موسس، صاحب امتياز و مدير مسوَل

مير حيدر مطهر

شماره تماس: 0700282673

 

 


 

صفحه اصلی

اخبار

سرمقاله

مطالب سیاسی

گزارش ویژه

فرهنگ کده

نامه های وارده

تماس با ما

درباره ما

 
 
::: بازديدکننده گان
 
 

تغذیه مناسب مــــادران در دوران حاملگی
گرچه تغذیه خوب و مناسب در تمام دوران زنده گی ضامن بقاء و سلامت انسان است اما در بعضی از دوره های آسیب پذیر زنده گی مانند شیرخواری– طفلی – بلوغ – حاملگی و شیردهی از اهمیت خاص برخوردار می‌باشد .

چهل هفته از آخرین روز دوره عادت ماهوار زمانی است كه زنان به عنوان دوران حاملگی باید سپری نمایند . در این دوران تغییرات مختلفی در سیستم های هورمونی ایجاد می‌شود . دلبدی در سه ماهه اول حاملگی ، مشكلات سیستم هضمی وقبضیت در سه ماهه سوم حاملگی ، تغییر وزن علایمی‌هستند كه به علت تغییرات هورمونی ایجادمی‌شوند.

رژیم غذایی صحیح قبل از حاملگی و در طول مدت حاملگی شامل مصرف مواد غذایی مورد نیاز و پرهیز از غذاهای مضر نقش بسیار مهمی‌را در سلامت مادر در دوران حاملگی و همچنین سلامت نوزاد بعد از ولادت دارد .به عنوان مثال مصرف 4/0 ملی گرام اسید فولیك یك ماه قبل از شروع حاملگی در وقایه از عوارض عصبی در نوزادان در طول28 روز اول دوره حاملگی بسیار مؤثر است. آنچه می‌خورید هم به سلامت شما و هم به سلامت جنین كه در رحم دارید كمك خواهد كرد. در حقیقت در تمام دوران حمل ، دو نفر در همه چیز با هم شریك هستند، با هم نفس می‌كشند ، با هم غذا می‌خورند و با هم می‌نوشند. پس سعی كنید از این فرصت برای ایجاد یك عادت غذایی خوب استفاده نمائید تا ضمن اجتناب از خستگی و فرسوده گی خانم، رشد و تكامل مطلوب فرزندش نیز تأمین شود . توصیه می‌شود در برنامه غذایی روزانه خود همه انواع غذایی را بگنجانید چون استفاده از یك نوع غذا ، مواد مغزی مورد نیاز شما را تأمین نمی‌كند همچنین علاوه بر سه وعده غذای اصلی، در فواصل آن یعنی حدود ساعت 10 صبح و عصر ، بر حسب اشتهای خود از بعضی مواد غذایی استفاده نمائید . درست است كه در دوران حاملگی باید بیشتر غذا بخورید ولی به این معنا نیست كه به اندازه دو نفر بخورید، به یاد داشته باشید كه شما برای دو نفر غذا می‌خورید نه به اندازه دو نفر.

مواد غذایی و املاح و ویتامین های مفید در حاملگی

برای سلامتی شما و فرزند شما در طول حاملگی اهمیت دارد كه رژیم غذایی متنوع و وسیع مانندسبزیجات و میوه جات تازه – لبنیات – نان- حبوبات – گوشت استخواندار – ماهی – تخم مرغ استفاده كنید . با وجود این شما باید غذای تازه صحی بخورید .

* فولیك اسید به میزان 400 میكروگرام در روز و آهن باید مصرف شود .

* ویتامین B6 به میزان 10-25 ملی گرام سه بار در روز، ویتامین C به مقدار 25-500 ملی گرام در روز باعث تداوی دلبدی صبحانه در مادران حامله می‌گردد.

ویتامین ها باید در سه ماه اول حاملگی و در سه ماه آخر حاملگی مقادیر كافی از ماهی و تخم مرغ مصرف شوند.

میزان نیاز به كلسيم در حاملگی به حدود دو برابر افزایش پیدا می‌كند و در رژیم غذایی روزانه باید 1500 ملی گرام در نظر گرفته شود . كلسيم همچنین باعث وقایه از پره اكلامیسی ( افزایش فشار خون حاملگی ) و ولادت قبل المیعاد می‌شود .

افزایش وزن در دوران حاملگی :

افزایش وزن در دوران حاملگی مربوط به رشد جنین و پلاسنتا ، افزایش اندازه رحم و حجم خون و نیز ذخیره شحم در بدن مادر است كه بیشتر این اضافه وزن مربوط به جنین و پلاسنتا و ضمائم آن می‌باشد. اگر افزایش وزن مادران حامله متناسب باشد از میزان تولد نوزادان كم وزن یا Low Brith weight كاسته می‌شود بنابراین حتی در شرایط نامطلوب اقتصادی اجتماعی در یك جامعه ، مراقبت های خاص همراه با آموزش صحیح در مورد مصرف مواد غذایی قابل دسترس می‌تواند بسیار ارزنده و نجات بخش باشد .

میزان افزایش وزن مطلوب در دوران حاملگی برای همه زنان حامله یكسان نیست و بر اساس شاخص کتله بدن ( Body mass index=BMI ) مربوط به قبل از حاملگی ، محاسبه می‌شود.

بنابراین، برای زنان لاغر كه BMI كمتر از 8/19 دارند 5/12 تا 18 كیلوگرام و برای زنانی كه اضافه وزن دارند 7 تا 5/11 كیلوگرام و برای زنان چاق 6 تا 7 كیلوگرام است.همچنین برای زنانی كه بیش از یك جنین در رحم دارند ( دو یا سه گانگی ) افزایش وزن بیشتری ، یعنی حدود 16 تا 5/20 كیلوگرام پیشنهاد شده است.

نکات زیر می‌تواند راهنمای خوبی برای مادران باشد.

شاخص توده بدنی مادر BMI

میزان افزایش وزن مطلوب در دوران حاملگی

كمتر از 8/19(لاغر)18-12\5 کیلوگرام

26-8\19)طبیعی) 16-11\5 كیلوگرام

29-1\26)اضافه وزن )5\11-7 كیلوگرام

بیشتر از 29 ( چاق )7-6 كیلوگرام ( حداقل 6 كیلوگرام)

نكات مهم در تغذیه دوران حاملگی: همیشه سه نكته را در تغذیه به خاطر بسپارید . تعادل، تنوع، اندازه (مقدار) غذا.

تعادل تغذیه ای به معنای دریافت كافی ازمواد مغزی برای تأمین انرژی، رشد و ترمیم حجرات است یعنی حدود 55% انرژی از مواد قندی حدود 15% از مواد پروتین و 30% از شحم تأمین می‌شود. - مادرانی كه به اندازه كافی انرژی دریافت نمی‌كنند در معرض خطر ولادت نوزادان كم وزن و كوتاه قد قرار دارند و موفقیت آنان در تداوم شیردهی كمتر است، استفاده از منابع دارای گوشت باعث افزایش وزن زمان تولد نوزاد می‌شود .

در دوران حاملگی به دلیل افزایش حجم خون مادر و رشد جنین و پلاسنتا نیاز به آهن و فولیك اسید افزایش می‌یابد، لذا اهمیت دریافت این مكمل‌ها در پیشگیری از كم خونی – ضعف و ناتوانی مادر – ولادت زودرس و نقص سیستم عصبی جنین بوده و موجب تكامل و مقاومت سیستم معافیتی می‌گردد ، لذا از زمان شروع حاملگی از 2 تا 3 ماه قبل از حامله شدن روزانه یك تابلیت فولیك اسید و از پایان ماه چهارم تا چهار ماه بعداز ولادت روزانه یك عددتابلیت آهن مصرف كنند.

استفاده از نمك آیودين دار به میزان لازم در دوران حاملگی ، احتمال سقط خود به خودی را كاهش داده در هوش، ذکاوت، شنوایی و بینایی نوزاد تأثیر گذار خواهد بود .

داکتر ملالی علمی:ترینر متخصص نسایی-ولادی شفاخانه رابعه بلخی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

    

All Right Reserve To Arman-e-Mili 2009 |Powered by Webmaster (APMC)