزه با تروریزم ادارۀ پیشین را مورد بازنگری جدی قرار خواهد داد؛ البته اتخاذ رویکرد جدی و سازش ناپذیر واشنگتن در رابطه به پاکستان خیلی جدی می باشد و هر نوع بازنگری بر مبارزه با تروریزم؛ دست کم گرفتن اسلام آباد به حیث حامی شبکه‎های تروریستی منطقه اشتباه  محض است. بدون توجه به این مهم، هرچند افزایش نیرو ها جنگ را در افغانستان پیچیده تر می کند و در ضمن در شرایط  کنونی نیاز است؛ اما با توجه به تجارب تلخ گذشته نابودی لانه های تروریستی در خاک پاکستان و تجهیز و تمویل نیرو های افغان از جمله راه های کلیدی تر بازنگری  سیاست های امریکا در جنگ تروریزم به شمار می رود که ادارۀ  جدید امریکا به آن توجه جدی کند؛ اما آنچه مسلم  است، این که اندیشیدن برای یک افغانستان با ثبات کار افغان ها است که به خود آیند، نه خارجی ها، شاید خارجی ها بتوانند، کمک کنند و اما همکاری آنان تعیین کننده نیست. چهار دهه جنگ مصداق خوب آن است.

گفته های یاد شده نشانگر آن است که افغانستان به چه میزانی آسیب پذیر، ورشکسته و درمانده شده است؛ اما تأسف آور و درد آورتر این است که بیشرین و حتا گفته می توان که تمام این رنج و اندوه را مردم افغانستان احساس می کنند؛ اما عده‎یی محدودی هستند که از این وضعیت سود می برند و در تبانی با خارجی ها سرگرم غارت و تاراج دارایی‎های عامه و شخصی اند و هر روز پول‎های تازه را به بانک های غربی سرازیر می کنند. با دردهای این ملت، بیگانه اند و  مردم افغانستان را گرسنه تر و بدبخت تر می کنند.

...


مقاله های سیاسی

اندیشیدن برای یک افغانستان ، بیشتر کار افغان هاست نه خارجی ها

2017-Feb-19 ||  مهرالدین مشید

در شرایطی که افغانستان و مردم اش دستخوش خطرناک‎ترین توطئه های  شبکه های استخباراتی غرب و شرق اند و هر روز دسیسه های رنگارنگ از  بام  و دروازه اش قد و قامت تازه می کشند و سرنوشت مردم اش درآشفته بازار  سیاست به وسیلۀ دلالان سیاسی به حراج گذاشته می شود و فقر و تنگدستی و بدروزگاری از کنج و کنارش بیداد می کند و تند باد فصل پائیزی دوامدار برگ و بار نسل کنونی و حتا نسل های آیندۀ آن را سخت تهدید می کند و هر روز بیشتر از روز دیگر تیغ از دمار آنان بیرون می کند و در ضمن در چاله یی از بی مروتی های زمامداران بیشتر فاسد و سیاستمداران طامع و معامله گر و دلالان زر و زور به گونۀ بیرحمانه یی ضجه می کشند و امروز و فردای خود را در هاله یی از  بازی های  نامحرمانۀ سیاسی شماری از خودبیگانه ها به تماشا نشسته اند و می بینند که چگونه شماری ها هر روز حتا زمینه های رسیدن به دست کمی ازخو...

کارو بار قاچاقبران انسان در اروپا ازدیاد یافت یونان تا به حال ۸۹۴ پناهجو را به ترکیه بازگشت داده است

2017-Feb-19 || 

یونان و اداره همآهنگی حفاظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا بعد از اجرایی شدن توافقنامه مهاجرت میان اتحادیه اروپا و ترکیه در اپریل سال ۲۰۱۶، در مجموع ۸۹۴ پناهجو را از جزایر شرق اژه به ترکیه برگشت داده اند. پولیس یونان روز شنبه در آتن پایتخت این کشور اعلام کرد که یونان در چارچوب توافقنامه مهاجرت میان اتحادیه اروپا و ترکیه، تا به حال ۸۹۴ پناهجو را به ترکیه فرستاده است. توافقنامه مهاجرت میان اتحادیه اروپا و ترکیه در ماه اپریل سال گذشته به...

آنانی که هر روز حجاب ها را می درند، چگونه ممکن است که حامی حجاب باشند

2017-Feb-19 ||  مهرالدین مشید

 در این روز ها بحث هایی برسر حجاب زنان است و معلوم می شود که شماری قد و نیمچه ملا ها کمر بسته اند که به قولی رسالت دینی شان را در حصۀ خانم ها ادا کنند؛ زیرا حالا که رسالت های کلان خویش را در برابر دین خدا انجام داده اند و توانسته اند که با تبلیغات عالمانه و فاضلانه مردم را به سوی هدایت رهبری کنند و کشتی توفان زدۀ کشور را از گرداب سقوط به سوی ساحل رستگاری رسانده اند. گویا که همه چیز سر به راه شده است و تمامی دشواری های اولیه که مردم افغانستان سخت به آن دست و گریبان اند حل شده است و پس از این، این جنابان لازم دیده اند تا کار قیصر را به قیصر و کار پاپ را پاپ نگذارند و بنا براین آستین ها را تا شانه برزده اند تا کار حجاب زنان را در کشور سر و سامان بدهند تا شریعت در کشور برقرار شود و حقیقت و طریقت که خادمان شریعت اند، بر سکوی اصلی شان قرار بگیرند. با آغاز این بحث سخنی از مرحوم سید...

سه خواست غیر متعارف پاکستان از افغانستان

2017-Feb-19 ||  احمد سعیدی

هر چند مقامات پاکستان با افغان ها همیشه بازی موش وگربه را تمثیل کرده اند وهیچ سر نخی از واقعیت وسیاست  استراتیژیک صلح وآشتی در بین طرفین دیده نشده؛ تعامل وبر خورد بین طرفین همیشه به حالت نوسان وغیر قابل پیشبینی بوده، اما به دنبال حمله انتحاری بر زیارتگاه شهباز قلندر در ایالت سند پاکستان که منجر به کشته شدن حدود 88 تن وزخمی شدن بیش از 250 نفر گردید حکومت پاکستان با یک جسارت غیر متعارف خواسته حکومت مردان افغانستان را کوشمالی داده جنگ را به مرز های افغانستان سوق دهد ودر نخستین واکنش شیر وشکر سیاسی نظامی از افغانستان خواستار تحویلدهی فوری تروریستانی شده که در افغانستان پناه گرفته که درین نوشته توجه شمارا به این خواست های غیر متعارف ظریفانه جلب می نمایم. 1- به تعداد 76 تروریست پنهان شده در خاک افغانستان را به ما بدهید:؟ عدد دقیق ارقام درین زمینه خیلی غیر متعارف وتحکم آ...

تلاش نافرجام حکومت ترکیه برای غصب مکاتب افغان-ترک

2017-Feb-18 ||  کاوه ستیز

حکومت ترکیه در برخی کشورها هیأتی را به منظور مسدود کردن مدارس آموزشیِ متعلق به حرکت خدمت ویا به دست گرفتن مدیریت این مدارس فرستاده است. اِعمال فشار و وعده‌های چرب و دروغین، ابزاری اند که این هیأت برای بدست گرفتن مدیریت این مکاتب بکار می‌گیرند. چندی پیش هیأتی از وزارت معارف ترکیه به منظور تسلیم‌گیری مدیریتِ مؤسسۀ تعلیمی مکاتب افغان-ترک عازم کابل شدند. اقدامِ غیرمنطقیِ که هیچگونه توجیه حقوقی ندارد. مؤسسۀ افغان- ترک یک نهادِ غیردولتیِ افغانی است که اکثریت هیأت اداری و کارمندان آن را افغان‌ها تشکیل می‌دهند. قانون اساسی افغانستان به صراحت بیان داشته است که ملکیت‌های مؤسسات غیردولتی از هر گونه تعرض مصون است. بنابرآن هیچ دولت خارجیِ ویا نهادهای سیاسی حق مداخله در امور همچو نهادها را ندارد. آیا حکومت ترکیه ظرفیت پیشبرد این مکاتب را دارد؟ بنابر آمار منت...

افغانستان و سوالات بی پاسخ

2017-Feb-18 ||  احمد سعیدی

با گذشت اضافه تر از سه دهه مردم افغانستان با آتش و دود و خون خیزان و غلتان دست و پنجه نرم می کنند، اما تا کنون با طرح ها، برداشت ها و باورهایی که ارائه شده روزنه امیدی پیدا نشده که با این بحران فراگیر و این فاجعه جبران ناپذیر مرهمی شود و راه حل بدست آید، هر کس نظر و دیدگاه خود را با در نظرداشت منافع و برداشت های که  خود دارد ارائه می نماید، اما  عوامل فاجعه وبحران را که از سال های زیادی بر این سرزمین ویرانه ما سایه افگنده است شناسایی همه جانبه نتوانسته اند؛ اما با دریغ فراوان که هنوزهم نتوانسته‌ایم ریشه های اصلی این بحران تراژدیک را که در تاریخ و سنت های مردم ما عجین شده و در رگ‎های فرهنگ تاریخی مردم ما جاری است طوری که لازم است دریابیم و شناسایی کنیم. در تصویر چنین تحلیل ها ی وارونه و نگاه های نا عادلانه و نا سنجیده برخی از متفکران و تاریخ نویسان جامعه وکشورما...

جابه‎جایی صدها تروریست با خانواده های شان در سرپل

2017-Feb-18 ||  ناجیه امید

رئیس شورای ولایتی سرپل از احتمال سقوط این ولایت در بهار آینده هشدار می‌دهد! حضور تروریستان خارجی با خانواده‌های شان در شمال افغانستان برای مردم ما مایه نگرانی بوده و نهادهای امنیتی باید هر چه زودتر به این گونه نگرانی ها نقطة پایان گذارند. جنرال بابه جان فرمانده زون 707 پولیس در شمال کشور می گوید که اضافه از ششصد خانواده از افراد مسلح خارجی در شمال افغانستان جابه جا شده اند. وی از برخی ولسوالی های ولایت های فاریاب و سرپل چون کوهستانات، بلچراغ، گرزیوان، غورماچ، دولت آباد و صیاد نام برد که افراد مسلح خارجی در آن ها با خانواده های شان نه تنها زنده گی می کنند بل با نیروهای امنیتی در جنگ مستقیم قرار دارند. در حالی که جنرال بابه جان از حضور اضافه از 600 خانواده افراد مسلح خارجی در ولایت های شمال سخن می گوید، برخی از منابع گفته اند که پسر جمعه نمنگانی رهبر حزب تحر...

جابه‎جایی صدها تروریست با خانواده های شان در سرپل

2017-Feb-18 ||  ناجیه امید

رئیس شورای ولایتی سرپل از احتمال سقوط این ولایت در بهار آینده هشدار می‌دهد! حضور تروریستان خارجی با خانواده‌های شان در شمال افغانستان برای مردم ما مایه نگرانی بوده و نهادهای امنیتی باید هر چه زودتر به این گونه نگرانی ها نقطة پایان گذارند. جنرال بابه جان فرمانده زون 707 پولیس در شمال کشور می گوید که اضافه از ششصد خانواده از افراد مسلح خارجی در شمال افغانستان جابه جا شده اند. وی از برخی ولسوالی های ولایت های فاریاب و سرپل چون کوهستانات، بلچراغ، گرزیوان، غورماچ، دولت آباد و صیاد نام برد که افراد مسلح خارجی در آن ها با خانواده های شان نه تنها زنده گی می کنند بل با نیروهای امنیتی در جنگ مستقیم قرار دارند. در حالی که جنرال بابه جان از حضور اضافه از 600 خانواده افراد مسلح خارجی در ولایت های شمال سخن می گوید، برخی از منابع گفته اند که پسر جمعه نمنگانی رهبر حزب تحر...

Previous   ||   Next